16.03.20, 09:49Fot. Redaktor01 via Wikipedia, CC 3.0

Hołownia i Tygodnik Powszechny atakują abp. Dzięgę

Opozycja jednak nie umie umie stanąć na wysokości zadania. Zamiast włączyć się we wspieranie rządu i obywateli jedyne co potrafi, to szczuć, jątrzyć i bezzasadnie krytykować.

Tym razem do krytykantów dołączyli kandydat na prezydenta RP Szymon Hołownia oraz Tygodnik Powszechny.

Odnieśli się oni do pisma abp. Dzięgi, który wystosował list do wiernych, w którym zachęca do przyjmowania komunii świętej do ust.

Hołownia na Facebooku napisał między innymi:

-List arcybiskupa jest nie tylko szczytem głupoty i pastoralnej niefrasobliwości. Stanowi zachętę do nieprzestrzegania zasad higieny, krytycznie ważnych w czasie trwającej epidemii. Oby ta głupota i niefrasobliwość, ta „epidemiologia mistyczna” nie kosztowała czyjegoś zdrowia, albo życia. Jest ona też aktem pogardy (choć słowa deklarują co innego) wobec tych, którzy dziś, z narażeniem własnego zdrowia, z epidemią walczą.

Nie obyło się też bez wywodów teologicznych Hołowni, które z nauczaniem Kościoła wydają się mieć tyle wspólnego co piernik z wiatrakiem Don Kichota.

Z kolei Tygodnik Powszechny oskarżył abp. Dzięgę o narażanie ludzkiego życia, a nawet o herezję. Dlaczego? Ponieważ abp Dzięga zachęca w swoim liście do przyjmowania komunii świętej na kolanach i do ust.

Poniżej fragment listu abp. Dzięki, który został przez TP potraktowany wybiórczo i stał się „powodem” do ataku na jego osobę:

Chrześcijanin nie może bowiem żyć bez Eucharystii. Chrześcijanin bez Eucharystii umiera. Eucharystia jest dla nas Życiem i Zdrowiem. Pokarmem dla ciała i dla duszy. Lekarstwem na ziemi  a jednocześnie początkiem Niebiańskiej Uczty. Nie lękajcie się Chrystusa, prawdziwie Obecnego w konsekrowanej Hostii, czyli pod Postacią Chleba i pod każdą cząstką tej Postaci. To jest ten sam Chrystus, do Którego podeszła niewiasta cierpiąca na krwotok, mówiąca: bylebym się rąbka Jego szaty dotknęła, a będę zdrowa. Została uzdrowiona, bo to było dotknięcie JEGO szaty. To ten sam Chrystus, Który widząc żebraka, od urodzenia niewidomego, uczynił błoto i nałożył na jego oczy, a następnie polecił:  idź, obmyj się w sadzawce Siloe. A gdy ten się obmył – odzyskał wzrok. Nie dlatego odzyskał, że ktoś nałożył mu jakieś błoto na oczy, ale dlatego, że to Chrystusowa dłoń to błoto nałożyła. Chrystus uzdrawia wierzących nawet poprzez szatę naciskaną w tłumie, nawet przez błoto, gdy JEGO WOLĄ jest nakładane. Trzeba tylko uwierzyć całym sercem. Trzeba uznać, że to o NIEGO chodzi. Chrystus nie roznosi zarazków ani wirusów. Chrystus rozdaje Świętą czystość i Życie, przywraca zdrowie

mp/tygodnik powszechny/facebook

Komentarze

Wojciech 2020.03.19 17:29
Panie Hołownia, chce Pan zaistnieć, a nie wie prostych rzeczy. Eucharystia to nie kawałek opłatka, lecz Chrystusa Ciało, kto może więc się od tego Boskiego Ciała zarazić. Jak żyję o takim przypadku nie słyszałem. Proszę o kampanię merytoryczną, a nie niedorzeczną.
Misio2020.03.17 8:25
Pseudobiskup bzdurzy jak po wypiciu dużej ilości płynu (ale nie wody święconej,chyba ,że pochodzącej z kropielnicy do której sikał Wałęsa ),
R2020.03.17 4:07
Dzięga zaraża katolików głupotą ii lepiej nie mieć z katolikami nic do czynienia - zarażą się wirusem i powiedzą że to nie oni bo to Chrystus ... a po tem zarażą innych
Jagoda2020.03.17 2:09
Szanowny, Bardzo Kochany nasz Abp. Dzięgo! Nie damy krzywdy Księdzu zrobić! Proszę sie nie przejmować tym, co piszą różnej maści lewacy! TO CO JEST NAPISANE POWYŻEJ W ARTYKULE, TO ŚWIETA PRAWDA! BOLI ICH TO, ŻE TAK PIĘKNIE ARCYBISKUPIE NAPISAŁEŚ, TAK PROSTO Z SERCA, PO BOŻEMU! PROSZĘ W TYM TRWAĆ! KOMUNIA ŚWIĘTA NIGDY NIKOGO PRZEZ WIEKI NIE ZARAZIŁA! TO JEST NAJLEPSZE LEKARSTWO! JEST ŻYCIEM I ZDROWIEM, POKARMEM DLA CIAŁA I DUSZY! A dlaczego dotychczas nie zauważyliście, że najbardziej zarażamy się kupując żywność ! Pieczywo, każdy kupujący wybiera rękoma ! A przecież bułki i chleb nie sa opakowane! Prawda? Ile razy są przekładane te bułki.....! TO WAS NIE DZIWI?? Pomyślcie o tym ! Myślenie nie boli !
Dzięga!2020.03.16 19:49
A DIENGI GDIE?
