08.01.15, 08:19fot. Twitter

Francuzi wychodzą na ulice. Mówią NIE ekstremistom islamskim

Wczoraj z prezydentem Francois Hollandem spotkali się przedstawiciele wszystkich wspólnot religijnych, dyskutując nad powagą sytuacji jaka miała miejsce w dniu wczorajszym. Dzisiaj chcą się spotkać i wypracować szczegółowy plan postępowania wobec ataku fanatyzmu na francuską demokrację.

Jeden z imamów mających wziąć udział w spotkaniu zapewniał, że wartości republikańskie, laickie, takie jak wolność sumienia, słowa i demokracja są dla wszystkich fundamentem do wspólnego życia.

Dziś we Francji żałoba narodowa. Flagi narodowe będą opuszczone do połowy masztów.

Wczoraj w całej Francji, a także poza jej granicami odbyły się masowe protesty przeciwko zbrodni popełnionej w Paryżu. W całym kraju manifestowało około stu tysięcy osób. Wiele tysięcy Francuzów miało satyryczne rysunki przedstawiające Mahometa i Allaha, jakie wyszły spod ręki artystów zamordowanych w dniu wczorajszym.

mod/Polskie Radio

Komentarze

anonim2015.01.8 8:27
"Jeden z imamów mających wziąć udział w spotkaniu zapewniał, że wartości republikańskie, laickie, takie jak wolność sumienia, słowa i demokracja są dla wszystkich fundamentem do wspólnego życia." - to nieprawda, ten imam kłamał, to się nazywa takija. Dla muzułmanów fundamentem jest Koran, a prawem szariat.
anonim2015.01.8 9:05
Jakaś będzie reakcja oprócz wyjścia na ulicę,wyrażenie swojego oburzenia,na koniec wrócenia do domu?. Naprawdę po czymś takim powinni znieść poprawność polityczną dla muzułmanów, a pisma w rodzaju ,,Charlie Hebdo" powinny przestać prowokować-sami są sobie winni.
anonim2015.01.8 9:53
to po co ich wpuścili do kraju? sami sobie winni
anonim2015.01.8 10:16
W "Gazecie" w odpowiedzi na tragedię opublikowano z owego satyrycznego pisma pięć satyrycznych stron; wszystkie przeciw... papieżowi. Jednen obraz - jak papież robi maszxlane podniesienie, a zamiast Hostii trzyma w ręce dużą monetę! To jest fracuska demokracja: wolność, równość i braterstwo!
anonim2015.01.8 10:19
Genesis wolność słowa kończy się na prawach drugiego człowieka,jest różnica między krytyką a obrażaniem,z czego mi wiadomo ta gazeta szydziła z chrześcijaństwa nawet w obleśny sposób(np. ponoć była ilustracja z kopulującą trójcą święto-to według ciebie wolność słowa?),ja nie pochwalam tego aktu terrorystycznego lepiej jest pozwać. Porównanie z umalowaną kobietą nie trafione.
anonim2015.01.8 10:49
@GenesisX Piszesz: "Fanatyczni islamiści dobrze wiedzą, ze najgroźniejsza jest dla nich wolność słowa, środowiska laickie i liberalizm obyczajowy. Z innymi religiami to sobie radę spokojnie dają." A dowodem na ilustracje tego jest to ,że w laickiej i liberalnej obyczajowo Europie czują się jak pączki w maśle a ich zbrojne parcie na nasz kontynent powstrzymywali właśnie chrześcijanie. Do tej pory opowiadają z lękiem nie o krzyżowcach ale o laickich gejowcach,prawda?
anonim2015.01.8 11:54
@Mieszczuch123: "Mam nadzieję, że Cywilizowany Świat wreszcie się obudzi za nim te bydlaki znowu kogoś zamordują w imię swoich chorych wierzeń." Dla mnie większy szacunek budzi ktoś, kto morduje w imię wyższych wartości, niż w imię interesu. @Sebinus: "Genesis wolność słowa kończy się na prawach drugiego człowieka,jest różnica między krytyką a obrażaniem,z czego mi wiadomo ta gazeta szydziła z chrześcijaństwa nawet w obleśny sposób(np. ponoć była ilustracja z kopulującą trójcą święto-to według ciebie wolność słowa?)" Dokładnie - na tym polega wolność słowa. Nawet gdyby przyjąć, że "wolność słowa kończy się na prawach drugiego człowieka", to nic Ci to nie daje. Bo nie istnienie prawo do wyłączenia krytyki własnego światopoglądu.
anonim2015.01.8 12:23
O matko następny. to ujmę to prościej : -Katolicki powinien zabrać się za pedofilię w swoich szeregach,także za wystawne życie biskupów. -KK to banda j&$^ pedofilów i złodziei,zdychać judo-żydowska hołoto ! Pytanie które zdanie to krytyka a która już jest obelgą,dla pana da.ponte chyba nie ma różnice i oba zalicza do wolności słowa i krytyki religii. Zrozumiał tawarzysz?
