- Co roku w Stanach Zjednoczonych, ok. 1,6 miliona porzuconej młodzieży między 12 a 17 rokiem życia, doświadcza bezdomności, która stanowi duże ryzyko dla zdrowia, problemów natury społeczno-emocjonalnej i behawioralnej, w porównaniu do ogólnej populacji młodzieży - wyjaśnia ACF w oświadczeniu dotyczącym przyznawanej dotacji.

- Szacuje się, że około 20-40% wszystkich młodych bezdomnych identyfikuje się jako osoby LGBTQ. - twierdzi ACF. - To wartość nieproporcjonalna wobec szacowanego odsetku osób LGBTQ, których ilość w społeczeństwie szacuje się na 4-10%.

Młodzież, która identyfikuje się z grupami LGBTQ "częściej ucieka z domu lub jest odrzucona przez swoją rodzinę z powodu braku akceptacji jej orientacji seksualnej lub tożsamości/ekspresji płciowej".

- Czyhają na nich podobne zagrożenia jak na ogół bezdomnej młodzieży. Młodzież LGBTQ jest częściej nękana i może częściej aniżeli rówieśnicy doświadczać przemocy podczas randek czy być zmuszana do seksu. - pisze się w uzasadnieniu.

W rezultacie młodzież LGBTQ częściej doświadcza myśli i prób samobójczych, problemów bezpieczeństwa osobistego i niższych osiągnięć akademickich niż rówieśnicy - dodaje.

LGBTQ są "szczególnie bezbronni podczas okresów bezdomności", ponieważ kiedy są bezdomni doświadczają "wyższych współczynników fizycznych i seksualnych napaści i częstszego występowania niebezpiecznych zachowań seksualnych niż bezdomna młodzież nie-LGBTQ".

Zmagają się także ze stygmatem bycia mniejszością seksualną, "co czyni ich podatnymi na wchodzenie w rolę ofiary, w tym na uleganie zachowaniom kryminalnym, przeciw niej skierowanym". czytamy w ogłoszeniu o grancie. - Idąc dalej, bezdomność tej populacji młodych może prowadzić do wyższego występowania nadużywania substancji i wyższych współczynników uzewnętrzniania i uwewnętrznienia problemów behawioralnych, które odkryto w tej populacji.

- Pomimo, że rośnie ilość badań i informacji o uciekinierach i bezdomnych, istnieje zobowiązująca do działania potrzeba by uczynić więcej żeby zrozumieć i zapewnić możliwość dostawcom RHY (agencje Runaway and Homeless Youth), by lepiej służyli bezdomnej młodzieży LGBTQ.

- Działania mogą zawierać się w identyfikacji innowacyjnych strategii interwencji LGBTQ, określaniu właściwych kulturowo narzędzi sortowania i oceny, uczenia się usług i systemów wsparcia, które odpowiadają potrzebom młodzieży LGBTQ, wskazywaniu luk w oferowanych usługach i lepszym zrozumieniu potrzeb młodzieży LGBTQ,  przez agencje RHY, które mają je spełniać. - czytamy w dokumencie.

CNSNews.com kontaktowało się z Kennethem J. Wolfem, zastępcą dyrektora Office of Public Affairs for the Administration for Children and Families, by dowiedzieć się nt. przedziału wiekowego młodzieży LGBTQ, której grant ma pomagać, ale zostało odesłane do ogłoszenia.

Pewną pomocą mogą być informacje zamieszczonych na stronie Family and Youth Services Bureau:

"Program przejściowego zamieszkania FYSB wspiera projekty, które oferują długotrwałe usługi mieszkalne dla bezdomnych w wieku 16-22 lata" i są "zaprojektowane by pomóc młodym bezdomnym ludziom z sukcesem wkroczyć w samowystarczalne życie".

- Od przejściowych programów mieszkalnych wymaga się zapewnienia młodzieży stabilnych, bezpiecznych warunków mieszkalnych oraz usług, które pozwolą im rozwinąć umiejętności niezbędne do uniezależnienia się. Warunki zakwaterowania mogą zawierać mieszkanie u rodzin, domy grupowe, domy matek, lub nadzorowane mieszkania, będące własnością programu lub wynajmowane przez społeczność - pisze FYSB na stronie internetowej.

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie FYSB od beneficjentów przejściowego programu mieszkalnego wymaga się zaoferowania lub polecenia różnorodnych usług, zapewniając je wraz z "bezpiecznymi, stabilnymi warunkami zakwaterowania".

Pomagać mają oni także młodzieży w "zyskiwaniu podstawowych umiejętności życiowych", włączając w to edukację konsumencką, gospodarowanie domowym budżetem, posługiwanie się kredytami, sprzątanie domu, planowanie posiłków, przygotowywanie jedzenia, umiejętności wychowawcze; rozwijanie umiejętności interpersonalnych, w tym technik radzenia sobie ze stresem, nawiązywanie pozytywnych relacji z rówieśnikami i dorosłymi oraz podejmowanie decyzji; a także możliwości edukacyjne, takie jak przygotowanie do GED (certyfikat amerykański potwierdzający ogólne zdolności zdobyte na etapie szkoły średniej - przyp. tłum.), edukację policealną oraz zawodową.

Są także zobowiązani do pomocy lub polecenia usług przygotowujących do podjęcia pracy, zdobywania zatrudnienia, doradztwa zawodowego, leczenia nadużywania substancji, indywidualnych i grupowych sesji terapeutycznych, opieki medycznej w tym rutynowych kontroli, bilansów zdrowia i leczenia w nagłych wypadkach.

ACF zapłaci od 100 000 do 300 000 dolarów rocznie jednemu z beneficjentów grantu. Całkowita suma jaką ACF chce przeznaczyć na program, to 900 000 dolarów, dlatego potencjalny biorca otrzyma nie więcej jak $ 300 000 rocznie przez 3 lata.

Konkurs na granty ogłoszono 14 czerwca, a data zamknięcia procesu aplikacyjnego wyznaczona jest na 14 sierpnia.

MCC/CNSN