Zbliża się 78 rocznica wymordowania przez Niemców 10 lipca 1941 roku żydowskich mieszkańców Jedwabnego. O zbrodnie tę, na podstawie tez zawartych w książce Jana Tomasza Grossa „Sąsiedzi”, bezpodstawnie oskarżani są Polacy. Można odnieść wrażenie, że by chronić kłamstwa, będące propagandowym zapleczem dla bezpodstawnych roszczeń żydowskich wobec Polski (opiewających na sumę 300 miliardów dolarów, wspieranych przez USA ustawą 447) niedopuszczana jest (wymagana prawem) ekshumacja pomordowanych Żydów. Pierwsze przerwana ekshumacja jednoznacznie wskazywała, że za zbrodnie odpowiedzialni są Niemcy.

Choć głównym tematem wydanej nakładem wydawnictwa Zysk, pracy „Kto dopomoże Żydowi” autorstwa prof. Bogdana Musiała są niemieckie zbrodnie na Żydach i Polakach oraz polska pomoc Żydom, to w pracy można znaleźć wiele informacji na temat kłamstw o Jedwabnym zawartych w książce Jana Tomasza Grossa „Sąsiedzi”.

Według Bogdana Musiała „niektórzy autorzy działają z premedytacją. Skrajnymi przykładami są tutaj Jan Tomasz Gross oraz Jan Grabowski. Obaj w swoich publikacjach nie tylko pomijają i wypaczają kontekst historyczny opisywanych wydarzeń, lecz także systematycznie manipulują źródłami. W ten sposób zafałszowując obraz tych tragicznych wydarzeń”.

Zdaniem historyka „publikacja Grossa pt. ''Sąsiedzi'' zawiera wiele sprzeczności, błędnych interpretacji, ahistorycznych spekulacji oraz fałszywych twierdzeń. Ponadto Gross stawia konkretnym osobom poważne zarzuty, których podstawą są nieprawdziwe źródła, fałszywe oskarżenia oraz przez samego autora skonstruowane ''dowody'', które później okazują się według niego ''przeoczeniami''”. Wśród wielu opisanych przez prof. Musiała ''rewelacji'' Grossa jest między innymi ta, w której kalece bez nogi przypisał Gross aktywny udział w pogromie.

W opinii Bogdana Musiała „narracja ''Sąsiadów'' w dużej mierze opiera się na takich zmyślonych fałszywych lub co najmniej wątpliwych relacjach i zeznaniach, które częściowo zostały wymuszone biciem” przez ubeków torturujących polskich mieszkańców Jedwabnego.

Dla prof. Musiała „książka Grossa jest wręcz szkolnym przykładem selektywnego i manipulatywnego wykorzystania źródeł, służącego potwierdzeniu z góry założonej tezy i jednocześnie wypaczeniu historycznych wydarzeń”.

W aneksie do książki „Kto dopomoże Żydowi” historyk stwierdził, że Gross, pisząc o Jedwabnem, zignorował kontekst historyczny, i doskonale wpisał się w antypolskie stereotypy..

W aneksie do wydanej przez Zysk pracy znalazł się też artykuł prof. Musiała z 2001 o kłamstwach Grossa. Jak informuje historyk, Gross w swojej pracy stwierdził, to Polacy wymordowali Żydów podczas pogromu dokonanego przez Niemców 10 lipca 1941 roku. Swoją pracę oparł na aktach, których w 2001 roku IPN udostępnił tylko Grossowi, i nie chciał udostępnić innym badaczom. Akta te zawierały akta z procesu z 1949 roku, w którym 10 oskarżonych uniewinniono, 11 skazano na długoletnie wyroki, a 1 został skazany na karę śmierci (zamienioną na długoletni wyrok).

Według Grossa w Jedwabnem Polacy przygotowali i przeprowadzili mord 1600 Żydów, a Niemcy tylko się przypatrywali zbrodni dokonywanej przez Polaków. Według dr Musiała to, co napisał Gross w swojej książce „nie odzwierciedlało wykorzystanych przez niego archiwaliów”. Gross miał oprzeć się a aktach procesu, bezkrytycznie traktując informacje zawarte w zeznaniach z protokołów przesłuchań, które w części były wymuszone na oskarżonych torturami przez ubeków.

Jan Bodakowski