22.08.19, 16:30

Dr Jerzy Targalski: PiS może rządzić, ale czy ma władzę?

Jadwiga Staniszkis, gdy jeszcze nie musiała troszczyć się o karierę „nowoczesnej” córki, zwracała uwagę na różnicę między władzą i rządzeniem. Władzę ma ten, kto ustala reguły gry, zaś rządzą ci, którzy podejmują decyzję, ale w ramach owych reguł, nad którymi nie panują.

W ciągu czterech lat nie zmieniono żadnych reguł funkcjonowania państwa, o czym świadczy los reformy sądownictwa, zapadające wyroki i bezkarność kasty sędziowskiej, zwalczającej państwo polskie również na poziomie międzynarodowym.

Transfery socjalne, nawet jeśli są słuszne, nie zmieniają zasad funkcjonowania państwa. Skoro zaś nie udało się zmienić owych zasad ustrojowych przez cztery lata, należy stwierdzić, że obecna ekipa rządziła, ale władzy nie zdobyła. Za każdym razem gdy miano zmienić reguły funkcjonowania systemu – rząd cofał się.

Transfery socjalne i kompromitacja targowicy zaangażowanej na polecenie patronów w promowanie dewiacji mogą przynieść zwycięstwo wyborcze i umożliwić rządzenie, ale nie dadzą władzy, która nadal pozostanie w dotychczasowych rękach. Rezerwy proste obecnego systemu już się wyczerpały i brak gruntownej zmiany jego funkcjonowania (na przykład system wyborczy, podatkowy, sądownictwo, szkolnictwo, rekrutacja elit itp.) musi doprowadzić do załamania w momencie końca koniunktury gospodarczej i przebudowy sceny politycznej, i to niekoniecznie na lepszą.

Jedynym efektem zachowania rządów bez zmiany systemu będzie powstanie w oparciu o instytucje państwowe nowej eklektycznej elity władzy składającej się z dotychczasowych adwersarzy i całkowita marginalizacja ideowego twardego elektoratu. Sama propaganda i zapowiedzi nie wystarczą, konieczne są decyzje strukturalne zmieniające układ sił również w sferze kultury i nauki.

