Coraz więcej klientów skarży się na wprowadzenie ich w błąd przez obsługujących ich pracowników banków, którzy skłaniają ich do podpisania przyjęcia Deklaracji Przystąpienia do Umowy Grupowego Ubezpieczenia na Życie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym ze Składką Regularną wynoszącą często 1000 zł miesięcznie, na okres 15 lat. Narzekania najczęściej dotyczą następujących Towarzystw Ubezpieczeniowych: Skandia, Aegon, AXA. Wprowadzone osoby w błąd skarżą się najczęściej na błędne poinformowanie przez pracownika banku , że po podpisaniu deklaracji, otrzymają kredyt w wysokości np. od 40 do 60 tysięcy złotych, który pozwoli im spłacić swoje zobowiązania finansowe. Ze skarg klientów wynika, że są także błędnie informowani, co do możliwości korzystania z wpłacanych kwot, w dowolnym czasie do całkowitej wysokości zgromadzonych środków na rachunku bankowym, co nie jest prawdą, ponieważ całość środków mogą wybrać dopiero po okresie upływu terminu, na który jest zawarta umowa, czyli: po 5 , 10 ,15 latach. Natomiast pomijają milczeniem utratę znacznej części wpłaconych środków (nawet 100%) w przypadku rozwiązania umowy przed upływem okresu wskazanego w dniu jej zawarcia;

W takich przypadkach osoby, które, uważają ze zostały wprowadzone w błąd przez pracowników banków mogą kierować swoje skargi do Komisji Nadzoru finansowego , do Rzecznika Ubezpieczonych oraz do Sądu.

Zgodnie z art. 84 § 1 i § 2 KC czynność prawna dokonana pod wpływem błędu jest nieważna. W omawianej sprawie pracownicy banku swoim działaniem naruszają, także zasadę zaufania publicznego, do której przestrzegania byli zobowiązani zgodnie z pkt. 2 Zasad dobrej praktyki bankowej oraz wynikających z nich zasad postępowania pracownika banku, które w pkt. 2.stanowią; Sprawą honoru pracownika banku powinna być odpowiedzialność za wypowiadane przez niego słowa, którymi powinien czuć się związany tak, jak formalnie sporządzonym dokumentem.

W przypadku uznania dokonanej czynności za nieważną, osoby pokrzywdzone mogą żądać o zwrot w całości wpłaconej kwoty wraz z odsetkami do dnia zapłaty.

Na zakończenie należy nadmienić, że Istotną kwestią jest, także zawnioskowanie o sprawdzenie, czy taki doradca bankowy proponujący polisę inwestycyjną z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym posiadał licencję agenta ubezpieczeniowego.

Tomasz Kaczyński