anonim2015.01.8 12:23
Przepraszam za moje ,,bule"
anonim2015.01.8 12:40
@Sebinus: "Pytanie które zdanie to krytyka a która już jest obelgą,dla pana da.ponte chyba nie ma różnice i oba zalicza do wolności słowa i krytyki religii." Dokładnie tak. Nie jest to może zbyt wyrafinowane, ale ja nie powiedziałem, że wolność słowa oznacza wolność do krytyki na pewnym poziomie, tylko po prostu wolność krytyki.
anonim2015.01.8 12:46
Wolność słowa ma swoją granicę i ta gazeta ja przekraczała,cóż wolność słowa : zrób grę w której się wcielasz w komendanta obozu zagłady i patrz jak lecą hejty i spada sprzedaż. Ale ci lekkomyślni dziennikarze swoją głupotę przypłacili życiem(chyba jedynie się spodziewali ,,krucjaty różańcowej").
anonim2015.01.8 12:57
Francja potrzebuje męża stanu na miarę KAROLA MŁOTA i albo tak jak ów monarcha zacznie walić młotem kozojebców, albo sama tak oberwie, że już się nie podniesie. Jak sobie pomyślę, że mój profesor od historii (członek PZPR tak nawiasem) nazywał Francję NAJSTARSZĄ CÓRKĄ KOŚCIOŁA, to mam ochotę wyciągnąć gnata i rozwalić pierwszego muślina, jaki wejdzie mi w pole widzenia.
anonim2015.01.8 13:17
@Mucha 7. Dokładnie tak. Proponuję wszystkim obejrzeć tę dyskusję na Franciszkańskim Uniwersytecie https://www.youtube.com/watch?v=UZBXHxHbZZE
anonim2015.01.8 13:46
@Sebinus: "Wolność słowa ma swoją granicę i ta gazeta ja przekraczała,cóż wolność słowa : zrób grę w której się wcielasz w komendanta obozu zagłady i patrz jak lecą hejty i spada sprzedaż." I to jest całkowicie dopuszczalna reakcja na czyjąś twórczość. Natomiast nie wolno tego zakazywać prawnie. "Ale ci lekkomyślni dziennikarze swoją głupotę przypłacili życiem(chyba jedynie się spodziewali ,,krucjaty różańcowej")." Wiesz, niewolnicy też często za swoją głupią żądzę wolności drogo płacili... To że ktoś narusza prawa człowieka, nie znaczy, że mamy się wyrzec tych praw.
anonim2015.01.8 13:52
Oczywiscie to tragedia. Ale jesli spojrzec trzezwo, to sa to po prostu krwawe porachunki czerwonych faszystowskich gangow. Islamisci to czerwona lewacka holota i rysownicy i cale czasopismo to tak samo lewicowcy, tylko ze ateistycznie. Czerwoni sie zawsze morduja miedzy soba, nic w tym nowego szczerze mowiac. Powstal jednak doskonaly pretekst dla Hollanda by stac mezem stanu i zapewnic reelekcje do usranje smierci. Powinien teraz wprowadzic szybki dekret o natychmiastowej nacjonalizacji wszystkcih meczetow i certyfikacji imamow, co podda scislej panstwowej kontroli tych dzikusow. Kolejny krok to zmiana prawa karnego wobec imigrantow - za popelnienie przestepstwa - utrata obywatelstwa i deportacja. Jesli przestepstwo jest o podlozu religijnym lub wynika z przekonan islamistycznych to samo,ale dla calej rodziny + konwiskata mienia. Proste,eleganckie i skuteczne. Moglby jeszcze jako wisienke na torcie wprowadzic stan wojenny i przetrzepac do ostatniej poszewki wszystkie dzielnice muzulmaniskie rekwirujac wszystko co moze stanowic jakakolwiek bron wlacznie z nozami do masla.
anonim2015.01.8 14:15
@HAL9000: "Powinien teraz wprowadzic szybki dekret o natychmiastowej nacjonalizacji wszystkcih meczetow i certyfikacji imamow, co podda scislej panstwowej kontroli tych dzikusow." Chcąc zachować neutralność państwa względem religii musiałoby to dotyczyć wszystkich wyznań; chcecie by księży wyznaczał Wam Holand? "Kolejny krok to zmiana prawa karnego wobec imigrantow - za popelnienie przestepstwa - utrata obywatelstwa i deportacja." To jest akurat niemożliwe - przynajmniej w odniesieniu do urodzonych we Francji... "Jesli przestepstwo jest o podlozu religijnym lub wynika z przekonan islamistycznych to samo,ale dla calej rodziny + konwiskata mienia." Jak Twój wuj coś ukradnie, to komornik powinien ścigać Ciebie? "Proste,eleganckie i skuteczne." Ani proste, ani eleganckie, ani skuteczne, ani spójne. Mądrość niestety nie jest równo rozdzielana po ludziach...