04.06.19, 08:25screenshot twitter

Georgette Mosbacher: Demokracja, wolność i wolny wybór mają się dziś dobrze w Europie. Szczególnie w Polsce!

Frekwencja w tych wyborach była niezwykła. Ludzie masowo poszli głosować, a przecież to, że ludzie idą do urn i wybierają swoich liderów, jest filarem demokracji. Frekwencja była historyczna” - mówiła w rozmowie z „Faktem” ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher pytana o wybory do europarlamentu.

Dalej dodała:

Można więc powiedzieć, że demokracja, wolność i wolny wybór mają się dziś dobrze w Europie, szczególnie w Polsce”.

Amerykańska ambasador podkreśliła również:

Podziwiam Polaków. Przez 30 lat zbudowaliście demokrację i to naprawdę robi wrażenie. Wolność jest prawem człowieka, ale nie musi być dana”.

Pytana o kwestię gazociągu Nord Stream 2 stwierdziła natomiast, że USA w dalszym ciągu silnie sprzeciwiają się jego budowie:

W naszym przekonaniu to narzędzie Putina do wywierania politycznego wpływu. On uczynił z energii oręż”.

Podkreśliła jednak, że nie może obecnie komentować amerykańskiego procesu legislacyjnego, jednak przyznała, że przygotowana jest ustawa. Jej zdaniem konieczne są działania, aby „[…] spenalizować albo powstrzymać rozwój Nord Stream 2”.

Tu wskazała też na to jak istotne jest to, co dzieje się w Polsce od kiedy jest tu ambasadorem:

[…] zawarliśmy już 3 umowy na dostawy gazu skroplonego. Polska podejmuje wszystkie niezbędne kroki prowadzące do niezależności energetycznej”.

Ambasador pytana była również o kwestię zniesienia wiz dla Polaków. Jak zauważyła – jedynym, co musi się jeszcze zmienić, jest obniżenie ilości odmów poniżej 3 proc., co jej zdaniem stanie się niebawem i dlatego zachęca do składania wniosków.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze

anonim2019.06.4 15:28
aj waj aj waj, Paweł Mucha zapewniał, Mike Pompeo deklarował, wcześniej sama Żorżeta mówiła, że "najpóźniej w przyszłym roku". A dzisiaj co się okazuje? Wszystko po staremu. Jak polactwo nie przestanie kantować, zniesienia wiz nie będzie. A przecież polactwo nie przestanie, bo "moja chata z kraja". I jak to sprzedacie, jako kolejny sukces PiS? https://www.fronda.pl/a/mosbacher-wizy-zniesiemy-najpozniej-w-przyszlym-roku,125463.html https://www.fronda.pl/a/zniesienie-wiz-coraz-blizej-wazna-deklaracja-szefa-dyplomacji-usa,122305.html http://www.fronda.pl/a/do-usa-wreszcie-bez-wiz-odpowiada-prezydencki-minister,126930.html
Ix Ypsilon2019.06.4 10:47
Demokracja ma się w Europie dobrze, a szczególnie w Polsce - mówi Georgeta. A jakieś 2300 lat temu, niejaki Arystoteles twierdził, że demokracja jest najgorsza z ustrojów , bowiem w demokracji hieny rządzą osłami. Słuszną rację miał ten gościu, a Georgeta niech nie ściemnia.
Szlomo Rozencwajgier2019.06.4 9:51
Jest dobrze, demokracja w Polsce jest na poziomie bardzo wysokim, obywatele zdali egzamin. Ale pani ich przypilnuj tam bo my już dogadani co do wypłat z Kalksteinem i z premierem, też koszer jest, ale przypilnować trzeba, pospieszyć
Antonim2019.06.4 8:59
Wydaje się, że coś jednak zostało pominięte i to coś najważniejsze. Głosowanie to jedna strona, natomiast dobór kandydatów do wyboru jest kompletnie niedemokratyczny. To wyborcy powinni zgłaszać kandydatów, a nie partie polityczne. Partia może być co najwyżej organem rekomendującym. W świetle tego można, opierając się do wciąż aktualnych definicjach greckich nasz system określić jako ochlokrację - taką mocno zwyrodniałą formę demokracji, gdzie tłum - motłoch wybiera, ale nie ma wpływu na to kogo wybiera. No nie jest tak?