Dr Jerzy Targalski

jozefdarski.pl

Komentarze

franek2019.08.24 10:20
Gdyby PiS priorytety ustawił inaczej, tzn. w pierwszej kolejności zrobił porządek z mediami, to później mógłby zrobić porządek z sądami itd. Przy braku wsparci medialnego można by łatwiej rządzić i skuteczniej przeprowadzać reformy.
babcia były wyborca pis i dudy2019.08.23 5:26
CAŁA PRAWDA nic dodać nic ująć i dlatego moja rodzina i ja do euro-kołchozu głosowaliśmy na Konfederację a teraz oddamy głosy NIEWAŻNE PONIEWAŻ TCHÓRZLIWY PIS Z SZABESGOJEM maliniakiem NIC NIE ZMIENILI W SĄDACH SĘDZIOWIE SIĘ ŚMIEJĄ Z NAS POLACZKÓW I NISZCZĄ SWOIMI WYROKAMI A PIS MILCZY I KLĘCZY PRZED ZYDAMI I KOMUCHAMI Z KOŁCHOZU A NIE ZMIENIA SąDOWNICTWA I IPN zmiany losowo wybieranie sędziów do spraw 12 miesięcy od złożenia pozwu ,który na 1 miesiąc zginął i jeszcze nie odbyła się ani jedna sprawa w odmownych postanowieniach wydawanych przez sad powoływanie się na wyroki z 1937 roku SĄDU NAJWYŻSZEGO których nie ma w bazie i tak dalej i dalej tak zreformowano sądownictwo i ja mam głosowacćna 2 weta NIGDY
ciekawy2019.08.22 21:55
Gdyby Duda nie zablokował reformy sadownictwa i nie utrącił Macierewicza sądownictwo i wojsko wyglądałoby dziś diametralnie inaczej. Weto spowodowało, że dziś sędziowie wylewają na Polskę kubły pomyj i paskudzą jej wizerunek w całej Europie. O szkolnictwie wyższym strach nawet wspominać. Można powiedzieć, że Gowin zabetonował postkomunistyczne układy. Nie zrobiono nic . Jak mamy mieć wartościowe elity , skoro na ich kształtowanie i nabór nie ma żadnego a to absolutnie żadnego wpływu.
Konfederata2019.08.22 21:25
Uważam, że p. Targalski nie pisał tego tekstu. Nie ma nic o ruskich trollach, z grubsza sama logika! Wnioski ciekawe. Ktoś mu to napisał. Może oficer prowadzący.
zz2019.08.22 21:47
może ten sam co prowadzi Bosaka z ruskiej firmy jego brata, vivus.ru ?!
mordechaj2019.08.22 21:16
Pan Targalski to marzyciel. Nie dostrzega otaczającej go REALNEJ rzeczywistości, w której tzw. "reforma sądownictwa służy tylko jednemu celowi. Wymiany sędziów na swoich sędziów, by zapewnić sobie bezkarność.Transfery socjalne typu 500 + służą tylko demoralizacji Polaków i pozostawienia Polski na niskim poziomie rozwoju gospodarczego, bez konkurencji innowacyjnej, bo 70 MILIARDÓW socjalu uniemożliwia praktycznie wyjście Polski ze strefy taniej siły roboczej (brak pieniędzy na rozwój). Kiedy pan Targalski to zrozumie ? Bo choć marzyciel, to mam go za bystrego człowieka
Przemyslaw2019.08.23 2:13
Pisaliście, że nie ma tu "dumnego...g "! Ze jest fajnie . Jest! "Mordechaj",to jego nick, dawno nie używany! Chwalił się tym wcześniej! Ale jakoś w miarę normalnie pisze. Az dziwne!
Ja 2019.08.22 21:11
W PiS JEDYNA nadzieja.
Max Fiend2019.08.22 20:03
Gościu nagle zauważył, że zamiast światełka na końcu tunelu jest jadąca z naprzeciwka lokomotywa, biedaczek :-D
Olej2019.08.22 19:32
Zmiana systemu ? Tak ! Wyrugowanie resztek bolszewizmu z systemu prawnego, reforma prawa, z wywaleniem wszystkich bubli prawnych robionych za komuny a potem pod kolesi towarzyszy, uwłaszczających się na państwowym. Przywrócenie praw obywatelskich ze świętym prawem własności, włącznie z prawem do gruntu i wszystkiego co pod nim. Wprowadzenie bezwzględnej nadrzędności urzędów centralnych nad regionalnymi kacykami, aby został określony ścisły zakres ich władzy w miastach i regionach. Aby nie mogli w majestacie prawa wytępować przeciw państwu. Uwolnienie państwa – wszystkich dziedzin życia od czerwonych klanów i dynastii, zasiedziałych proletariackim i ideowym prawem urodzenia. Tj. odlewicowanie uczelnii i uniwersytetów, urzędów i państwowych instytucji. Delegalizacja Komunistycznej Partii Polski ze wszystkimi jej odłamami i marksistowskimi mutacjami. Polacy zapłacili krwią za komunę i jej 50 letnie trwanie. Czas na rozliczenie zdrady i zaprzaństwa, które stało się normą opozycyjności do rządów prawa. Czas również na wyartykułowanie i opracowanie strategicznej doktryny Polski i jej racji stanu, utworzenie lub zreformowanie od podstaw służb specjalnych, z pierwowzorem ideowym jakim był Oddział II Sztabu Generalnego WP, - przedwojenna Dwójka. Utworzenie wywiadu i służb ofensywnych, zdolnych do działań agresywnych poza granicami Polski. Utworzenie służby propagandy zagranicznej z kanałem anglojęzycznym tv o zasięgu globalnym. Budowa wojsk strategicznych i broni rakietowej o takim samym znaczeniu i sile.
