Polska to militarna waga ciężka, zabezpiecza wschodnią flankę NATO” - podkreśla „Die Welt”. Niemiecki dziennik zauważa, że Polska „[…] uważa Rosję za bezpośrednie zagrożenie i chce nowych systemów obronnych natychmiast, szczególnie po wybuchu wojny na wschodzie Ukrainy i rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 r.”.

Jak czytamy na stronie internetowej dw.com, która omawia wspomniany tekst:

Warszawa chętnie wzięłaby udział we wspólnym projekcie konstrukcji nowego czołgu, ale Niemcy i Francuzi wolą sami realizować projekt, nazywany Main Ground Combat System (MGCS). Inne projekty realizowane są zbyt wolno dla Polski”.

Podkreślono też, że nasz kraj jest jednym z sześciu spośród krajów NATO, które przeznaczają 2 proc. swojego PKB na zbrojenie, które ma obecnie dla Polski najwyższy priorytety. 

Zauważono, że choć nie można z całą pewnością stwierdzić, ile Polska wydaje na amerykański sprzęt wojskowy, to zakłada się, że pod tym względem ustępuje miejsca tylko Arabii Saudyjskiej.

Dalej autor dodaje, że to wynika „[…] m.in. z postawy Berlina i Paryża, które wyłączają Polskę ze współpracy w sprawach dotyczących modernizacji wojska”.

Tu wskazano właśnie na realizację projektu MGCS. Dziennik dodaje, że ów brak współpracy ze strony Berlina oraz Paryża ma poważne konsekwencje dla europejskiej polityki obronnej i przez to dla Europy jako takiej.

Autor stwierdza, że Unii Europejskiej zależy na zwiększaniu współpracy w dziedzinie obronności, co będzie trudne, jako że Polska zawiera głównie dwustronne umowy z USA. Do wspomnianej integracji konieczne jest bowiem wykorzystywanie takich samych systemów uzbrojenia.

Die Welt” wskazuje też, że koncern Hyundai zaproponować ma Polsce dostosowany do potrzeb model czołgu K2 wraz z transferem technologii. Zauważono:

To dopiero początek rozmów, ale już teraz mówi się o 800 egzemplarzach. Po tak gigantycznym kontrakcie Polska będzie dysponować liczbą nowoczesnych czołgów większą niż Niemcy i Francja razem wzięte”.

Dodano też, że Niemcy nie zdawali sobie sprawy z tego, że Polska jest gotowa do takiej inwestycji.

dam/dw.com/pl,Fronda.pl