„Habit zamiast szminki, czyli zakonnice zabierają głos” to czternaście niezwykle wciągających rozmów z zakonnicami. To wyjątkowa pozycja na rynku wydawniczym, ponieważ po raz pierwszy siostry zakonne pod imieniem i nazwiskiem zgodziły się opowiedzieć o swoich wyborach, o tym jak postrzegają współczesny świat i jego wyzwania, w czym upatrują swoją rolę. Bohaterki wywiadów mówią o sobie, swojej pracy, wierze i niewierze, Kościele i o rzeczywistości świeckiej. Książka przełamuje stereotypy i ukazuje siostry jako niezwykłe osobowości, pełne pasji i chęci pomocy innym. Są wśród nich między innymi lekarki (w tym ginekolog położnik i psychiatra), prawnik, misjonarki w rejonach działań wojennych (Aleppo), siostry wykładające na wyższych uczelniach, rekolekcjonistki, autorki książek, blogerki.

Według autorki, Eweliny Tondys świadomość społeczeństwa na temat życia zakonnego kobiet jest powierzchowna. Każdy wie o kogo chodzi, ale związane z nim wyobrażenie jest mgliste i niejednokrotnie złowrogie. Zakonnice są postrzegane przez wielu jako zepchnięte na margines w hierarchii kościelnej kobiety, które żyją w zamkniętej, hermetycznej rzeczywistości oddzielonej od „prawdziwego” świata murem klasztornym.

Siostra Jolanta Glapka, psycholog, taterniczka, siostra Sacre Coeur o kobietach w zakonie i o drodze do powołania mówi: Zakonnice kojarzyły mi się z czarnymi habitami i smutnym towarzystwem w kościele. Myślałam: gdzie ja? Taka energiczna do zakonu? Od momentu kiedy te pytania pojawiły się we mnie, upłynęły cztery lata, zanim wstąpiłam do zakonu. Szukałam intensywnie. Myślę, że byłam zamknięta na dopuszczenie takiej opcji, że to mogę być ja. Dopiero ten spotkany ksiądz, rozmowy z nim i wspólna praca nad rozeznaniem tego, co chcę w życiu robić, sprawiły, że się powoli otwierałam. Znamienne było dla mnie, że kiedy wreszcie z tej mojej wielkiej tajemnicy pójścia do zakonu zwierzyłam się koledze, towarzyszowi wspinaczek, to on się wcale nie zdziwił. (…) Z perspektywy czasu myślę, że w różnych miłościach i relacjach damsko-męskich zawsze zachowywałam dystans.

Ewelina Tondys swoją książką „Habit zamiast szminki” postanowiła opisać historie czternastu sióstr zakonnych, aby ich środowisko miało okazję zostać wysłuchane. Książka ta jest dedykowana osobom otwartym na dialog, którzy potrafią podejść do tematu bez wyrobionego z góry poglądu. Każdy to potrafi zaakceptować indywidualizm jednostki odnajdzie w tej książce wciągającą lekturę. Nie jest to pozycja adresowana wyłącznie do katolików czy ludzi w jakimkolwiek stopniu związanych z Kościołem. Te rozmowy adresowane są do wszystkich, którzy mają w sobie pragnienie dociekania prawdy i jej odkrywania.

Wydaje się siostrze, że występ włoskiej zakonnicy s. Cristiny Scuccii w The Voice od Italy, który wywołał wielkie zainteresowanie na świecie, byłby w Polsce możliwy?

Nie sądzę. Tu w ogóle nie chodzi o przełożonych. Do dzisiaj nie potrafię zrozumieć, dlaczego na polskiej scenie muzycznej świetni artyści, jak Mietek Szcześniak, TGD, którzy tworzą muzykę na bardzo wysokim poziomie, nie są lansowani w Polsce. Nie usłyszysz ich na listach przebojów. Dlaczego? Bo śpiewają o Bogu. A to dla wielu stanowi problem. Pewien kulturowy obciach.

Mówię o tym czasem moim uczniom. Zdarza się, że jestem we Włoszech, idę na kawę do kawiarni i nikogo to tam nie dziwi. W Polsce, kiedy przyjeżdża do mnie rodzina idziemy do bardzo kulturalnej kawiarni, to wzbudzam powszechne zainteresowanie. Gdzie tu problem? Dlaczego zakonnica nie może pójść w Polsce do kawiarni, żeby nie wzbudzić sensacji? – siostra Maura Leszek, Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek, pracuje z młodzieżą

Ewelina Tondys o siostrach zakonnych, z którymi rozmawiała podczas prac nad książką pisze tak: Moje Rozmówczynie to kobiety, które twardo stąpają po ziemi, żyją w zgodzie z sobą i nie pragną żadnych nadzwyczajności. Pozostają odporne na terror dominujących mód i wzorców, a potwierdzenia sensu swoich wyborów nie poszukują w powszechniej akceptacji opinii publicznej. W dobie materialnej obfitości oraz przekonania o ludzkiej omnipotencji przyznają wprost, że ich życie jest w rękach Kogoś wyższego. Z takim nastawieniem usiłują zmieniać na lepsze otaczający nas świat, zaczynając każdorazowo od siebie.

O autorce:

Ewelina Tondys – doktor nauk politycznych, germanista, redaktor, znawca niemieckiego rynku wydawniczego. Przez kilka lat pracowała w redakcji języków obcych w wydawnictwie edukacyjnym. Interesuje się współczesną myślą polityczną, historią najnowszą Polski i Niemiec, bioetyką oraz zagadnieniami z pogranicza filozofii i teologii. Współpracuje z serwisami literackimi. Mieszka w Berlinie. 

Dane wydawnicze:       

Wydawnictwo Dolnośląskie | s 336 | ISBN 9788327156037 | Cena: 42,00