08.01.22, 18:04fot. yt/telewizja republika/screen

Już od 1 lutego obniżenie VAT-u na paliwa z 23% do 8%

1. Jak poinformował we wczorajszym wywiadzie dla portalu „Interia” premier Mateusz Morawiecki, już w następnym tygodniu zostanie ogłoszona obniżka stawki podatku VAT na paliwa z 23% do 8%, co powinno spowodować obniżenie ceny na stacjach benzynowych zarówno benzyny jak i oleju napędowego o ok.60-70 gr za litr.
Jak dodał rząd nie będzie w tej sprawie czekał na zgodę Komisji Europejskiej, wystąpił o nią jakiś czas temu ale jak to ujął premier „bardziej interesuje go to co myślą Polacy w Gorlicach, Szczecinku, Ełku, Rawiczu czy Siedlcach, niż europejscy biurokraci w Brukseli czy Berlinie”.
Dodał także, że koszt tej obniżki dla budżetu wyniesie około 1,5 mld zł kwartalnie, gdyby więc obowiązywała przez pół roku, łączny koszt wyniósłby co najmniej 3 mld zł (wejdzie w życie 1 lutego).
Byłaby to już druga obniżka cen paliw w naszym kraju, ta pierwsza nastąpiła już 20 grudnia poprzedniego roku, po obniżeniu poziomu akcyzy do najniższego dopuszczalnego w UE, zniesieniu tzw. opłaty emisyjnej i zwolnieniu tej sprzedaży z podatku od handlu detalicznego, sumarycznie wpłynęło to na obniżkę cen paliw na stacjach benzynowych o co najmniej 20-30 gr za litr.
Łącznie obydwie decyzji o obniżce podatków znajdujących się w cenie paliwa, będą oznaczały obniżenie jego ceny o około 1 zł na litrze, jeszcze w połowie grudnia poprzedniego roku cena ta przekraczała na stacjach benzynowych 6 zł za litr, po 1 lutego, będzie wynosiła niewiele ponad 5 zł za litr.
 
2. Przypomnijmy, że od początku stycznia weszły w życie także obniżki podatku VAT i akcyzy na gaz i energię elektryczną, co spowodowało, że podwyżki cen tych nośników energii dla odbiorców indywidualnych, są niższe niż wynikałoby ze wzrostu cen gazu na rynku światowym i cen certyfikatów na emisję CO2, które z kolei wpływają znacząco na wzrost cen energii elektrycznej (obciążenia unijne łącznie, stanowią 2/3 ceny energii elektrycznej w Polsce).
Ceny gazu zostały obniżone poprzez zmniejszenie stawki podatku VAT z 23% do 8% na okres od 1 stycznia do końca marca, a więc na 3 miesiące zimowe, kiedy wyraźnie rośnie zużycie gazu na cel grzewcze.
Z kolei ceny energii zostały obniżone poprzez wprowadzenie na 5 miesięcy zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych (z obecnych 5 zł za MWh) i obniżenie poziomu akcyzy dla pozostałych odbiorców do najniższego poziomu akceptowanego przez UE, a także obniżki podatku VAT z obecnych 23% do 5% na najbliższe 3 miesiące.
Gdyby tych obniżek podatków nie było, ceny gazu dla odbiorców indywidualnych wzrosłyby o około 60% (po obniżkach podatków wzrosną o ok. 40%), a ceny energii elektrycznej o 24% (po obniżkach podatków wzrosną o 7%).
 
3. Z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej i gazu, rząd zdecydował o wypłacie w tym roku jednorazowych dodatków osłonowych dla rodzin od 400 zł rocznie dla jednoosobowych gospodarstw domowych do 1150 zł dla rodzin wieloosobowych o określonym poziomie dochodów na osobę w rodzinie (w przypadku gospodarstwa jednoosobowego dochód nie przekraczający 2,1 tys. zł na osobę, dla pozostałych dochód nie przekraczający 1,5 tys. zł na osobę).
Po udzieleniu zgody przez Komisję Europejską już od 1 lutego wejdzie w życie okresowe obniżenie z 5% do 0% stawki podatku VAT na żywność, co powinno wpłynąć na zahamowanie wzrostu jej cen (te z kolei rosną na skutek gwałtownego wzrostu nośników energii i nawozów sztucznych).
 