Jerzy2019.08.22 19:29
Uważam, że p.Targalski bardzo trafnie ocenił aktualną sytuację w Polsce. Oprócz rządzenia PiS faktycznie potrzebuje pilnie władzy aby naprawiać państwo.
Newsroom2019.08.22 18:56
Po jesiennych wyborach nastąpi totalne czyszczenie sądownictwa , czyszczenie kadry naukowej i całego syfu związanego z post sowiecką III RP. Będzie też ujawniony Aneks i czyszczenie agentury !
anonim2019.08.22 18:35
No proszę , jak miło. Pedałów nie ma, to i dyskusja merytoryczna , zupełnie inna atmosfera
.......2019.08.22 19:51
nie ciesz się przedwcześnie, dumny koprofil z lgbt dostał pewnie syfilisu i siedzi w przychodni. Ale zaraz jak go podleczą i podciągną osłabione zwieracze, wróci do trollingu i hejtu, którego oczywiście z życiu nie uprawiał
Piotr Nowak2019.08.22 20:24
O mnie pytasz, świntuszku, jestem zajęty, buziaczki.
wyborca z dworca2019.08.23 9:32
Dla niektórych, jak piszesz tych z branży rowerowej, to co pisze dr Targalski może okazać się trudne do zrozumienia.
hrabia Potocki2019.08.22 18:09
Sprawa zmian systemu sadownictwa nie jest prosta, powoli jednak zmiany nastepuja , dlatego natepna kadencja PIS jeszcze lepiej bylaby poprawa ,sytuacji, ze zmiana konstytucji spowodowloby to ze tzw uklady sedziowsko - towarzyskie przestana dzialac, Kasta to najwieksze zlo Polski i ostoja tzw Koalicji, dlatego wszyscy polacy ktorym dobro kraju lezy na sercu i tym w Polsce i zagranica powinni wziasc udzial w wyborach i pokazac czerwona kartke kascie sedziowskiej i tzw. Koalicji , ktora wciaz donosi na Polske do UE, wszyscy do wyborow i ratujcie nasz kraj przed Targowica
Jarek XXL2019.08.22 17:48
Pytanie, czy PiS / PiC chce COKOLWIEK zmienić NA LEPSZE, czy tylko UDAJE ???? A może reformuje a/la Jan Józef Lipski - NAUCZYCIEL i MISTRZ elit PiS / PiC ....... ???
edi2019.08.22 17:41
I TU SIĘ PAN MYLI P. Targalski on chciałby zmienić zasady ustrojowe - ale sam nie wie na jakie ALE PiS wie - właśnie budowany jest SYSTEM SOLIDARNY - Jan Paweł II w encyklice pisze że "system kapitalistyczny się nie sprawdził, tym bardziej nie sprawdził się system komunistyczny - LUDZKOŚĆ MUSI WYPRACOWAĆ NOWY SYSTEM SPOŁECZNY SOLIDARNY" myślę że OBECNIE JESTEŚMY ŚWIADKAMI TWORZENIA TAKIEGO SPRAWIEDLIWEGO SYSTEMU SPOŁECZNEGO W POLSCE, KTÓRY ZAPOCZĄTKOWAŁ P. Jarosław Kaczyński z PRAWEM i SPRAWIEDLIWOŚCIĄ a dzisiaj realizuje ten plan P. Mateusz Morawiecki i Andrzej Duda - I TAKI SYSTEM BĘDZIE WZOREM DLA INNYCH PAŃSTW NA CAŁYM ŚWIECIE
Ja 2019.08.22 21:08
Daj Boże!!
Janosik2019.08.22 17:34
Farmy totalnych trolli zalewają nas kłamstwem. Tak działa PO lewacy i zboczeńcy
Go\305\233\304\2072019.08.22 17:38
Nieśmiało podpowiadam że to wasz zasrany PiS wynajmuje trolli, na co są dowody i dymisje. To tak jakby to umknęło twojej niesamowitej percepcji
zz2019.08.22 21:44
Emilia wynajęła się sama, bo z zemsty nad mężem (sędzią) zaczęła obsmarowywać innych. Zaś Brejza, Schetyna i kopacz wynajmowali, ba nawet o tym mówili, trolli którzy poprzez memy, komentarze i opinie mieli kreować nastroje na forach. Na spędach PO mówił że każdy młody sympatyk PO ma napisać 10 komentarzy dziennie na forach godzących w opozycje, którą wtedy był PiS, ty moralny i intelektualny biedaku
Suweren2019.08.22 22:16
Pozwolę sobie zwrócić uwagę, że jakimś magicznym sposobem akurat miała ich czym 'obsmarować'.
Suweren2019.08.22 17:07
