- Dzisiaj przed Polską stają dwa główne wyzwania. Wyzwanie pierwsze to odnowa i konsolidacja wspólnoty. Wyzwanie drugie to skok cywilizacyjny. Wspólnota musi opierać się na pamięci historycznej, wspólnota musi być skonsolidowana przez solidarność. - mówił Jarosław Kaczyński w Sejmie po expose premier Beaty Szydło.

„To kwestia najbardziej zasadnicza. Być może kieruję się przesadnym optymizmem, ale postawię ją: to kwestia przeglądu konstytucji. Co najmniej przeglądu. Możemy to zrobić tylko razem, ale trzeba tej zmiany dokonać, a przynajmniej rozważyć, czy ona nie powinna być dokonana. A może potrzebna jest nowa konstytucja? Ta ma już 20 lat. Warto tymi sprawami się zająć, a to przedsięwzięcia, które powinny być prowadzone przez wysoką Izbę - podkreślał.

- Pakiet demokratyczny będzie szczególnie ważny dla was, ale także dla nas. Przeprowadzimy go, a jeśli chodzi o sprawę, która stała się przedmiotem tak nerwowych reakcji, to powiem tak: Wysoka Izbo, wy, który rządziliście, doprowadziliście do zupełnego zaniku kontroli nad służbami. Sama zasada, że opozycja istnieje, krytykuje i ma szansę w kolejnych wyborach, nie jest przez nas podważana. Internalizacja tej zasady to wielka potrzeba polskiej polityki. Liczę, że 4 lata doprowadzą do tego, że ta zostanie przez was uwewnętrzniona - dodał.

Kaczyński mówił także o problemie lobbingu, poprzez który wystarczy zmienić przecinek, by zmienić sens ustawy

– Problem lobbingu, który dotyczy wszystkich, musi być załatwiony poprzez wprowadzenie odpowiednich procedur – mówił dziś w Sejmie Jarosław Kaczyński.

Jak podkreślał prezes:

„To problem tej Izby. Problem, który dotyczy – obawiam się – wszystkich. Trzeba go załatwić poprzez wprowadzenie odpowiednich procedur, bo te, które są w tej chwili, są wysoce zawodne. A wystarczy zmienić czasem przecinek, czasem jedno słowo i cały sens ustawy może być zmieniony. Musimy doprowadzić do zmian daleko idących. To jest potrzebne”

Jarosław Kaczyński odniósł się także do zmian w mediach publicznych.

„Jeśli spojrzeć na to, co dzieje się w głównym nurcie, to mam prawo powiedzieć, że funkcjonuje dzisiaj tak, jakby kurtyna, na której wyświetla się film dla maluczkich, ale rzeczywistości nie widać. Otóż ta kurtyna musi być przerwana tylko w jeden sposób – poprzez zmiany w mediach publicznych. Jeśli chodzi o publiczne ukazywanie rzeczywistości i faktów, to są inne przeszkody. Jest kwestia niepotrzebnych tajemnic. Są takie sprawy, które muszą być objęte tajemnicą, ale w Polsce tych tajemnic jest zbyt dużo, i są przepisy dot. ochrony dóbr osobistych, które utrudniają mówienie prawdy, szczególnie o establishmencie. To musi być zmienione. My to będziemy zmieniać i liczymy na współpracę, bo to jest w interesie wszystkich”

Prezes PiS podkreślił, że naród polski jest traktowany jako sojusznik Hitlera:

- Chodzi o nasze zabezpieczenie przed akcją dyfamacyjną, przed dyfamowaniem Polaków, antypolonizmem, który dzisiaj podważa istnienie polskiego państwa, ale także polską własność. Trzeba o tym pamiętać, ta sprawa musi być podjęta (…) Polacy, naród, który jako pierwszy stanął do walki z hitleryzmem, traktowany jest jako sojusznik Hitlera, jako współodpowiedzialny za zbrodnie hitleryzmu - zaznaczał.

- Potrzebna jest zmiana ordynacji i to na dwóch poziomach: sprawy okręgów wielomandatowych, jednomandatowych, pewnego uelastycznienia tej sprawy. - mówił Jarosław Kaczyński.

- My podnosiliśmy wielokrotnie na tej sali zmiany techniczne w Kodeksie Wyborczym, były odrzucane. Teraz trzeba je w zgodzie uchwalić. Musimy wprowadzić zmiany, które odnoszą się do faktu podstawowego. Nie mogą prowadzić ich ci, którzy są zainteresowani ich wynikiem. To absurdalne – nie możemy na to się zgadzać. - dodał.

- Dzisiaj przed Polską stają dwa główne wyzwania. Wyzwanie pierwsze to odnowa i konsolidacja wspólnoty. Wyzwanie drugie to skok cywilizacyjny. Wspólnota musi opierać się na pamięci historycznej, wspólnota musi być skonsolidowana przez solidarność. Wspólnota musi opierać się na pamięci historycznej, na świadomości wartości, które ją łączą. Zaproponowane zmiany w oświacie, kulturze – na tę potrzebę odpowiadają. Wspólnota musi być skonsolidowana poprzez solidarność. A jak wielokrotnie mówiłem, nie ma solidarności bez sprawiedliwości - zaznaczał prezes PiS.

- Sprawiedliwość dotyczy dwóch spraw: dystrybucji dóbr i równości wobec prawa. dzisiaj z równością wobec prawa w Polsce jest bardzo niedobrze. Zapowiedzi reformy wymiaru sprawiedliwości odpowiada tej potrzebie - podkreślił.

- Inny rodzaj bezpieczeństwa to bezpieczeństwo osobiste, zdrowia, życia, własności. Zapowiedziane reformy wymiaru sprawiedliwości, modernizacja policji – to odpowiedź na to wyzwanie. Sądzę, że warto tutaj wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy, o jednym postulacie. Mianowicie – by do wymiaru sprawiedliwości powróciła zasada prawdy materialnej. Ona najpierw w praktyce sądowej, a potem ustawodawstwie została podważona - dodał

Kaczyński podkreślił, że w ramach sprawiedliwości konieczne jest obniżenie wynagrodzeń w spółkach skarbu państwa.

kz/300polityka.pl