Święty Franciszek, usłyszał pewnego dnia podczas Mszy Świętej słowa Ewangelii:

"Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. (...) Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie. Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski" (Mt 10, 6-10).  

Były to słowa bardzo wiele znaczące dla dalszego jego życia, postanowił je dosłownie zrealizować. Opuścił dotychczasowe życie i zaczął budować swoje nowe życie w Bogu. Kaplica, zbudowana w IX wieku dwa kilometry od Asyżu była zrujnowana. Zimą 1207/1208 roku Franciszek własnymi rękoma ją odbudowywał, a następnie zamieszkał przy niej w ubogim szałasie. W Niedzielę Palmową 28 marca 1212 r. odbyły się tam obłóczyny Św Klary i tak powstał zakon klarysek. Sama zaś kaplica stała się kolebką franciszkanów. Święty Franciszek "ukochał to miejsce (Porcjunkulę) bardziej aniżeli inne miejsca na świecie. Tutaj bowiem pokornie rozpoczął swoje dzieło, tutaj postępował w cnocie, tutaj szczęśliwie zakończył swoje życie. To miejsce jako najdroższe dla Najświętszej Dziewicy; powierzył w chwili śmierci swoim braciom" (św. Bonawentura).

Zostawił swoim duchowym synom przesłanie:

"Synowie moi, nie opuszczajcie nigdy tego miejsca. Jeśli was stąd wyproszą przez jedne drzwi, wracajcie przez drugie, ponieważ jest to naprawdę miejsce święte i mieszkanie Boga. Kiedy było nas mało, Bóg Najwyższy tutaj bardzo powiększył nasze szeregi, tutaj oświecił mądrością serca swoich biedaków, tutaj rozpalił naszą wolę ogniem swojej miłości. Kto będzie się tu pobożnie modlił, otrzyma to, o co prosił. A kto by znieważył to miejsce, zostanie surowo ukarany. Dlatego, synowie moi, szanujcie ponad wszystko to miejsce, to mieszkanie Boga, i całym sercem śpiewajcie tu Panu" (l Cel 106).

Z czasem, za sprawą św Franciszka odpust dotyczący Porcjunkuli rozszerzony zostanie na cały Kościół. Dzisiaj, 2 sierpnia, kto  nawiedzi kościół franciszkański, bądź swój parafialny spełniając zwykłe warunki konieczne do uzyskania odpustu, zyskuje odpust zupełny. Odpust jest darowaniem wobec Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy

Maria Patynowska