Panie dr, proszę obok tej 'władzy' spróbować wcisnąć słowo 'trójpodział'. Okaże się wtedy, że wcale nie powinien jej w istocie mieć.
.......2019.08.22 17:28
trójpodział władzy powiadasz? ok, pod warunkiem że jedna z tych władz, a dokładnie sądownicza jest także wybierana przez suwerena, a nie przez samą siebie, w tym wypadku familiantów którzy od 1944 zasiadają w polskich sądach, zamordysto
Gość2019.08.22 17:56
Myślisz że ludzie kupieni za 500 złotych miesięcznie są w stanie odpowiedzialnie wybierać sędziów? Wolne żarty.
.......2019.08.22 19:41
ja nie pobieram 500+, głosuję na PiS, i, po dogłębnej i obiektywnej analizie przedstawionych kandydatów, przedstawieniu ich osiągnięć, rzeczy które zrobili, charakterze, np. tego czy jeździli schlani samochodem, nie kradli pendrivów, kiełbasy lub nie mają nie wiadomo sąd więcej hektarów pola niż większość rolników indywidualnych, oraz nawet p familii, jestem w stanie wybrać odpowiedniego sędziego, ktory będzie uczciwie, niezawiśle orzekał na bacząc na swe partykularne i kasty z której się wywodzi, interesy
Suweren2019.08.22 18:13
Klechdy i bajania. Prezesik ma ochotę na władzę absolutną i tyle.
.......2019.08.22 19:48
wybieranie sędziów przez suwerena w wolnych demokratycznych wyborach to dla ciebie dążenie do władzy absolutnej??? Nie źle... Podobne zdanie mieli twoi nieodżałowani towarzysze w Rosji sowieckiej, Chinach Mao zedonga i w Kambodźy pol pota
Suweren2019.08.22 22:04
Gadsz jakbyś nie wiedział, jak to sobie Ziobro z Kaczorem poukładał. Proponuję zdjąć klapki z oczu. A za tych sowietów to mnie zwyczajnie w dupę pocałuj. I koniecznie do Ziobry napisz, z pewnością doceni twoje zdolności.
aldek2019.08.22 23:09
Panie "suweren" suwerenem jest naród, stanowiący poprzez swoich przedstawicieli, prawa. Niezależność sędziowska, to niezależność w orzekaniu i egzekwowaniu tego prawa. Gdyby władza sędziowska równała się władzy przedstawicieli narodu, to I Prezes SN nie składałby dorocznych sprawozdań z działalności SN przed parlamentem. Prawda jakie to proste, wystarczy trochę logiki.
Suweren2019.08.23 7:42
Panie Aldek, proszę spojrzeć do słownika. Suweren to nie naród. Przynajmniej niekoniecznie. Nick ma charakter humorystyczny. Kiedyś z resztą tłumaczyłem już komuś, że jeśli chciałbym by wierniej oddawał moją rolę w naszym (tak, naszym) społeczeństwie, byłby to 'Sponsor'. Co do wolności sędziowskiej, to o czym Pan pisze jest jednym z jej elementów. Wystarczy jednak sędziów zastraszyć, albo obsadzić stnowiska sędziowskie 'swoimi' i ta wolność w orzekaniu stanie się iluzoryczna. I to jest właśnie cel MS oraz partykularnie Panów Ziobro i Kaczyńskiego.
antykomunista 2019.08.22 17:07
Kultury i nauki przede wszystkim!!! trzeba zrobić marsz przez instytucje, tym razem prawicowy i przestać się oglądać na to "co inni powiedzą", bo zdanie innych i polityczną poprawność to domeny tylko słabych. Silny ma w d.... opinie obcych, ma poparcie, zdobył władze, ma mandat społeczny, to robi to na co pozwolił mu suweren - wyborca. Przestać się obcyndalać z tymi kodziarzami, tęczowymi zbokami i neomarksistami, którzy dążą do wywrócenia ładu społecznego, oni są wynajęci przez wrogów Polski i działają poprzez zagraniczne fundacje wspierani przez umoczonych zdrajców i złodziei - polityków 3 RP, którzy za swoich rządów po 89 r. tworzyli w Polsce ustrój kompradorski. Zlustrować tą hołotę, łącznie z lustracją w Kościele, bo wielu tam zostało "postępowych modernistów" których tu zresztą nawet często Fronda opisuje
Artus2019.08.22 16:48
Oceny są trafne, wnioski niby też, rozwiązań jedynie brakuje ....
PMP2019.08.22 17:19
"Zamknij oczy i popieraj PiS".
PMP2019.08.22 16:37
Pro-syjonistyczny i pro-amerykański propagandysta Jerzy Targalski wyraził opinię.
zz2019.08.22 21:37
spadaj, PRO-KACAPIE
PMP2019.08.22 22:56
No popatrz jak cię wyszkoli jak psa Pawłowa, jakoby krytyka USraela = miłość do ruskich.