KLĘKAJ DO MIECZA!2020.03.16 19:43
JAK TEŻ NAMAWIAM MOJE DZIEWCZYNY ABY BRAŁY MOJEGO NA KOLANACH I BEZPOŚREDNIO DO UST!
max2020.03.16 16:41
Tygodnik Powszechny to jest papierowa szmata antykatolicka, a Hołownia swoimi wypowiedziami o liście arcybiskupa, udowadnia swój satanizm. Tak, SATANIZM.
zenek2020.03.16 16:33
Zle się dzieje jak konferansjerzy niskich lotów (Hołownia) dopuszczani są do publicznego głosu.
Jan Radziszewski2020.03.16 15:56
miłośnicy pseudofilozofa J. Hartman lećcie co prędziej do Izraela do Jerozolimy służyć nev Mesjaszowi tj Antychrystusowi, bo tam dłużej pożyjecie i będziecie lrzejszą karę mieli w PIEKLE niż gdybyście pozostali w Polsce i jej szkodził np. Ty rzeczniku, Żydzie Pinkasie nie zalecaj modlenia się w domu bo to nie jest Twoje zadanie. Twoje miejsce nie jest w Polsce a zwłaszcza w polskiej służbie zdrowia. Polska to nie Polin. Polska jest krajem starożytnym a Ariowie -Słowianie, w tym zwłaszcza z terenów dzisiejszej Polski, nieśli kulturę i swoje geny na Bliski Wschód i w wiele innych miejsc. Imię Mojej Matki jest słowiańskie – Miriam, to znaczy - jestem pokojem. Korzenie Mojego Imienia też są słowiańskie : Iz, co znaczy – z głębi prarzeczy. Przykładem jest rzeka Izera, dzisiaj w Niemczech, wtedy i później rzeka ludu tylko słowiańskiego. Dawid oznacza dający wid, czyli światło. Masoni w Polsce, sługi szatana. Wasz czas w Moim Kraju kończy się. Posłużę się jeszcze wami dla oczyszczenia Polski lecz wasze miejsca w piekle są straszne. Kto szkodzi Polsce będzie bardziej jeszcze męczony niż mieszkaniec innego kraju szkodzący jemu. Zatem wasze piekielne cierpienia masoni służący szatanowi w Polsce będą jeszcze większe niż masonów we Francji, Niemczech czy innych krajach. Zatem pamiętajcie. Chcecie żyć choćby dla marnego życia ziemskiego i waszych bliskich. Zatem czyńcie tak aby żyć bo kto oddaje się szatanowi nie żyje lecz już jest martwy. Strzeżcie się. Truliście przez wiele lat Polaków smugami chemtrails. Zatrzymałem to teraz w wielkim stopniu
Jagoda2020.03.17 2:51
Janie Radziszewski, Napisz mi , proszę o jakim ty piszesz rzeczniku Pinkasie? Czy znasz go osobiście? Czy jest jakiś inny oprócz Pana Jarosława Pinkasa,lekarza, który jest obecnie GŁównym Inspektorem Sanitarnym! Jest ponadto wspaniałym lekarzem, chirurgiem. Jest Polakiem! Co masz do niego? Bo ja wręcz odwrotnie! Nie dam żle o nim mówić! Znam go osobiście, jako pacjentka! W LATACH 90-tych robił mi on sam operację wyrostka robaczkowego! Przewspaniale mu to wyszło! Wspaniały chirurg ! Był u nas kilka lat w Szpitalu! Miał pełne ręce roboty! Aż się uśmiechnęłam, gdy go po wielu latach zobaczyłam teraz w TVP! To bardzo dobry ciepły człowiek, prawdziwy Polak! Mam nadzieję, że piszesz o kimś innym.
enre2020.03.16 15:46
Hołownia nie ma żadnych szans na prezydenturę, i wie o tym, dlatego się całkiem obnażył jako pseudokatolik
Trójoka wrona2020.03.16 15:28
Jak Arcybiskup, człowiek wykształcony, a w dodatku kapelan w stopniu pułkownika może opowiadać takie rzeczy?! Oczywiście wierzę, że podczas mszy chleb i wino stają się ciałem i krwią Jezusa Chrystusa, ale to nie zmienia faktu, że dalej zachowują fizyczne właściwości chleba i wina.
Agnieszka2020.03.16 15:47
Pomijam nakaz, że arcybiskup ma być ateistą, bo tgy jako ateista mu to każesz. Z reszty wnioskuję, że w czasie epidemii nie jesz chleba ani niczego, co w trakcie uprawy, produkcji, transportu, wystawienia w sklepie, sprzedaży i przygotowania w domu było przez kogoś dotykane albo musi być dotknięte przez ciebie podczas jedzenia? Nie każdy jednak ma jak ty możliwość przejścia na dożywianie kroplówkowe. I jak rozumiem wolisz umrzeć na serce lub smierć na tego typu chorobę swoich bliskich niż stanąć w kolejce do apteki, gdzie ludzie czymś kaszlą?
Trójoka wrona2020.03.16 16:47
Nie bardzo rozumiem. Ja nic nikomu nie każę. Nie sprzeciwiam się też przyjmowaniu eucharystii do ust, zamiast "na rękę". Mi chodzi o uzasadnienie "Bo Jezus nie roznosi zarazków". Podczas krucjat dziecięcych też uważano że Jezus nie pozwoli saracenom skrzywdzić niewinnych dzieci. Jak się skończyło to wiadomo.
leszczyna2020.03.16 17:24
Krucjaty dziecięce były samowolne, bez zezwolenia Kościoła i wbrew papieżowi Innocentemu III, więc przykład chybiony.
