Pion śledzy Instytutu Pamięci Narodowej poinformował, że jego prokuratorom po wspólnej akcji z ABW udało się odzyskać dokumenty "wytworzone w 1975 i 1990 roku przez organy bezpieczeństwa państwa". Dokumenty zostały odnalezione na prywatnej posesji byłego funkcjonarusza Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa.

- Prokuratorzy Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach wraz z funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatury w Katowicach zabezpieczyli kolejne dokumenty podlegające przekazaniu Instytutowi Pamięci Narodowej - czytamy w komunikacie IPN.

Wspólna akcja IPN i ABW miała miejsce 12 maja.

Odnalezione dokumenty znajdowały się w posiadaniu "byłego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej, zajmującego kierownicze stanowisko służbowe w Urzędzie Spraw Wewnętrznych jednego z miast województwa katowickiego".

Akcja miała związek ze śledztwem Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni w przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach, prowadzonym przeciwko Witoldowi Z. - byłemu funkcjonariuszowi wywiadu PRL, zajmującemu po 1990 roku wysokie stanowisko służbowe w Urzędzie Ochrony Państwa. U Witolda Z. we wrześniu 2020 roku zabezpieczono ponad sto dokumentów, wytworzonych w latach 1970-1990 przez jednostki organizacyjne Służby Bezpieczeństwa.

Były funkcjonariusz wywiadu PRL i UOP – jak podał w marcu pion śledczy IPN – przetrzymywał nielegalnie dokumenty z informacjami o kilkuset agentach między innymi Gestapo i Abwehry, a także materiały dotyczące działań SB podczas stanu wojennego. Wśród zabezpieczonych materiałów archiwalnych znajdowały się dokumenty oznaczone klauzulami „tajne”, „ściśle tajne” i „tajne specjalnego znaczenia”.

Wśród najważniejszych dokumentów przetrzymywanych przez Witolda Z. są wykazy funkcjonariuszy kadrowych Gestapo, Abwehry, SD (Sicherheitsdienst, czyli nazistowskiej Służby Bezpieczeństwa zajmującej się między innymi wywiadem), policji niemieckiej z placówek na Śląsku, a także – co istotne – ich agentury.

Dokumentacja zawiera dane kilkuset agentów współpracujących z nazistowskim wywiadem w okresie II wojny światowej.

jkg/pap