„[…] Kościół katolicki nie może wspierać zwyczajów pogańskich, po pierwsze. A po drugie to jest, nie można sobie wyobrazić żeby w Polsce znicz zamienić dynią na grobie.” - mówi w rozmowie z Konradem Piaseckim na antenie Radia Zet rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Pytany przez dziennikarza o to, dlaczego Halloween jest tak bardzo niepoprawne zdaniem Kościoła odpowiada, że przede wszystkim dlatego, że jest świętem pogańskim. Dodaje, że Kościół traktuje wiernych bardzo poważnie i jest za nich odpowiedzialny.

I dlatego, w duchu tej odpowiedzialności Kościół będzie zawsze mówił, że nie wchodzimy w rzeczy pogańskie po pierwsze. Po drugie, papież Benedykt XVI powiedział, że Halloween wprowadza w świat magii, to jest jedna rzecz”.

Rzecznik Episkopatu podkreśla również, że upiorna otoczka Halloween według badań psychologicznych potrafi wywrzeć ogromne piętno na dziecięcej psychice: „[…] dzieci potem to przeżywają. I to nawet przeżywają bardzo boleśnie” - dodaje.

Zapytany przez Konrada Piaseckiego o to, czy nie jest możliwe potraktowanie Halloween jako nieszkodliwej zabawy odpowiada, że tę kwestię stara się czasami banalizować, a on sam nie jest pewny, czy to rzeczywiście jedynie niewinne straszenie się. „Halloween banalizuje kwestie chociażby śmierci” - podkreśla i dodaje, że w Polsce zwyczaj ten nie przyjął się, bo Polacy mają ogromny szacunek do zmarłych oraz do miejsc świętych, jakimi są cmentarze.

Rzecznika KEP zapytano również o to, czy uczestnictwo w Halloween jest uważane za grzech. Ks. Rytel-Andrianik odpowiada, że nie zachęca do tego, bo wówczas propaguje się zwyczaje pogańskie. Podkreśla jednocześnie:

Tutaj, w tej sytuacji, ktoś powie czy to jest grzech, czy to nie jest grzech, zależy zawsze, grzech jest to świadome i dobrowolne przekroczenie przykazania bożego w rzeczy ważnej i każdy niech w sumieniu osądza. Jeśli ktoś uważa, że chce to propagować zwyczaje pogańskie, to oczywiście nie jest to dobry uczynek.”.

Zaznacza, że lepiej z Halloween zrezygnować, bo może być tutaj mowa o pewnym przewinieniu.

dam/Radio Zet,Fronda.pl