Trójoka wrona2020.03.16 17:38
Raczej nie. Przykład krucjat dziecięcych przywołałem nie w kontekście braku zezwolenia od papieża. Problemem jest tutaj sposób myślenia, jakim kierowali się organizatorzy tych krucjat, który jest bardzo podobny do sposobu myślenia arcybiskupa Andrzeja Dzięgi.
Contral2020.03.16 15:01
Ale co się dziwić skoro Szymon Hołownia to pseudo-katolik a "Tygodnik Powszechny " to przybudówka "Gazety Wyborczej".
KOSTEK2020.03.16 15:00
Po pierwsze: konsekrowany komunikant podawany w czasie Komunii Świętej wiernemu nie jest już ciasteczkiem z mąki i wody, lecz prawdziwym Ciałem Zmartwychwstałego Zbawiciela Jezusa Chrystusa, którego żadna choroba się nie ima. Czyżby kandydat na prezydenta Szymon Hołownia, a wraz z nim redakcja, katolickiego ponoć,"Tygodnika Powszechnego" w to nie wierzyli? Po drugie: Komunikant podawany wprost do ust osobie przyjmującej Komunię Świętą, dotykany jest jedynie przez jedną osobę, czyli księdza udzielającego Najświętszego Sakramentu. Ten sam Komunikant podawany do ręki osoby przyjmującej Komunię Świętą, nim trafi do ust, dotykany jest przez dwie osoby, - księdza oraz wiernego. Zatem przyjmowanie Komunii Świętej do ręki jest dwukrotnie bardziej niebezpieczne niż przyjmowanie do ust. Tu nie potrzebna jest żadna wiedza teologiczna czy medyczna. Wystarczy zwykła arytmetyka. Czyżby kandydat na prezydenta Szymon Hołownia a wraz z nim redakcja, katolickiego ponoć,,"Tygodnika Powszechnego" nie umieli zliczyć do dwóch?
Agnieszka2020.03.16 14:50
Pomijając kwestie duchowe, to gdzie ci ludzie mają wyobraźnię jak już to na naszej ręce, którą chcemy Komunię przyjmować jest więcej zarazków po dotykaniu wszelkich klamek ławek, itp,. więc branie Komunii na rękę zwycxajnie dodaje Komunii kontaktu z zarazkami. A tych co Komunii nigdy nie przyjmowali a martwią się o nas bardzo informuję, że dziesiątki lat nie doświadczyłam i nie słyszałam, żeby ktoś lizał palce księdza podczas podawania Eucharystii czy ksiądz je wkładał komuś do buzi albo był wtedy okichany.
Pfft2020.03.16 14:47
"Zamiast włączyć się we wspieranie rządu i obywateli (...)" Po pierwsze, Frondo, nie stawiajcie na równi rządu i obywateli. Po drugie - o ile wiem, abp. Dzięga do rządu nie należy (chyba, że go awansem zapisaliście do PiSu, tylko jeszcze o tym nie wiem?), więc krytykowanie go nijak się ma do kwestii konfliktów rządu/opozycji. Po trzecie i najważniejsze - opozycja tą krytyką WSPIERA RZĄD PIS. A konkretniej - wspiera rząd PiS w walce o ograniczenie wektorów rozprzestrzeniania wirusa, poprzez krytykowanie głupich i nieodpowiedzialnych "porad" osób, które zamiast opierać się na wiedzy naukowej wolą narażać zdrowie i życie ludzi w imię swojego światopoglądu - jak abp. Dzięga właśnie.
Marek2020.03.16 13:39
Na tym portalu cieżko pracują trolle, np.opierają się na materiałach antykoscielnych portali, które traktują jak wyrocznię. Jeden z nich zarzuca biskupom nieszanowanie norm (zresztą, oglaszanych tego samego dnia, kiedy odprawiano Mszę wcześniej przygotowaną) na Mszy św. w intencji Franciszka. Rzekomo było DUŻO ludzi. Oto co napisałem do "Aż się chce powiedzieć: Look who's talking!": 1) {najpierw nie wiedziałem, że ten troll kopiuje, napisałem tak:} Widać że było dużo?! A ja czytałem, że mało, ta liczba była świadomie ograniczona. Wrażenie, że ludzi jest dużo (co znaczy dużo? 30? 50 osób? a 50 osób to dzisiejsza norma) wynika często z kadrowania, tak nas przez lata w TVP, wtedy POlszewickiej, epatowano rzekomo licznymi wystąpieniami feministek 8 marca, prezentowano wąskie kadry. 2) {potem sprawdziłem jego materiał wyjściowy, Google pokazały użycie tego samego sformułowania przez trolla, które użyto w paszkwilu na jednym z portali:} Sprawdziłem - kopiujesz tezy z antykościelnego portalu na "O" i nawet sformułowania ( "idzie w zaparte"), opierasz się na informacjach z jednego artykułu na tym portalu, i na jednym zdjeciu, gdzie widać ok.43 osoby - to naprawdę tak dużo? W tak potężnym kościele?!.
R2020.03.16 12:53
Holownia bredzi - bo akurat komunia do ust to jest mniej ryzykownie niż na rękę i do ust. Chyba że mówi o tym aby nie spotykac się na mszach to ma rację. Dzięga bredzi bo akurat było kuszenie Jezusa aby się rzucił z wysokiej świątyni i Jezus odpowiada, że nie będziesz Pana Boga wystawiał na próbę - a więc nie należy żyć ryzykownie - a zebrania na mszach są ryzykowne jak każde spotkanie. Poza tym Jezus pokazuje też że modlitwa samotna w pokoju jest dla Boga tak samo ważna. A komunia jest pamiątką równie ważną jak mycie nóg uczniom przez Jezusa. Fałszywa religia katolicka przysłuży się więc pewnie do śmierci elektoroatu Dudy. Dlatego Dzięga i reszta kleru tak zachęca do zbierania się w okresie kwarantanny. Poza tym wszyscy będziemy zarażeni tym virusem i jest to tylko kwestia czasu; jedni za miesiąc inni za rok, a rząd dobrze robi że opóźnia aby nie wszyscy na raz.
