Sejmowa Komisja Sprawiedliwości przyjęła ustawę prezydenta Andrzeja Dudy ws. reformy Krajowej Rady Sądownictwa wraz z kilkoma poprawkami zgłoszonymi przez PiS. Teraz trzeba tylko czekać na drugie czytanie w Sejmie.

To ma odbyć się podczas posiedzenia 6. grudnia. Prawdopodobnie także wówczas odbędzie się głosowanie - i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, KRS zostanie gruntownie zreformowana.

Dziś Komisja Sprawiedliwości zajmuje się jeszcze projektem ws. Sądu Najwyższego.

Nieco niepokoju wprowadziła reprezentująca prezydenta na posiedzeniu komisji Anna Surówka-Pasek, która mówiła, że Pałacowi Prezydenckiemu nie podoba się jedna ze zmian PiS, dotycząca możliwości proponowania członka KRS przez prokuratorów.

Czy to poważny problem, czy nie - nie wiadomo, pozostaje wierzyć, że rzecz była omówiona podczas rozmów Dudy i prezesa PiS.

Wskutek wejścia ustawy o KRS w życie przerwana zostanie kadencja dotychczasowego składu. Nowych sędziów wybierze Sejm zasadniczo większością 3/5 głosów, jeśli to się nie uda przewidziane są inne procedury. W ostateczności, w razie braku porozumienia z klubami, możliwa jest opcja wyboru zwykłą większością.

mod