02.01.20, 18:00fot. Soren Kierkegaard, lic. CC BY-SA 4.0 via Wikipedia; fot. Lukas Plewnia, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr; zdj. edytowane

George Friedman: Polska może stanąć na czele Międzymorza - i odegrać naprawdę ważną rolę

Amerykański analityk geopolityki George Friedman mówił w rozmowie z ,,Polska the Times'' o przyszłości Eurazji. Jego zdaniem Rosja rozpadnie się w kolejnej dekadzie, na czym zyskają przede wszystkim trzy kraje: Japonia, Turcja... i Polska.

,,Rosja cały czas staje się coraz słabsza i rozbita. Rozpad Związku Radzieckiego nie był dla niej końcem - był natomiast początkiem nowego etapu. Ale dziś Rosja powiela wszystkie błędy późnego ZSRR: jest dużym, nieefektywnym państwem uzależnionym od cen ropy naftowej'' - mówi Friedman.

,,Stany Zjednoczone będą miały więcej ropy, niż potrzebują - i zaczną ją sprzedawać. To problem dla Rosji i jej sojuszników. [...] Europa Środkowa to mały region świata. Amerykanie mogą sprzedawać ropę i gaz tutaj, mogą też gdzie indziej. Ale gdy zaczną sprzedawać, ceny ropy znów spadną. Kreml tego procesu nie jest w stanie kontrolować. Natomiast Europa musi się pogodzić z tym, że to już nie ona dyktuje warunki. Nie jest centrum świata jak kiedyś, lecz małym regionem globu. Jest wiele innych regionów i krajów, które będą chciały kupić ropę'' - dodaje.

,,Współczesna Rosja to kraj Trzeciego Świata, utrzymuje się tylko dzięki eksportowi surowców naturalnych po cenach, których nie kontroluje. A to znaczy, że nie kontroluje swojej przyszłości. Podobnie zresztą dzieje się z eksporterami na całym świecie. Takie kraje jak Niemcy czy Rosja, które są w dużej mierze zależne od eksportu, siłą rzeczy stają się podatne na wahania globalnych rynków. Tego z kolei unikają państwa, które mają silnie rozwinięty rynek wewnętrzny'' - mówi Friedman.

Friedman uważa też, że w następnej dekadzie dojdzie do rozpadu Rosji. Zyskająna tym trzy kraje. ,,Po pierwsze, Japonia. To ona jest prawdziwą potęgą w Azji, nie Chiny. To trzecia największa gospodarka globu. Po drugie, Turcja''. Trzecim krajem, który ma zyskać, będzie według Friedmana Polska. ,,Polska. Widać cały czas, jak wasz kraj idzie do przodu. Wystarczy porównać, w jakiej sytuacji byliście 10 lat temu, a jaka jest wasza pozycja obecnie, by dostrzec różnicę. Gdy dojdzie do rozpadu Rosji, Polska może na tym potężnie zyskać'' - mówi.

,,Wielkie mocarstwa z czasem upadają. Gdy rozpadnie się Rosja, a Niemcy pogrążą się w kryzysie, pojawi się przestrzeń, którą zapełnić będzie mogła Polska jako największy kraj w regionie. Współpraca w trójkącie: USA - Rumunia - Polska, może uczynić z was ważnego gracza'' - stwierdza.

Pierwotnie na Fronda.pl 11.06.2018 r.

Komentarze

ups2020.01.4 13:45
Co na to miedzymorze?
Teofil2020.01.3 4:49
Nasz Klub Przygłupów Podwórkowych czeka z wydaniem oświadczenia w tej sprawie do czasu zajęcia stanowiska przez Matkę Kurkę .
Olej2020.01.2 23:42
Oby tak się stało !!!!!!!
Luzifer®2020.01.2 21:44
ten dziad cos pyerdoli jak potluczony, a wolaki sluchaja z rozdzawiona japa i lakaja wszystko jak pelikany bo hamerykanin sie wypierdzial, tzn wypowiedzial. Zenua.
ABC2020.01.3 14:18
......i to jest cała twoja wiedza.Tyle wiesz ile zjesz.
mocium panie 2020.01.2 19:57
Procesy geopolityczne to procesy długofalowe, które trwają często w przeciągu pokolenia i więcej. A to co mówi Friedman jest jak najbardziej możliwe i to jeszcze za naszego życia. Ład jaki znamy, tzw. cywilizacji zachodniej, jest w swej ostatniej fazie - dekadencji. I jak dobrze się zakręcimy, pod protektoratem silnych tego świata, a jednocześnie nie damy się wyruchać i nie ulegniemy pomysłom izolacjonizmu lub panslawizmu, co słyszymy często choćby z ust Konfederatów, to możemy wrócić do czasów świetności I RP, kiedy ruski car bił czołem przed naszym królem a obce wojska s r a ł y ze strachu na wspomnienie o polskiej husarii cz Lisowszczykach. Kazimierz Wielki uczynił z Polski potęgę europejskiej nie dzieki podbojom a dzięki łubom soli, takich bogactw naturalnych mamy nadal od groma, choćby geotermia, węgiel, łupki gazu, ropy metala ziem rzadkich, zmodyfikowany grafen czy wreszcie wrodzona (choć wyrugowana przez komuchów-liberałów) polska pracowitość, sumienność i honor, a te ostatnie to mimo wszystko bardzo wielkie atuty dawniej cnotami zwane
wicek2020.01.2 18:56
Friedmann powtarza to samo od 10 lat. Jak na razie ma rację.
Janek2020.01.2 18:33
@Reytana, "Jako Amerykanin nie chcial powiedziec" - że „Intermarium” to projekt Ukraiński. Zastanawiające jest i to z tego powodu, że ukraińskie lobby w USA jest mocno słyszalne. A tu nic nie słychać, aby Ukraińcy naciskali na Polskę, aby wstąpiła do Intermarium. Cyt. "I tak, 13 października tego roku na Ukrainie odbyła się konferencja pod nazwą „Intermarium” zorganizowana przez ludzi związanych z politycznym ramieniem Ruchu Azowskiego, czyli Korpus Narodowy." więcej na, mysl-polska.pl/1733
Wolan z Kolna2020.01.2 18:21
Czytaliście „Plan gry. USA vs ZSRR” Zbigniewa Brzezińskiego bodajże napisany w 1987? • https://tezeusz.pl/brzezinski-zbigniew-plan-gry-usa-vs-zsrr-6-870619
v 2020.01.2 19:31
Zbigniew Brzeziński był w komisji trójstronnej, ba, był nawet jej założycielem, a ta książka to nie scenariusz, tylko owej komisji życzenia
Janek2020.01.2 18:19
,,Wielkie mocarstwa z czasem upadają. Gdy rozpadnie się Rosja, a Niemcy pogrążą się w kryzysie, pojawi się przestrzeń, którą zapełnić będzie mogła Polska jako największy kraj w regionie" - nic nam nie pozostaje, jedynie tylko spłacić żydowskie roszczenia bezspadkowe, i cierpliwie czekać, aż spełnią się proroctwa George Friedmana?
Kris2020.01.3 16:25
Dreszcz przeszedł po plecach ?Ojczyzna może zniknąć i gdzie wtedy się podziejesz kacapie ?
Reytan2020.01.2 18:18
Jako Amerykanin nie chcial powiedziec,ze przyszlosc Miedzymorza to sojusz Polski z Turcja i z Wegrami.