Paulina2020.03.16 12:45
Gdy jeden biskup powie coś, z czym się zgadzacie, to jest tym "jedynym sprawiedliwym" wśród niedowiarków, choćby cała KEP i papież mówili coś innego. Gdy Papież i większosć biskupów mówi jednym głosem, to, co Wam sie podoba, a jeden mówi inaczej, to ten jeden "odszedł od wiary". Opamiętajcie się. Trzeba umieć przyjmować także zdania odmienne od naszego.
Xion2020.03.16 13:11
Popieram
Agnieszka2020.03.16 15:23
Pod Krzyżem Jezusa tylko święty Jan wytrwał. Reszty uczniów z tego powodu Jezus się nie wyrzekł - nawet papiestwo przekazał św. Piotrowi, który się Go zaparł - ale umiłowanym uczniem (któremu jako synowi przekazał Jezus Swoją Matkę i męczeńskiej śmierci nie poniósł) pozostał święty Jan, w którym miłości było więcej niż tzw. "rozsądku" czy "roztropnej troski" o życie swoje i swoich bliskich.
Wierna Bogu2020.03.16 12:44
Wspaniały biskup. Dziękuję i Szczęść Boże.
Marek2020.03.16 12:41
Jestem z archidiecezji Abpa, znam go z różnych wystąpień w mniejszych kręgach, ponieważ zaangażowany jestem w Kościół - to wybitny biskup, ale... jest dwugłos wśród biskupów. Dopiero co przestrzegali przed korzystaniem z wody święconej przy wejściu do światyni, a i zachęcali do skorzystania z dyspensy i podkreślali znaczenie Komunii Sw. duchowej. Zwłaszcza w kwestii tej wody święconej widać rozdźwięk.Nie rozumiem tego, dlaczego nie słyszymy jednego głosu w tej sprawie. Moim zdaniem argumenty Abpa co do stale wymienianej wody święconej, a więc bezpiecznej to zejście jednak na poziom doświadczalny, naukowy, zgodzenie się, że może przenosić wirusy(skoro wymiana wody ma nas uspokoić.,.), ale i na tej płaszczyźnie to nie uspokaja, bo skąd mamy pewność co do wymiany wody, czy ktoś o to zadbał, a gdzie opinia eksperta o wodzie? Ale zgoda co do wartości Eucharystii - wczoraj byłem w kościele i stwierdziłem: dyspensa zbyt wystraszyła wiernych - w sporej świątyni było zaledwie 8 osób, jak można się tam zarazić?!
Agnieszka2020.03.16 15:17
Lepszy dwugłos niż brak głosu wiary wśród biskupów! Wiedziałam, że abp jest wspaniały, ale ju się załamałam, że żadnego takiego głosu nie usłyszę, choć to nie pierwszy raz idzie pod prąd. Zazdroszczę wam takiego arcybiskupa.
Paulina2020.03.16 12:35
A moze warto posłuchać przewodniczącego KEP, abp Jędraszewskiego, ksieży - naukowców, którzy mówią, że dziś ograniczanie uczestnictwa w niedzielnej mszy albo przyjmowanie Komunii św. na rękę jest konieczną troską o dobro bliźniego. Pan Bóg dał nam rozum, a naukowców natchnął miłością do wiedzy. Chrystus kuszony przez szatana powiedział "Nie będziesz wystawiał Pana Boga swego na próbę". Może Bóg chce pobłogosławić Ciało Pańskie tak, żeby nie przenosiło wirusów jak inne pokarmy. A może to nie jest istotne. Może wystarczy, że natchnął biskupów do udzielenia dyspensy. A może tak przyzwyczailiśmy się do ograniczania naszej wiary do przestrzeni świątynnej, że za mało czasu poświęcamy na wsłuchiwanie się w głos Boga w zaciszu swojego domu? Ze wszystkich doświadczeń możemy wyciągnąć pozytywną naukę. Ale nie wystawiajmy Pana Boga na próbę. Nasi świeci mają już też dużo pracy!
Agnieszka2020.03.16 15:38
To nie idź do sklepu a tym bardziej apteki, bo tam ryzyko zarażenia jest z pewnością większe niż w kościele. Biskupi słabszym i zestrachanym udzielili dyspensy, ale jej nie nakazali. Ci, co nie czują lęku, nie są chorzy, starzy, niepełnoletni lub ich opiekunami to dyspensy nie mają. A tym bardziej nie ma w Polsce nakazu i obowiązku skorzystania z dyspensy, więc skończcie z robieniem diabelskiej roboty z używaniem Słowa Bożego do swoich krętactw i z wyolbrzymianiem dyspensy jako obowiązku, bo tak właśnie diabeł robił i wobec Ewy z Adamem i wobec Jezusa na pustyni. Głód Eucharystii, obecności na Mszy i przyjęcia Komunii, to nie jest wystawianie Boga na próbę (już bardziej jest tym pójcie do sklepu i apteki) a jedynym fragmentem Ewangelii, w którym można znaleźć adekwatną analogię jest nie żadne kuszenie Jezusa na pustyni na próbowanie Boga, ale ucieczka spod Krzyża apostołów "koniecznie zatroskanych o życie/dobro swoje i bliskich" i wytrwanie pod nim św. Jana. Jak przyjmowałabyś kiedykolwiek Jezusa w Eucharystii z miłością albo choć wiedziała, jaki fragment Ewangelii uobecnia się podczas Mszy świętej, to by ci takie głupie porównania do głowy nawet na na moment nie przyszło!!
anoni2020.03.16 12:31
tzw. tygodnik to ewentualnie na goździu we s raczu do celów wiadomych, a hołotek to chamotek.
