Minister Anna Zalewska zapowiedziała znaczące podywyżki dla nauczycieli. W formie sloganu mówi się o ,,500+ dla nauczycieli''; gdy idzie o konkrety, rzeczy wygląda następująco. Od września 2018 roku nauczyciele mieliby otrzymać 5 procent podwyżki, a w ciągu trzech lat - łącznie aż 15 procent. Szczegóły są jednak jeszcze niejasne.

Z jednej strony można te zapowiedzi oceniać jako zwykłe przedwyborcze obietnice; w końcu rok 2018 to rok wyborów samorządowych. Z drugiej nikt chyba nie wątpi, że trudna i ważna praca nauczyciela jest w Polsce opłacana po prostu źle; początkujący nauczyciel zarabia niewiele więcej, niż wynosi najniższa krajowa; biorąc pod uwagę choćby standardy obowiązujące w Niemczech to wprost nieprzyzwoite pieniądze. Kto w Polsce miałby otrzymać podwyżki? Anna Zalewska wspominała o nauczycielach dyplomowanych, a więc tych z największym stażem; czy podwyżki obejmą także nauczycieli stażystów, kontraktowych i mianowanych? Trudno dziś orzec.

Czy rząd Prawa i Sprawiedliwości naprawdę to zmieni, zobaczymy; w rozmowie z RMF FM pomysły krytycznie ocenił prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz. ,,Będą osoby, które będą się z tego cieszyły, ale większość naprawdę będzie podchodziła do tego sceptycznie. To jest danie takiej kiełbasy wyborczej, na tej zasadzie, że uspokoimy nastroje, ale nie rozwiązujemy problemów'' - stwierdził.

Gadaj zdrów, można powiedzieć. Potrzebne podwyżki - to konkretna zapowiedź i nikomu chyba nie przyjdzie do głowy, by na poważnie ją krytykować. Z drugiej strony trudno naturalnie nie udawać, że jest to jakiś sposób na ostudzenie emocji, bo w wyniku reformy edukacji pracę może stracić naprawdę wielu nauczycieli gimnazjalnych; dodatkowo trudniej jest dziś znaleźć zatrudnienie nauczycielom dopiero chcącym rozpocząć pracę.

To poważny problem i zaleczy go dopiero mijający czas. Podwyżki w każdym razie - o ile rzeczywiście dojdą do skutku, bo dziś jeszcze to przecież wciąż zapowiedzi - podwyżki zostaną, co sumarycznie wpłynie na poprawienie sytuacji nauczycieli. I będzie to niewątpliwie ,,dobra zmiana''.

mod/rmf24.pl, fronda.pl