Wiele osób marzy, by codziennie pić poranną kawę na przestronnym tarasie. Jednak chyba nikt nie marzy o popękanej posadzce, gnijącej osłonce z drewna i grzybie na ścianie. Przed tymi niepożądanymi, ale częstymi zjawiskami, uchroni nas proces hydroizolacji tarasu.

Taras i balkon to przydomowe miejsca relaksu, gdzie lubimy spędzać czas w ciepłe dni i wieczory. Niezależnie od tego, czy są zabudowane, czy też otwarte - ciężko wyobrazić sobie nowoczesny dom bez elementów zewnętrznych. Niestety wystające części budynków są często wystawione na działanie wilgoci, słońca i zmieniających się temperatur. Sprawia to, że utrzymanie tarasów w nienagannym, wymarzonym stanie nie jest proste. Wielu problemom można jednak zaradzić w dość prosty sposób. Jak zatem zabezpieczyć taras lub balkon przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi?

Ochrona przed zniszczeniem

Najgorszym wrogiem dla naszych wymarzonych tarasów i balkonów jest wilgoć, której w krajowym klimacie nie da się uniknąć. Niekorzystne działanie zamarzania i rozmrażania potęguje korozję oraz powoduje występowanie nieestetycznych i niezdrowych grzybów i pleśni. Można temu zaradzić poprzez proces hydroizolacji, czyli montażu specjalnej bariery przeciw wilgoci pod posadzką tarasu. Aby woda nie przedostawała się do podłoża, należy uszczelnić powierzchnię tarasu przy użyciu elastycznych materiałów izolacyjnych, wzbogaconych polimerami. Jednocześnie należy również pamiętać o zabezpieczeniu metalowych części konstrukcji balkonu lub tarasu. Hydroizolacja tarasu to działanie, które możemy wykonać samodzielnie, bez pomocy specjalisty.

Na co należy zwracać uwagę?

Przy izolacji systemów balkonowych dość istotny jest charakter tarasu lub balkonu, a konkretnie to, co znajduje się pod nim. Innego rodzaju izolację stosuje się, gdy taras jest nadbudowany nad mieszkaniem lub garażem, a inne, gdy stoi na belkach tarasowych lub bezpośrednio na gruncie. W obu przypadkach należy pamiętać o stworzeniu odpowiedniego nachylenia powierzchni. Taki spadek pomoże w odprowadzaniu wody na zewnątrz tarasu. Przy tarasach zbudowanych na gruncie lub belkach należy zainstalować podwójną hydroizolację, zarówno przed opadami z góry, jak i niekorzystnym wpływem wilgoci z dołu. W ten sposób uchronimy elementy metalowe przed korozją, a beton przed grzybem i pleśnią. Z tego powodu hydroizolację tarasów naziemnych najlepiej wykonać już podczas ich budowy.

Z czego składa się hydroizolacja?

Na izolację mineralną składa się najczęściej papa podkładowa, folia izolacyjna oraz masa uszczelniająca. Papa podkładowa jest zwykle poliestrowa i nakłada się ją w dwóch warstwach. Ostatnio coraz częściej zastępuje ją folia w płynie. Hydroizolacja mineralna jest dość prosta w montażu, natomiast zawsze wymaga suchego podłoża. Ten sposób zabezpieczenia tarasu jest odporny na działanie wilgoci i temperatur, dobrze chroniąc beton. Folia jest wytrzymała i elastyczna, ułatwia również wytworzenie nachylenia na powierzchni tarasu. Do hydroizolacji można również użyć mat uszczelniających, które klei się na podłoże pod glazurą.

Jak przeprowadzić izolację tarasu?

Zaczynamy od podłoża. Całą powierzchnię należy przygotować poprzez proces gruntowania, a uzyskane podłoże wyrównać. Po wyschnięciu przygotujemy prowadnice do wylewek. Później wymierzymy miejsca pod metalowe elementy tarasu lub balkonu, jak np. narożniki. Potem montujemy profile, a dalej narożniki, na które wcześniej nakładamy warstwę materiału uszczelniającego. Następnie możemy nałożyć na podłoże samą izolację. Po kilku godzinach powtarzamy proces i kładziemy kolejną warstwę hydroizolacji. Gdy już wyschnie, co zwykle nastąpi po upływie jednej doby, możemy położyć posadzkę. Glazurę trzeba dobrze przykleić odpowiednią i sprawdzoną zaprawą klejącą. Później możemy spokojnie cieszyć się beztroskimi chwilami na doskonale wyizolowanym tarasie z widokiem na ogród.