Misio2020.03.17 8:04
Twoja głupota na miarę imiennika będącego do nedamna MON.
Anna2020.03.16 12:20
Bardzo dziękuję biskupowi Dziędze za to że zaleca Komunię Świętą brać tylko do ust i najlepiej na klęcząco. Od Pana Jezusa nie można się zarazić ani też od wody święconej. Wielu kapłanów jest małej wiary po prostu.
Iza2020.03.16 12:50
Zrób test swojej wiary i wypij wodę z miski kościelnej. Wiara okazuje się idiotyzmem, zagrażającym społeczeństwu.
Torchwood2020.03.16 12:02
Hołownia i Tygodnik Powszechny mają rację. Propagowanie przyjmowania tego wafla do ust jest propagowaniem epidemii. Tego arcybiskupa powinno się zamknąć za sprowadzanie zagrożenia epidemiologicznego. A już te teksty "Chrystus nie roznosi zarazków ani wirusów" - to czyste znachorstwo - zaraz będzie propagowanie leczenia choroby przez włożenie chorego do pieca chlebowego na trzy zdrowaśki.
emerytka2020.03.16 12:13
a ja ci powiem SPEIHDALAJ W PODSKOKACH gdzie [pieprz rosnie,zabierz ze soba tych co wymieniles i ich kumpli donosicieli i slugusow niemieckich jak i putinowcow kagebowskich!!WON
YourFavoriteFutureArsewipe2020.03.16 12:19
Zmierz sobie temperaturę, dziadek.
edward2020.03.16 11:58
Przeczytałem zamieszczony fragment listu abp.Dzięgi. Napisał ten list człowiek głęboko i prawdziwie wierzący, pragnący swą niezachwianą wiarę przekazać czytającemu. Natomiast rozważania Hołowni o braku higieny itp, od razu skojarzyłem z Muzeum Ateizmu w Moskwie, gdzie podobne typy nabijały się ze zwłok świętego Andrzeja Boboli, którego tam umieścili, jako eksponat.
emerytka2020.03.16 11:48
uwazam ze abp Dziega ma calkowita racje,dlatego ze wszystkie potrzebne do mszy swietej zostaja zdezynfekowane,rece umyte tak jak powinno byc i odprawiana jest msza,podawanie przez ksiedza komunii JEST NAJBEZPIECZNIEJSZYM albowiem,my dotykamy czy to lawki,czy torebki wyciagajac chocby chusteczke,mamy juz rece niekoniecznie czyste,takie jest moje zdanie!!
Paulina2020.03.16 12:50
Zgadzam się co do komunii. Może dobrze by było, by Kapłan po każdej osobie miał spryskane ręce sprayem odkażającym, bo jednak ma kontakt z oddechem (droga kropelkowa) wiernych. Przy małej liczbie osób obecnych w kościele da się zrobić. Natomiast zupelnie nie zgadzam się z biskupem co do wody świeconej! Ostrzegają przed nią biskupi, lekarze i naukowcy. Przynajmniej na jakiś czas korzystajmy z tej, którą mamy w domu po poprzednich świętach i kolędzie.
Jakie życie taka śmierć!2020.03.16 11:29
> Dlaczego? Ponieważ abp Dzięga zachęca w swoim liście do przyjmowania komunii > świętej na kolanach i do ust. Nie Marysiu-manipulantko! NIE DLATEGO! Krytykują go za fragment o wodzie święconej w kropielnicach "wymienianej co tydzień a nawet codziennie, przez którą wirus się nie przenosi"
Aż chce się powiedzieć: Look who's talking!2020.03.16 11:24
Tego samego dnia – w czwartek 12 marca 2020 – minister zdrowia Łukasz Szumowski wprowadził w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. A Kościół? Idzie w zaparte. 12 marca Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się uroczysta msza św. w z okazji 7. rocznicy wyboru papieża Franciszka. Jak widać na filmie z nabożeństwa, większość wiernych przyjęła komunię do ust, nie na rękę, co jest w praktyce zaproszeniem dla wirusa, by zarażał. Widać też, że ludzi, przede wszystkich księży i hierarchów (m.in. kard. Nycz, kard. Dziwisz, nuncjusz apostolski) 𝐛𝐲𝐥𝐨 𝐝𝐮𝐳𝐨 i nie zachowywali zalecanego dystansu co najmniej 1 metra.
Marek2020.03.16 13:25
Widać że było dużo?! A ja czytałem, że mało, ta liczba była świadomie ograniczona. Wrażenie, że ludzi jest dużo (co znaczy dużo? 30? 50 osób? a 50 osób to dzisiejsza norma) wynika często z kadrowania, tak nas przez lata w TVP, wtedy POlszewickiej, epatowano rzekomo licznymi wystąpieniami feministek 8 marca, prezentowano wąskie kadry.
Marek2020.03.16 13:30
Sprawdziłem - kopiujesz tezy z antykościelnego portalu na "O" i nawet sformułowania ( "idzie w zaparte"), opierasz się na informacjach z jednego artykułu na tym portalu, i na jednym zdjeciu, gdzie widać ok.43 osoby - to naprawdę tak dużo? W tak potężnym kościele?!.
