01.12.19, 17:34(fot. wikipedia/Domena publiczna)

Dojdzie do schizmy? Kościół w Niemczech zainicjował ,,drogę synodalną''

Kościół w Niemczech rozpoczął tzw. „drogę synodalną“. Podczas Eucharystii w monachijskiej katedrze przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Reinhard Marx oraz wiceprzewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich Karin Kortmann zapalili symboliczne świece. Pierwsza robocza sesja zaplanowana jest w styczniu we Frankfurcie nad Menem.
 

Kard. Marx powiedział w homilii, że „droga synodalna“ to kwestia wzajemnego słuchania się i znajdowania jednomyślności nawet w przypadku różnych opinii. „Po straszliwym doświadczeniu, że w Kościele doszło do wykorzystywania seksualnego, należy teraz przyjrzeć się niebezpieczeństwom o charakterze systemowym, takim jak fałszywe wszechwładne organizacje“. Kard. Marx zaznaczył, że zachowana musi być jedność z Kościołem powszechnym i Papieżem.

O tę jedność zatroskanych jest wielu krytyków niemieckiej „drogi synodalnej“. Przeciwko jej statutom zagłosowało 12 biskupów, m.in. kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii oraz bp Rudolf Voderholzer. Ordynariusz Ratyzbony stwierdził, że „pseudonauką jest twierdzenie, że ze względu na przypadki nadużyć seksualnych trzeba się zająć celibatem, nadużyciami władzy, rolą kobiety w Kościele czy katolicką etyką seksualną”. Z kolei kard. Woelki przestrzegał przed postrzeganiem Kościoła przez pryzmat socjologiczny i ubolewał, że „drodze synodalnej“  brakuje wymiaru nowej ewangelizacji.

Na ten brakujący aspekt zwrócił uwagę sam Papież Franciszek, który w czerwcu w liście do wiernych w Niemczech apelował o jedność z Kościołem powszechnym i zachęcał do podjęcia w „drodze synodalnej“ kwestii ewangelizacji i duchowej odnowy. Do tego jednak nie doszło, ponieważ większość biskupów i członków Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich nie zgodziła się na wprowadzenie oddzielnego forum na temat ewangelizacji.

Swoje zaniepokojenie rozwojem sytuacji w Kościele w Niemczech wyraził również kard. Marc Oullet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów, dołączając we wrześniu list Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych. W dokumencie stwierdzono, że plany biskupów niemieckich naruszają normy kanoniczne i zmierzają do zmiany powszechnych norm i nauki Kościoła. Także po tej korespondencji nie zmieniono statutów „drogi synodalnej“.

Jej obrady rozpoczną się 30 stycznia 2020 r. a cały proces zaplanowany jest na dwa lata. Zakłada on debatę z udziałem świeckich gremiów i zewnętrznych ekspertów na temat podziału władzy w Kościele, nowego urzędu dla kobiet, sensowności celibatu i możliwości zmian w katolickiej etyce seksualnej.


Tomasz Kycia – Niemcy

vaticannews.va

Komentarze

katolik2019.12.1 22:30
po co ta gra ,klamki zapadły w Rzymie na Synodzie., Niech załatwią sprawę jednym podpisem i skończą rozdzieranie szat Jezusa
góral żywiecki2019.12.1 21:40
kielnia na drogę
katolik2019.12.1 21:00
Odrzucaja Kosciół Jezusa Chrystusa, chcą kościoła pospolitego
JONASIK - "zabawny" stańczyk z mycką na głowie2019.12.1 18:40
𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 - "zabawny" stańczyk z mycką na głowie - kim on już tu nie był, nie jest. Niech los tego zboczonego żyda będzie przestrogą dla innych. Całe jego życie to szambo na blogach wszędzie gdzie jest to możliwe. Gdyby ktoś tak moim nazwiskiem szargał jak sobie Keller na to pozwala - rzeczywiście Keller byłby to powod do "seppuku". Twój smród jest rozpoznawalny - nie musisz więc pajacować z pseudonimami.
uprasza się mendy żydowskie aby się odpi...ly! 2019.12.1 18:16
Menda obrzezana 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 żyd-𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧 - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"). Kim jest ten: 𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧 - 𝐧𝐢𝐤𝐭 - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 ? Nazwisko jego jest 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 i jak sam przyznaje, cyt.: "Nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą." - i dalej, cyt.: "Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami": 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤 (mam słabość do bolszewików), itp." - Lech Keller-Krawczyk, sowiecki Żyd, homoseksualista a jako taki pedofil. Prawdziwy stachanowiec blogowy, zaczyna rano i kończy rano. Stara dobra szkoła leningradzka, towariszcz Nowaka-robaka.
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.1 17:56
O tym jak kościół odszedł od tego co nauczał Jezus i jego apostołowie, narzucając celibat, zmieniając dekalog itp. niech świadczy List św. Pawła do Tymoteusza: "1 Tm 3,2-5 Przymioty duchownych 3.2 Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. 5 Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?"
Stanislaw2019.12.2 10:46
Błaźnie! Jezus sam był celibatariuszem, manifestował swój celibat i apostołom radził, co też oni podjęli: "Oto my opuściliśmy wszystko..." Wiesz w jakich okolicznościach Piotr to powiedział? ...... I nie przekręcaj listu św. Pawła. W czasie władającego wielożeństwa, autor radzi biskupom co najwyżej jednożeństwo. I tylko tyle w tym Tymoteuszu. Jest dopuszczenie jednej żony, a nie nakaz! Nie rób fałszywej prpagandy!
Sutener z Krakowa Marian B.2019.12.1 17:50
Helmuty dobrze główkują. !!!!!
JONASIK2019.12.1 17:48
"Zakłada on debatę z udziałem świeckich gremiów i zewnętrznych ekspertów na temat podziału władzy w Kościele, nowego urzędu dla kobiet, sensowności celibatu i możliwości zmian w katolickiej etyce seksualnej" Nooo coś strasznego. Diabelskie pomysły. Sodoma i pisiora. Diabełłłlł !£!!!
Stanislaw2019.12.2 10:40
Jeżeli nie są to eksperci od Ewangelii, to innym ekspertom wara od Kościoła! Ci mogliby słuzyć tylko jaklo pomoc dla eksperów od Ewangelii.