Witaminy mają wpływ na jakość widzenia - szczególnie witaminy A, C i E. Ich niedobór może doprowadzić m.in. do zaburzenia ostrości widzenia i innych problemów ze wzrokiem.

Dieta na zdrowe oczy zalecana jest każdemu, począwszy od osób, które cierpią na dolegliwości związane z narządem wzroku jak i osób narażonych na uszkodzenia wzroku, wynikające z charakteru ich pracy. Wprowadzić ją powinny również osoby, które chcą uniknąć problemów ze wzrokiem w przyszłości. 

Szczególnie ważne dla oczu są produkty zawierające substancje hamujące powstawanie wolnych rodników. Dużo znajdziesz ich w szpinaku, brokułach, sałacie, natce pietruszki. Ale najcenniejszym sojusznikiem są dla oczu czarne jagody (borówka czernica). Jagody zawierają aż 14 rodzajów antocyjanów – związków zwiększających elastyczność naczyń włosowatych i uszczelniających nabłonek. Antocyjany regenerują także enzymy oka, które mogą być uszkadzane przez wolne rodniki.

Do każdego posiłku dodawaj zielone, pomarańczowe i żółte warzywa: jarmuż, szpinak, natkę pietruszki, sałatę, brokuły, marchewkę, pomidory, kukurydzę, groszek cukrowy i fasolkę szparagową – dostarczają sporo beta--karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A (poprawiającą ostrość wzroku). 

Witaminy A, E, C neutralizują wolne rodniki w tkankach, w których jest małe stężenie tlenu. Obniżona ostrość widzenia o zmroku, tzw. kurza ślepota, jest jednym z pierwszych objawów niedoboru witaminy A. Dostarczenie odpowiedniej dawki tej witaminy oraz beta-karotenu w wielu przypadkach poprawia wzrok

W menu nie powinno zabraknąć przetworów z pełnego ziarna, jedz je 3–4 razy dziennie. Wybieraj pieczywo razowe i pełnoziarniste, brązowy ryż, kasze (jęczmienna i gryczana), płatki zbożowe. To najlepsze źródła witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy B1, która łagodzi objawy przemęczenia oczu, wspomaga pracę nerwu wzrokowego oraz poprawia ostrość widzenia.

mod