Wyznanie w Credo prawdy, że Kościół jest apostolski, podkreśla jego głęboki, konstytutywny związek z apostołami, z tą małą grupą dwunastu mężczyzn, których Jezus powołał, by pozostali z Nim i by po zmartwychwstaniu mógł ich wysyłać na głoszenie Ewangelii. Kościół jest apostolski, ponieważ opiera się na nauczaniu Apostołów i na władzy jakiej udzielił im sam Chrystus. Apostołowie żyli z Jezusem, słuchali Jego słów, dzielili Jego życie, a przede wszystkim byli świadkami Jego śmierci i zmartwychwstania. Dzięki ich fundamentalnemu doświadczeniu, jakie przekazali potomnym, Kościół jest jak roślina, której korzenie są mocno osadzone w Chrystusie. Kościół jest apostolski, ponieważ „zachowuje i przekazuje, z pomocą Ducha Świętego, który w nim mieszka, nauczanie, dobry depozyt i zdrowe zasady usłyszane od apostołów” (Katechizm Kościoła Katolickiego, n. 857). Kościół zachowuje przez wieki ten cenny skarb, jakim jest Pismo Święte, nauka, sakramenty, posługa pasterzy, tak, że możemy być wierni Chrystusowi i uczestniczyć w Jego życiu. Kościół jest apostolski, ponieważ jest posłany, aby nieść Ewangelię całemu światu. Kontynuuje na przestrzeni dziejów tę samą misję, jaką Jezus powierzył Dwunastu: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” (Mt 28,19-20)”.


W katechezie Papież wyjaśnił, kto jest apostołem. „Apostoł to człowiek posłany, by coś czynić – powiedział Franciszek. – To mocne słowo. Apostołowie zostali wybrani, powołani i posłani przez Jezusa, by kontynuować Jego dzieło. Znaczy to, że pierwszą pracą apostoła jest modlitwa, a drugą głoszenie Ewangelii. To ważne, bo myśląc o apostołach sądzimy, że poszli tylko głosić Ewangelię i dokonywać licznych dzieł. Tymczasem w początkach Kościoła był taki problem, że nie mogli robić wielu rzeczy ze względu na brak czasu. Ustanowili więc diakonów, aby dla nich został czas na modlitwę i głoszenie Słowa Bożego. A kiedy myślimy o następcach apostołów, którymi są wszyscy biskupi, a przecież także Papież jest biskupem, to musimy zapytać, czy ten następca apostoła najpierw się modli i głosi Ewangelię. To właśnie znaczy być apostołem i dlatego Kościół jest apostolski. Jeśli chcemy być apostołami, musimy zadać sobie pytanie: «Czy ja modlę się o zbawienie świata i głoszę Ewangelię?». Taki jest Kościół apostolski. To konstytutywny związek, jaki mamy z apostołami”.


Franciszek podkreślił trzy znaczenia przymiotnika „apostolski”. Po pierwsze „Kościół jest apostolski, ponieważ opiera się na nauczaniu i modlitwie Apostołów, na władzy, jakiej udzielił im sam Chrystus”.


„Bez Jezusa Kościół nie może istnieć, bez Jezusa nie ma Kościoła. Rozumiecie? – pytał Papież. – Jezus jest właśnie podstawą, fundamentem Kościoła. Apostołowie żyli razem z Jezusem, słyszeli Jego słowa, dzielili Jego życie, a przede wszystkim byli świadkami Jego śmierci i zmartwychwstania. Nasza wiara, Kościół jakiego chciał Chrystus, nie opiera się na jakiejś idei, na jakiejś filozofii, ale na samym Chrystusie. A Kościół jest jak roślina, która rozrosła się w ciągu wieków, rozwinęła się, przyniosła owoce, ale jej korzenie są mocno osadzone w Nim, a fundamentalne doświadczenie Chrystusa, jakie mieli Apostołowie, wybrani i posłani przez Jezusa, dociera aż do nas. Od tej małej roślinki aż do naszych dni”.


Drugie znaczenie apostolskości wiąże się z tym, że Kościół „zachowuje i przekazuje, z pomocą Ducha Świętego nauczanie usłyszane od apostołów”. „To jak rzeka przepływająca przez dzieje, która rozwija się, nawadnia, ale płynąca woda jest zawsze tą, która wypływa ze źródła, a źródłem jest sam Chrystus – mówił Franciszek. – On jest Zmartwychwstałym, Żyjącym, a Jego słowa nie przemijają, bo On nie przemija, jest żywy, jest dziś wśród nas tutaj. Słyszy nas, gdy do Niego mówimy, słucha nas, jest w naszym sercu. Jezus jest z nami dzisiaj! I to jest piękno Kościoła: obecność Jezusa Chrystusa wśród nas, żywego, ponieważ zmartwychwstał. Czy kiedykolwiek myślimy, jak ważny jest to dar, jakim obdarzył nas Chrystus, dar Kościoła? Czy kiedykolwiek myślimy o tym, że to właśnie Kościół w swojej drodze na przestrzeni wieków, mimo trudności, problemów i słabości, przekazuje nam autentyczne orędzie Chrystusa? Daje nam pewność, że to, w co wierzymy, jest naprawdę tym, co przekazał nam Chrystus?”.


Wreszcie „Kościół jest apostolski, ponieważ jest posłany, aby nieść Ewangelię całemu światu”.„Jeszcze raz zadajmy sobie pytanie: Czy jesteśmy misjonarzami naszym słowem, ale zwłaszcza naszym życiem chrześcijańskim? Naszym świadectwem? Albo jesteśmy chrześcijanami zamkniętymi w swoich sercach i swoich kościołach? Chrześcijanami z zakrystii? Chrześcijanami tylko w słowach, ale żyjącymi jak poganie? To nie jest nagana. Mówię to też do siebie: Jakim jestem chrześcijaninem? Naprawdę przez świadectwo?” – powiedział Ojciec Święty.


TPT/Radiovaticana.va