Znamy szczegóły szkicowego układu zawartego pomiędzy Iranem a państwami Europy i Azji w sprawie programu nuklearnego. Rozmowy na ten temat toczyły się w szwajcarskiej Lozannie. Obama ocenił je jako „historyczne”.

Po rozmowach w Lozannie ustalono, że Iran ograniczy rozwój swojego programu nuklearnego w zamian za złagodzenie nałożonych nań sankcji. Szczegółowy i zobowiązujący plan porozumienia zostanie wypracowany do 30 czerwca tego roku.

W rozmowach obok Iranu uczestniczyły: Niemcy, Rosja, Chiny, Wielka Brytania i Francja.

Federica Mogherini poinformowała w pokonferencyjnym oświadczeniu, że Iran ograniczy liczbę swoich wirówek i wprowadzi zmiany w swojej infrastrukturze nuklearnej. Mogherini zapewniał, że w zamian za to zniesione zostaną sankcje.

Więcej szczegółów podali później Amerykanie. Oto warunki zawartego porozumienia według Waszyngtonu:

- Iran zredukuje zainstalowane wirówki, używane do wzbogacania uranu, o 2/3. Zredukuje też swój skład niskowzbogaconego uranu

- wirówki, które nie są już używane, zostaną umieszczone w magazynie monitorowanym przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej

- cała irańska infrastruktura nuklearna będzie poddawana inspekcjom wyżej wymienionej Agencji

- Iran wprowadzi zmiany w swoim reaktorze w Araku tak, że nie będzie można produkować tam plutonu mogącego zostać użytym do ataku

- sankcje USA i UE będą sukcesywnie cofane, ale będą mogły zostać znów nałożone, jeśli Iran nie wypełni zobowiązań

Prezydent USA Barack Obama zapewnia, że działania Iranu będą wnikliwie monitorowane i Teheranowi nie uda się doprowadzić do żadnego oszustwa po kryjomu.

Porozumienie wywołało bardzo duże zaniepokojenie Izraela. Prezydent tego kraju Benjamin Netanjahu w rozmowie telefonicznej z Barackiem Obamą powiedział, że układ oznacza zagrożenie dla przetrwania Izraela. Obama stwierdził, że układ „w żadnej mierze nie zmniejsza naszych trosk w związku ze wspieraniem terroryzmu przez Iran oraz jego groźbami wobec Izraela”.

bjad/bbc