Moja ustawa wejdzie w życie - przekonuje minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin. Polskie uczelnie mają zostać wprowadzone na nowe tory, a zmiana będzie naprawdę systemowa.

,,Proszę sobie przypomnieć konferencję prasową, na której występowałem z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i Zbigniewem Ziobrą. Mówiłem tam o konstytucji dla nauki jako jednym z kluczowych projektów obozu rządowego na drugą część kadencji. Nie powiedziałbym czegoś takiego bez akceptacji polityka nr 1 naszego obozu, czyli Jarosława Kaczyńskiego'' - mówi dziś w rozmowie z ,,Rzeczpospolitą'' minister Jarosław Gowin.

W ocenie ministra krytyka jego ustawy to przede wszystkim wyraz strachu. ,,Część środowiska profesorskiego obawia się podnoszenia wymagań. Jak płachta na byka działa podnoszony przeze mnie argument, że powinniśmy zwiększyć poziom umiędzynarodowienia uczelni. Nie wszystkim odpowiada też to, że zamierzam usamodzielnić młodych badaczy'' - przekonuje polityk.

Gowin wskazał, że nie ma sensu krytyka planowanej ustawy za koncentrację finansowania na największych ośrodkach. Niedawno polityk spotkał się z władzami 27 średnich uczelni i przedstawił im rozwiązania dla nich pomocne. Po spotkaniu wszyscy podpisali deklarację poparcia ustawy Gowina.

,,Stawką tej ustawy jest zahamowanie drenażu mózgów. Jeśli ustawa nie weszłaby w życie, konsekwencją byłby exodus kolejnych tysięcy młodych, zdolnych uczonych. Zahamowanie emigracji i stworzenie systemu kształcenia elit to element programu PiS'' - mówi Gowin.

Polityk mówił też o jednej z kluczowych podpisanych niedawno ustaw, bardzo ważnych dla przyszłego rozwoju polskiej nauki. ,,Ustawa podpisana ostatnio przez prezydenta to prawdziwy przełom. Dzięki niej od 1 stycznia 2018 roku przedsiębiorca inwestujący 1 zł się w badania i rozwój będzie mógł od podstawy opodatkowania odpisać 2 zł. Za sprawą tego rozwiązaniu Polska wejdzie do grona światowych liderów we wspieraniu innowacyjnej gospodarki'' - podkreślił.

Mówiąc o swoich planach Gowin powiedział, że chce poświęcić teraz więcej uwagi rozwojowi humanistyki oraz starać się o zwiększenie nakładów budżetowych na naukę. W Polsce to obecnie 0,44 proc. PKB, tymczasem docelowo powinno być to 1 procent.

mod/rzeczpospolita.pl