04.01.20, 18:02(fot. flickr/episkopat)

Dr Jerzy Bukowski: Chrześcijańska radość i obywatelskie zaangażowanie

W święto Objawienia Pańskiego (Epifanii) 6 stycznia ulicami polskich miast po raz kolejny przejdą Orszaki Trzech Króli. Wezmą w nich udział setki tysięcy Polaków w różnym wieku manifestując nie tylko przywiązanie do pięknej religijnej tradycji, ale także chrześcijańską z ducha radość.

            Z roku na rok przybywa uczestników tych orszaków. Aktywnie włączają się w nie hierarchowie Kościoła, najważniejsze osoby w państwie z prezydencką parą na czele, przedstawiciele władz lokalnych, politycy.

            Każda dobrze przyjęta przez opinię publiczną oddolna inicjatywa jest godna pochwały oraz wsparcia. I nie ma znaczenia, jakie jest jej podłoże, ponieważ liczy się obywatelskie zaangażowanie.

            Oczywiście to, co podoba się jednym, wzbudza sprzeciw innych, zwłaszcza w tak mocno podzielonym społeczeństwie jak nasze. Nie należy się tym jednak przejmować, ale konsekwentnie robić swoje opierając zachowanie na wysokich wartościach.

            Orszaki Trzech Króli są - w przeciwieństwie do większości ulicznych demonstracji o charakterze politycznym - organizowane nie przeciw komukolwiek, lecz dla dania wyrazu optymistycznemu podejściu do życia, które powinno cechować każdego chrześcijanina. Skoro na co dzień nie bardzo udaje się krzewić wyrastającą z religijnych korzeni radość, to niechaj kwitnie ona i rozprzestrzenia się przynajmniej świątecznie.

Jerzy Bukowski

Komentarze

dora2020.01.5 8:31
Tylko w Orszaku Trzech Króli to za mało by powiedzieć chrześcijanie inni traktują to jako rozrywkę więc bym się tak nie cieszyła ilu z tych ludzi chodzi do kościoła ...
Albert2020.01.4 19:40
Czyli kolejny marsz równości. Tym razem maszerować będą upośledzeni intelektualnie.
anonim2020.01.4 20:19
Powtarzasz się, już to kiedyś pisałeś .Nie Albercie w orszaku Trzech Króli biorą udział jak najbardziej zdrowi intelektualnie ,upośledzeni intelektualnie będą szydzić na Frondzie ,bo tylko was na to stać .
andrzejhahn32020.01.4 18:38
i znowu poganska ciemna zacofana sekta katolicka w swoim religijnym cyrku
Lennon2020.01.4 18:24
Jak oni się wspaniale modlą, a modlą się m.in.: Panie Boże prosimy cię o głupawą opozycję, ale nie przesadzaj jak dotychczas ! Nowe wybory szeryfa w PO, a naszym faworytem jest Mucha. Boże, - przemów do tych innych Polaków: Jak możecie popierać tych innych polityków ? Czym oni wam imponują ? Czy wy nie chcecie własnego normalnego państwa ? Czy wy naprawdę jesteście tacy głupi jak oni ? Boże spuść nogę z nieba i kopnij w te durne pały, aby choć coś z tego zrozumiały ! A teraz pomódlmy się ! Panie Boże spuść nogę z nieba i kopnij szczególnie tych z SN w te głupie pały, które nie potrafią zrozumieć, że walka z dwoma władzami, wykonawczą i ustawodawczą to nonsens !
rybak2020.01.5 16:32
Co za bzdury, żeden wierzący się tak nie modli.A ten kto się tak modli to proponuję odwiedzić gabinet psychiatrii
Daniel K2020.01.4 18:20
Tylko z Bogiem i Krzyżem, tylko pod Orła Znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem! Jeśli chcesz Polski wiernym synem być, musisz w Ojczyźnie matkę - ojca w Bogu czcić. I tylko pod platformą, tylko pod jej znakiem, Polska byłaby niczym, a Polak żebrakiem.
Niejestemrobotem2020.01.4 18:29
Polska nie potrzebuje boga. A synem (bądź córką) Polski może być też osoba niewierząca. Jak to mówią: tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest biedna, a Polak żebrakiem.
anonim2020.01.4 20:21
Żebrakiem jesteś ?Gdzie żebrzesz to wesprę .
Niejestemrobotem2020.01.4 20:25
Miało to być zabawne? Cóż, ja osobiście nie jestem spod znaku krzyża, więc osobiście nie muszę żebrać. A Polska też już się wyzwala z jarzma kościoła i staje się coraz bogatsza. Nawet PiS nie zdołał tego jak na razie zniszczyć.
rzekł poeta synchroniczny2020.01.5 0:39
jan maria badziewie
gumowa kaczka2020.01.4 18:18
Do czerwonej i różowej zarazy: Mimo to, że wy jesteście tacy brzydcy, pełni nienawiści i tacy durni, to nie zmienicie nas niczym żebyśmy wami gardzili, bo nasza wiara mówi - zło dobrem zwyciężaj ! Chodźcie z nami, a jak nie chcecie to idźcie do spowiedzi !
Niejestemrobotem2020.01.4 18:31
Wyzywanie ludzi od zarazy, od brzydkich, durnych, ale uważanie, że to Wy jesteście Ci dobrzy i nie gardzicie drugą stroną śmiechłem. To hipokryzja się nazywa czy tylko bezczelność?
Albert2020.01.4 19:39
To się nazywa katolicyzm.