Doskonała zupa owocowa, odpowiednia dla wszys­tkich domowników, bez względu na wiek. Dosko­nały sposób na „zagospodarowanie" zbyt kwaśnego agrestu, który do jedzenia na surowo raczej się nie nadaje.

  • 50 dag agrestu
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1 szklanka gęstej śmietany (najlepiej kremówki)
  • mielony cynamon
  • cukier do smaku
  • kilka kropli aromatu migdałowego, rumowego lub arakowego
 
  1. Agrest przebieramy, płuczemy, osuszamy i usuwa­my szypułki. Zagotowujemy 6 szklanek wody z odrobiną cynamonu, wrzucamy agrest i rozgotowujemy pod przykryciem na maleńkim ogniu. Prze­cieramy przez sito lub miksujemy. Mąkę mieszamy z 1-2 łyżkami zimnej wody, a następnie z niewielką ilością zupy i wlewamy do garnka. Zagotowujemy na maleńkim ogniu, stale mieszając, dopóki nie zgęstnieje. Dodajemy aromat i cukier do smaku.


Wartości odżywcze agrestu

Owoce agrestu zawierają bardzo dużo witaminy C, sporo witamin z grupy B, prowitaminy witaminy A, minerałów i pierwiastków śladowych (żelaza, fosforu i miedzi), kwasy organiczne (kwas jabłkowy i cytrynowy), dużo kwasu foliowego, taniny, flawonoidów. Dojrzałe owoce agrestu zawiera dużo serotoniny, która ma działanie przeciwnowotworowe. Dojrzałe owoce agrestu zawierają 2 razy więcej kwasu askorbinowego niż niedojrzałe owoce.

Ciemne owoce agrestu mają sporo witaminy E i dużą ilość pektyn, przyczyniających się do usunięcia soli metali ciężkich z organizmu.

Luteina - ,,magiczna'' substancja lecząca oczy

Agrest jest jednym z owoców o najwyższej zawartości luteiny. Luteina może zapobiegać chorobom przewlekłym, głównie chorobom układu krążenia, nowotworom i chorobom oczu (zwłaszcza zwyrodnieniu plamki żółtej). Luteina jest polecana osobom nadmiernie eksploatującym wzrok, np. długą pracą przy komputerze czy oglądaniem telewizji. Poza tym związek ten działa jak naturalny filtr chroniący oko przed promieniowaniem UVA i UVB. Luteina koncentruje się najczęściej w skórce i w miąższu owoców i warzyw

Agrest. Przepisy lecznicze i przeciwwskazania

 

Lekarze uważają, że agrest (szczególnie jego ciemne odmiany) jest zdrowszy niż jabłka, wiśnie, a nawet maliny. Powinien znaleźć się obowiązkowo w diecie starszych dzieci. Agrest poprawia metabolizm, wspiera odchudzanie.

Sok z agrestu, anemia, brak witamin, wysypki skórne
Sok ze świeżego agrestu zmieszany z miodem. Poprawa następuje już po 4-5 tygodniach. Sok z agrestu uzyskuje się przez rozgniecenie owoców (lub zmielenie) i zalanie ich wodą.

Sok z agrestu, zatrucie organizmu solami metali ciężkich, otyłość
Pić codziennie sok ze świeżego agrestu (jak wyżej) rozcieńczony wodą w stosunku 1:2.

Sok z agrestu, ból gardła, przeziębienie
Pić świeży sok z agrestu (jak wyżej) z miodem. Można również płukać gardło niewielką ilością soku.

Kompot z agrestu, przewlekłe zaparcia, jako łagodny środek przeczyszczający i przeciwbólowy
Łyżkę owoców agrestu zalać szklanką gorącej wody, gotować przez 10 minut na małym ogniu, ostudzić i przecedzić. Wypić szklankę kompotu z agrestu w 4 dawkach w ciągu dnia.

Kompot z agrestu, 
oparzenia skóry spowodowane przez trujące rośliny
Kompot z agrestu przefiltrować, wcierać w skórę. Szybko przynosi ulgę. Używać tylko dojrzałe owoce!

Kompot z agrestu, normalizacja cyklu miesiączkowego, przedłużające się krwawienia po menopauzie
Owoce agrestu zalać zimną wodą, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5-10 minut. Pomocny jest zarówno krótko gotowany kompot z agrestu jak i świeże owoce.

Napar z liści agrestu, wypłukujący kamienie nerkowe
25 g wysuszonych liści agrestu zalać pól litrem wrzącej wody. Pić szklankę naparu 3-4 razy dziennie. Kurację trzeba koniecznie uzgodnić z lekarzem.