Aż chce się powiedzieć: Look who's talking!2020.03.16 14:11
Skopiowałem z relacji na żywo gazeta.pl
Iza2020.03.16 11:24
A gdzie cytat o wodzie święconej, którą wymienia się raz na tydzień. Dzięgę skrytykowały nawet osoby będące profesorami teologii. Skończcie, durnie z Frondy robić z niedouczonych i po prostu głupich biskupów autorytety. Ten człowiek wprowadza zagrożenie epidemiologiczne, jest kretynem i idiotą, a do tego przestępcą, bo namawia do łamania zasad kwarantanny.
Epidemiolog2020.03.16 11:20
Dlaczego do tej pory ani przewodniczący KEP , ani prymas Polski nie napomnieli tego w innych sytuacjach wspaniałego pasterza, a On nie odwołał swoich nieroazsądnej wypowiedzi?
N2020.03.16 11:07
To, że biskupa skrytykowano, to nie jest żaden atak. Tak osoby kościele są poza jakąkolwiek krytyką? Nie można w żaden sposób komentować ich słów i czynów? Tym bardziej, że te słowa są niesamowicie głupie. Jeśli ktoś wierzy w obecność Chrystusa w Eucharystii - spoko, niech wierzy w co chce. Ale jeśli ktoś wierzy, że po konsekracji opłatek staje się antyseptyczny i nie ma możliwości, że przeniesie wirusy czy bakterie, to już jest jakieś myślenie magiczne. To może przechodząc przez ruchliwą ulicę katolik nie musi się rozglądać, bo przecież Bóg go uchroni? To jest po prostu lekkomyślność, ryzykowanie zdrowia i życia i wyręczanie się Bogiem.
Samanta2020.03.16 11:54
Gdyby to Pan Bóg jechał samochodem po tej ulicy, to pewnie nie potrąciłby....Całkowicie nieadekwatny przykład. No, ale do zrozumienia trzeba wiary, a wiara - jak wiadomo to łaska....
Stały czytelnik2020.03.16 12:35
> To może przechodząc przez ruchliwą ulicę > katolik nie musi się rozglądać, > bo przecież Bóg go uchroni? Jak ty niczego nie rozumiesz... Mnie jest obojętne, od czego umrę, umrzeć i tak trzeba. Umrę przecież nie wcześniej, niż chce tego Pan Bóg. I ty umrzesz. Czy jesteś gotowy, żeby umrzeć dzisiaj?
anonim2020.03.16 11:04
Hołownia reprezentuje kościół wyleczony z wiary i Boga, czy nie to postulowała Pani Blavatsky?
Samanta2020.03.16 11:29
nie tylko ona niestety....
ridado2020.03.16 10:57
Pan Dziega to typowy polski biskup ktory ma w czterech literach losy polakow. Gratulacje Dziadzia Dziega. Ciemnota kompletna
Ela2020.03.16 10:56
Czy kaplani pojda z Panem Jezusem do konajacych na koronawirus .Niedaj Bog zeby sie jego zaparli .Jaki to przyklad .?
katolik2020.03.16 10:46
dno popslsldwiosnanowoczesnahołow chce zarobić na samym Bogu , łachudry pospolite. Porzadzic to mogą ,ale swoimi gaciami-kara osobistego samoprzeklenstwa
Wojtek Polak2020.03.16 10:42
widzę że katolik nowej postępowej synagogi z siedzibą na wiertniczej będzie pouczał biskupów. szczytem głupoty to jest twoje parcie na szkło mało ci kamer w TVNnie teraz postanowiłeś przyciągnąć wszystkie.tak panie Hołownia Chrystus nie roznosi zarazków a przynosi ulgę w cierpieniu i uzdrawia nie tylko ducha ale i ciało. tak więc Hołownia przestań bredzić to co ci podpowiada oficer prowadzący zacznij myśleć i więcej wiary a mniej parcia na szkło. kościoły zawsze były otwarte i tam ludzie szukali ucieczki i pociechy od wszystkiego co ich przerastało czy przerażało nawet podczas wielkich epidemii. a jeśli komukolwiek wydaje się że wykorzystując panikę wywołaną przez telewizję i uda się wyrzucić religię na margine to jet w wielkim błędzie.we Włoszech kościoły są puste a to przecież jest najwięcej zarażonych w całej europie to samo jest prawie we wszystkich krajach zachodu. wystarczy przestrzegać higieny i nie chodzić po dworze nawet z kaszlem katarem czy małym przeziębieniem i nie siać paniki.
N2020.03.16 11:22
Ok, a teraz tak na spokojnie: naprawdę uważasz, że opłatek po konsekracji staje się antyseptyczny?
Wojtek Polak2020.03.16 12:01
mając 40 lat staram się komunię przyjmować jak najczęściej i nigdy powtarzam nigdy nie zaraziłem się niczym chodź by najmniejszym katarkiem czy kaszelkiem. tak wierzę że opłatek po konsekracji nie zaraża.
