14 lutego 1942 r. z rozkazu Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego, istniejący dotychczas Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) - zbrojne struktury Polskiego Państwa Podziemnego, został przemianowany na Armię Krajową (AK).

Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ, gen. Stefan Rowecki „Grot”. W czasie II wojny światowej Armia Krajowa była największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki z okupantem. W 1944 r. jej liczebność sięgała ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy. Walka prowadzona przez AK była rozwijana na skalę niespotykaną w żadnym innym kraju okupowanej Europy. Wyróżniała ją ogromna różnorodność działań: wywiad, kontrwywiad, dywersja, niepodległościowa propaganda, łączność kurierska i radiowa, szkolenie kadr, legalizacja, pozyskiwanie broni, produkcja środków walki, a także obecność konspiracyjna w obozach jenieckich i obozach zagłady. AK została rozwiązana 19 stycznia 1945 r. przez gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”. W sytuacji zajmowania Polski przez okupanta sowieckiego, byłym żołnierzom Armii Krajowej polecono wówczas prowadzenie dalszej działalności „w duchu odzyskania pełnej niepodległości państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą”.

Przysięga żołnierzy Armii Krajowej

(Przyjmowany) W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił  – aż do ofiary życia mego. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza  oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny,  a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało.

(Przyjmujący) Przyjmuję Cię w szeregi Armii Polskiej, walczącej z wrogiem w konspiracji o wyzwolenie Ojczyzny. Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku.  Zwycięstwo będzie Twoją nagrodą. Zdrada karana jest śmiercią.

CBA włączyło się w akcję ,,Światełko dla Bohatera AK” upamiętniającą  80. rocznicę powstania Armii Krajowej. Znicze zapalono w miejscach pamięci na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

 

mp/ipn.gov.pl/cba.gov.pl