Grupa Wyszehradzka realnie kształtuje politykę w Unii Europejskiej - mówi Polskiemu Radiu prezydencki minister do spraw zagranicznych Krzysztof Szczerski. Wczoraj minęło 26 lat od powstania Grupy Wyszehradzkiej. W jej skład wchodzą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry, a Warszawa do połowy roku kieruje pracami Grupy.

Krzysztof Szczerski, który odpowiada za politykę zagraniczną prezydenta Andrzeja Dudy podkreślił, że w ostatnich miesiącach można było obserwować siłę działania czterech państw z Europy Środkowo-Wschodniej. Według ministra, chodzi przede wszystkim o sprawę kryzysu migracyjnego. “Konsekwentne i stanowcze stanowisko Grupy Wyszehradzkiej w zakresie kryzysu uchodźczego w Europie zmieniło sposób myślenia całej Unii Europejskiej i wpłynęło na dzisiejszy kształt tej polityki, która skupia się dokładnie na tych postulatach, które przez rok próbowała skutecznie lansować Grupa Wyszehradzka. To przykład dojrzałej polityki europejskiej grupy państw, które jeśli działają razem, mogą mieć wpływ na politykę europejską” - podkreślił Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister dodał w rozmowie z Polskim Radiem, że chodzi przede wszystkim o postulaty lepszej ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej oraz o pomoc dla uchodźców na terenie znajdującym się blisko krajów z których uciekli.

Krzysztof Szczerski uważa też, że to właśnie Grupa Wyszehradzka stała się zalążkiem pomysłu ścisłej współpracy państw tzw. ABC czyli krajów Europy Środkowej i Wschodniej, leżących między Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Koncepcja ABC to jeden z pomysłów zagranicznej polityki regionalnej, promowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę.

“Ona się nie może odbyć bez twardego rdzenia, jakim jest Grupa Wyszehradzka, bo jej sukces promieniuje na nasz region. Sukces Grupy Wyszehradzkiej zachęca, żeby dokonywać współpracy szerszej niż tylko czteropaństwowej i to rzeczywiście widać w rozmowach, które prowadzimy z partnerami, będącymi członkami Unii Europejskiej a także tymi, którzy są poza Unią Europejską” - mówi Krzysztof Szczerski.

Grupa Wyszehradzka została powołana 15 lutego 1991 roku, na mocy Deklaracji Wyszehradzkiej, zawartej przez Polskę, ówczesną Czechosłowację i Węgry. Podpisy na dokumencie złożyli ówcześni prezydenci Polski i Czechosłowacji - Lech Wałęsa i Vaclav Havel oraz premier Węgier József Antall. Umowę o współpracy zawarto w węgierskim mieście Wyszehrad.

Działania czterech państw koncentrują się na wzmacnianiu stabilności w Europie Środkowej, wymianie informacji, współpracy w zakresie kultury, nauki i edukacji, a także na zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego.

emde/IAR