Agnieszka2020.03.16 15:08
Przestań jeść chleb - on nie jest antyseptyczny - ale wydotykany najpierw w piekarni, podczas przewozu i przekładania na półkę a potem w sklepie i do tego dochodzą twoje czy twoich bliskich zarazki z rąk, gdy kanapki robiłeś i do ust podnosisz.
zbg.2020.03.16 10:35
Dla abp.Dzięgi liczą się diengi,a nie zdrowie wyznawcow KK.
bogdanus2020.03.16 10:27
W historii w podobnych sytuacjach wierni się modlili do Boga, przyjmowali eucharystię i jest to tradycja KK. A tradycja w KK to jest dziedzictwo Ducha Świętego, którego nie możemy zmieniać, mimo dużych wpływów progresistów.
ladychapel2020.03.16 10:17
Biskupi Litwy zdecydowali, że w czasie kwarantanny nie będzie wspólnych nabożeństw i Mszy Świętych. Nie oznacza to jednak, że kapłani na Litwie przestaną odprawiać Msze Święte. Będą się oni modlić indywidualnie, bez udziału wiernych. https://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/nie-bedzie-publicznych-mszy-swietych-radio-znad-wilii-zaprasza-na-transmisje-z-wilenskiej-kalwarii/
BOGAnieMA2020.03.16 10:15
Testowana jest wiara Polaków. I zdają ten egzamin w takim sensie, iż wolą zaufać zdrowemu rozsądkowi niż czarodziejom w sukienkach. Widać, iż brakuje w narodzie wiary, iż do wafla wchodzi cieśla z bliskiego wschodu i wtedy żadna choroba się tegoż wafla nie ima. Nie ma się co łudzić, WIARA POLAKÓW JEST NA POKAZ i nikt nie zamierza za nią umierać!
Marycha2020.03.16 10:30
Gdyby było mniej Takich jak ty wpisujących,może wiara miałaby się lepiej ,bo Tylko szkodzisz.sam nie jesteś wierzący,to zamknij jape i nie rozczarowuj tych Polaków którzy może maja słabą wiarę ale mimo wszystko wierzą.Może właśnie tym słabo wierzącym nie dorastasz,więc zacznij się 🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻
ASTOM2020.03.16 10:35
Krótko: Apage, satanas!!!
Stały czytelnik2020.03.16 12:29
> do wafla wchodzi cieśla z bliskiego wschodu Nawróć się. Jeszcze nie jest za późno. Zrób to dzisiaj, memento mori. Jezus umarł też za Twój grzech. Zstąpił do piekieł, stoczył walkę - i zwyciężył. Przez Niego możesz się jeszcze uratować.
Beata K.2020.03.17 21:54
>>>>Niema" Jak nie ma Boga, to z kim walczysz? Może w końcu raz odpowiesz? Geju. Kellerze....itd. TY DOSKONALE WIESZ, ŻE BÓG ISTNIEJE! TYLKO JESTEŚ TAK UWIKŁANY W SWOJE OKROPNE UCZYNKI, ŻE WOLISZ MÓWIĆ I MYŚLEĆ, ŻE NIE MA BOGA! MASZ OKROPNE WYRZUTY SUMIENIA! TAKA JEST PRAWDA! BÓG jest blisko ciebie cały czas, bo ciągle o nim piszesz i ciągle GO negujesz! Nie zaprzeczysz! Tak jest!
ASTOM2020.03.16 10:13
Sam bp Dzięga pisze, że trzeba uwierzyć całym sercem, ale zapytajmy szczerze iluż katolików tak wierzy? Czyż większość to nie letni chrześcijanie? Chodzą do kościoła, przyjmują komunię czyli praktyki RELIGIJNE odprawiają, ale czy to jest WIARA? To dlaczego wszyscy tak panicznie boją się śmierci i rękoma i nogami trzymają się tego świata? Ci, którzy z tęsknotą czekają na powrót do Domu Ojca są raczej w tragicznej mniejszości. Nie bez przyczyny Jezus pytał: czy kiedy Syn Człowieczy powróci to zastanie jeszcze wiarę na ziemi? A więc tych, którzy nie mają wiary, choć przyjmują komunię świętą, nic przed zarażeniem się nie uchroni.
Bóg Honor Ojczyzna2020.03.16 10:12
Tę kanalię od razu rozpoznano a sprawa epidemii tak naprawdę wynosi Prezydenta Dudę w górę bo jest łączony z rządem a reszta pajacy spada w sondażach więc pa pa kandydaci marzyciele.
Xion2020.03.16 13:09
Słowo Bóg powinieneś wykreślić ze swego pseudonimu
Pfft2020.03.16 14:48
... Ale wiesz, że Duda i rząd PiS zalecają w kwestii coś zupełnie przeciwnego, niż Dzięga?
Ala 2020.03.16 10:12
Hołownia! ŁAPY PRECZ od Polski, Polaków i Wspólnoty Wiernych jaką jest Kościół katolicki. a kysz ty diable przebrany w ornat!
Ala 2020.03.16 10:02
Nie dziwi nic! bo wiadomo, że "tygodnik Powszechny", to komuszy, ubecko-peysbolszewicki chłam faryzeuszy! vide eksnaczelny TP niejaki Mazowiecki-żyd itp, albo przygarnieta przez nich intelektualna i moralna sierotka - tvnowski(belzebubi) celebryta udający kaznodzieję - czyli szatan w Kościele.
Ala 2020.03.16 10:09
uzupełnię : TEN intelektualna i moralna sierotka - tvnowski(belzebubi) celebryta udający kaznodzieję - czyli szatan w Kościele, TO oczywiście Hołownia vel celebrycka hołota.
