05.06.20, 18:16Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Francuski episkopat radzi prezydentowi Macronowi jak żyć po pandemii

Przewodniczący Episkopatu Francji skierował obszerny 60-stronicowy list otwarty do prezydenta Emmanuela Macrona. Abp Éric de Moulins-Beaufort podejmuję w nim refleksję nad zmaganiem się z koronawirusem, kwarantanną i powrotem do normalnego życia po pandemii. List ma formę książki i wczoraj trafił do księgarń.
 
Metropolita Remis wyciąga wnioski z tego, co Francuzi przeżyli w ostatnich miesiącach. Pisze o zmaganiach, cierpieniu, ale też o pozytywnych aspektach kwarantanny, która nauczyła nas żyć w innym rytmie i bardziej oswoiła z naszym domem. Niektórzy ponownie usłyszeli śpiew ptaków i jak nigdy dotąd podziwiali nadejście wiosny. Zdaniem abp. de Moulins-Beaufort pozytywną konsekwencją kwarantanny powinna być większa troska o zachowanie we Francji wolnej niedzieli. Proponuje też, aby raz na jakiś czas, na przykład w jedną niedzielę w miesiącu powracać do kompletnej blokady całego kraju na wzór kwarantanny.
 
Przewodniczący Episkopatu odnosi się również do zbyt długiego zakazu sprawowania publicznych liturgii. „Państwu zawsze grozi niebezpieczeństwo, że nie będzie traktować swych obywateli jako osób odpowiedzialnych” – pisze metropolita Remis. Po negatywnych doświadczeniach z czasów pandemii, kiedy to wiele osób umierało bez możliwości pojednania się z Bogiem, z całą stanowczością apeluje on do prezydenta Macrona, aby zmienił się status kapelanów szpitalnych.
 
Abp de Moulins-Beaufort wskazuje też na potrzebę zachowania jedności narodowej podczas wychodzenia z pandemii. Wskazuje również na wciąż nierozwiązany problem integracji migrantów we Francji. „Ubolewam, że nasz kraj nie jest w stanie zapewnić miejsca tym, którzy od tak wielu lat żyją wśród nas” – dodaje przewodniczący Episkopatu.
 
Vaticannews.va/Krzysztof Bronk - Watykan

Komentarze

zobie2020.06.6 23:06
religie powinny być publicznie zakazane...niech każdy ukrywa swoją religię jak krok w majtkach
Polak2020.06.5 22:22
Doradzał ślepy -głuchoniememu !!!
Mesie Alfonso2020.06.6 20:02
Wiódł ślepy - kulawego.
Randki z ex...2020.06.5 19:45
Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania lub stały związek. Mam na imię Lena lat 25, wzrost 169cm, Moje kontakt do mnie telefon tu - http://lexlale.eu __________ Znajdź mnie po niku: Lenka25x napisz do mnie spotkajmy się!
choroba weneryczna2020.06.5 21:58
Lena, czekaj na mnie pod kolektorem warszawskim. Chociaż prędzej czy później i tak się znajdę.
Alex2020.06.5 19:13
A ja ubolewam ,ze ks. biskup jest taki naiwny,nich sie zatroszczy o koscioly ( walace sie budynki) i o jakosc katechezy( ludzie niewyedukowani )........niech nie gada jak lewak ,migranci,migranci........a ja mowie ewangelizacja,ewangelizacja.........do pracy drogi ks.biskupie .
katolicka kretynizacja polski2020.06.5 19:08
znowu klechy wciskają swój nochal w sprawy o których nie mają pojęcia! won do budy koloratkowe zboki!!!
Jan2020.06.5 22:29
TY, kretyn/taką masz ksywę/ masz naprawdę jakieś problemy ze sobą...polecam wizytę u specjalisty...psychiatra pomoże je rozwiązać
Rafau Fekalski primo voto Trzaskowski2020.06.5 18:29
Wyznaję, to JA zasrałem Bałtyk (i okolicę) ...w pięciu językach! I CO mi Państwo zrobicie?