Misio2020.03.17 8:15
Oj,kobieto masz problemy psychiczne
Durczykiewicz2020.03.16 9:58
Zgadzam się z ks,Dzięgą, ale to nie zmienia faktu, że Episkopat dzięki niemu staje się niewiarygodny. Dwugłos w Episkopacie! Czy potrzebujemy jeszcze większego chaosu i większych nerwów niż mamy dzięki wirusowi?? Księże Dzięga proszę się zastanowić! Ciało Pana Jezusa jest prawdziwymCiałem mięśniem konającego serca Zbawiciela, ale jednocześnie pozostaje ono w postaci zwykłego chleba...
anonim2020.03.16 10:53
Dobrze piszesz , bo ten twój "kawałek chleba" to żywe ciało Jezusa i Jak naprawdę wierzysz to ten "kawałek chleba" ma NADPRZYRODZONĄ MOC i nikomu krzywdy nie zrobi. i Tutaj wychodzi szydło z worka , kto naprawdę wierzy a kto nie
Agnieszka2020.03.16 15:01
Lepszy dwugłos niż brak głosu wiary w Jezusa w Eucharystii wśród polskiego episkopatu i straszenie chodzeniem do kościoła, przyjmowaniem Eucharystii i uskutecznianie szantaży moralnych, że to brak miłości ewangelicznej. Ogromnie dziękuję abp Dziędze!!!! Nie po raz pierwszy jako jeden z nielicznych daje świadectwo wiary wśród biskupów.
Samanta2020.03.16 9:58
Krytyka zamieszczona w Tygodniku Powszechnym to komplement. Powinna mieć swoisty 'Imprimatur'. Im bardziej krytykują, tym bardziej coś jest prawowierne. Dziękuję TP za wskazanie kierunku, wiadomo, że trzeba obrać przeciwny.
N2020.03.16 11:15
Zabawne gdy ludzie kierują się w życiu nie faktami, a sympatiami politycznymi. Są tacy co łykną największą bzdurę - o ile napisze ją Fronda. Ale zwykły fakt odrzucą - o ile napisze go Tygodnik Powszechny.
Samanta2020.03.16 11:28
Listu Abp. Dzięgi nie napisała Fronda, tylko on sam, zatem argument nietrafiony.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.16 9:58
Tyle, że atak na Dziadygę to właśnie wsparcie dla rządu i obywateli w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa. Skretynienie frądla sięga gwiazd.
anonim2020.03.16 10:45
Nikt nikomu nie każe chodzić do kościoła i przyjmować komunię. Ludzie szczerze wierzący nie obawiają się przyjmować NAJŚWIĘTSZY SAKRAMENT do ust bo Jezus nikogo jeszcze nie zatruł.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.16 11:45
Twoja głupota i brak odpowiedzialności za bliźnich jest przerażający. Ani doktryna kościoła, ani jakiekolwiek badania nie twierdzą, że komunia święta jest otoczona jakąś tarczą antywirusową czy antybakteryjną. Pan Bóg nie znosi praw przyrody. Ciało Chrystusa nie jest jakąś cudowną, magiczną rzeczą, wyłamującą się z prawideł tego świata, bo świat też został stworzony przez tego samego Boga.
leszczyna2020.03.16 17:14
Możesz wytłumaczyć, dlaczego komunia do ust ma być bardziej higieniczna niż do rąk? Przecież i tak trafia do ust, a po drodze są jeszcze ręce osoby przyjmującej komunię, oprócz rąk księdza, który ją podaje.
emerytka2020.03.16 11:52
LEWACTWO MUSI ZNIKNAC RAZ NA ZAWSZE BEZ PRAWA POWROTU!!po zakonczeniu tej strasznej epeidemii juz nie bedzie jak bylo,TO PEWNE,nasatpily wylomy miedzy panstwami unii,szczegolnie miedzy niemcami,francja I RESZTA EUROPY tego sie juz nie sklei !! A u nas jak widac RZAD POLSKI RADZI SOBIE BARDZO DOBRZE W ZWALCZANIU PANDEMII czego nie mozna powiedziec o niemeickim frnacuskim,wloskim,hiszpanskim nowoczesnym rzadzie tych krajow,ktore swoje wlasne narody oglupily,otumanily wypraly z rozumu i wszelkiej nie tylko godnosci ale postzregania swiata wokol siebie,wartosci JAKIMI POWINIEN CECHOWAC SIE CZLOWIEK ISTOTA BOGA!!!niemieckie media prowadzone przez tychze nowoczerskich prowadzacych dla ktorych zrodlem sa rewolucjinsci marks i jego kochanek engels,oraz wowa ilicz lenin i jego herschel zinowajew ,ktorych w ksiazce opisal christopher mascht,BARDZO CIEKAWY TEKST "prawdziwe zrodla teczowej..."W POLSCE NIEPODLEGLEJ czytajcie,teraz na kwarantannie warto widziec z czym mamy do czynienia!!mysle ze i towarzyszom wyznawcom tej ideologii tez potrzebny rys historuczny wydarzen!!cza znac towrzysze swoje korzenie NIEPRAWDAZ???
sarenka2020.03.16 12:41
EMERUTKA, idz do kosciola i wez komunie do ust…...
JS2020.03.16 9:56
P. Hołownia to pseudo-katolik, pseudo-wierzący. On wierzy w Jezusa, którego sam sobie wykreował. Tygodnik Powszechny, który zwodzi pseudo-katolickimi tekstami to zapewne ukryty pod-tygodnik gazety wyborczej. Pozdr.
Samanta2020.03.16 9:56
Panie Hołownia, może jakiś merytoryczny program dla Polski byś opublikował zamiast robić sobie elektorat na wrogach Kościoła? Arcybiskupowi Dziędze nawet do zelówek nie dorastasz ( i wcale nie chodzi mi to o pana dość nikczemny wzrost).
Jar2020.03.16 10:31
nic nie wiesz Samanto
Samanta2020.03.16 10:39
za to ty wiesz wszystko
Jarek2020.03.16 10:54
Nikczemny wzrost? Hołownia? Samanto, Samanto.
BiegunkaProrocza2020.03.17 0:22
Samantho czy się wypróżniłaś należycie ? Siusiaka umyłaś?