4. Te wszystkie radykalne działania premiera Morawieckiego polegające na obniżkach podatków i wypłacie dodatków osłonowych dla rodzin narażonych na konsekwencje podwyższonej inflacji w zasadniczy sposób różnią obecny rząd od działań rządu Donalda Tuska, który nie reagował wcale na ówczesną podwyższoną inflację.
Przypomnijmy, że podczas rządów PO-PSL, średnioroczna inflacja dwukrotnie przekroczyła 4%, w roku 2008 wyniosła 4,2%, a w 2011 roku wyniosła 4,3%, przy czym jej odczyty w niektórych miesiącach w tym okresie, sięgały 5%.
Właśnie jesienią 2011 roku, kiedy inflacja sięgnęła 5%, ówczesny premier Donald Tusk, pytany przez dziennikarzy o reakcję rządu na podwyższoną inflację, odpowiedział tak „ci którzy rozumieją elementarną gospodarkę, rozumieją, że gdyby rząd miał guziki i na jednym byłoby napisane niskie ceny żywności, a na drugim wysokie, to ja bym nic innego nie robił, tylko naciskał guzik niskie ceny. Takich guzików jednak nie ma.”

Jak się okazuje premier Morawiecki jednak znalazł te guziki.


Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Anonim2022.01.9 7:42
Towarzysz Kuźmiuk w formie, a ciemny lud łyka jak pelikan ryby. Gdyby nie PiS to podwyżki byłyby 80%, dzięki PiS-owi będzie 60%. No i co ciemny lud zadowolony.
Dam2022.01.9 7:23
To też Tusk załatwił czy może tam mocno się pali pod tyłkiem, że nawet PIS znalazł "odwagę i odpowiedzialność"?
NowyŁad - NowyWał2022.01.9 5:01
„Wiadomości” powołują się na raport Janusza Kowalskiego, z którego wynika, że obecna fala podwyżek jest efektem polityki Donalda Tuska. Oni to powinni puszczać na Mazurskiej Nocy Kabaretowej, a nie o 19:30...
Dam2022.01.9 7:22
Przecież PIS nic nie może nic nie umie i za nic nie odpowiada. Kiedy w końcu ten zły Tusk przestanie rządzić Polską i pozwoli PISowi wprowadzić nas w krainę dobrobytu?
Może ktoś wie?....2022.01.8 22:49
Jaki jest Vat na gaz płynny LPG, tankowany do zbiorników przydomowych: np. 2700 litrów. Gazem tym opalają w domach wiejskich, gdyż nie ma tam gazu ziemnego. Gazem tym ogrzewane są też domy miejskie, na obrzeżach, gdyż jeszcze nie wszędzie doprowadzone są przyłącz gazu ziemnego? Proszę mi napisać?
Foster2022.01.8 21:25
Kuźmiuk - ty tu propaganę PIS owską siejesz, a Twoja rodzinna piekarnia w Lublinie bankrutuje. Trzeba im pomóc.
No, ale się teraz napracowałeś ?!2022.01.8 21:12
"Krakusie, Anonimie"... no i reszta tutaj twoich nicków! Ale scenariusz sobie opracowałeś! ...ha...ha...! Ładnie ci się dyskutowało sam ze sobą w różnych wpisach i różnych nickach!? W dodatku pisząc sam ze sobą "wielonickowcu" , miałeś różne zdanie!... I kto ci w to uwierzy, że masz tylu sympatyków!??? Aj,waj! Lechu Keller! Jesteś z tego znany nie od dziś!
Krakus2022.01.8 20:55
Tak dla przypomnienia :) https://tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/kaczynski-donald-nic-nie-moge-tusk-obniz-podatki,180953.html?h=1d9d
Cvv2022.01.8 20:39
Niech nie obciążają podatkiem 9 procent klasy średniej, inz, specjalistów, tych co pracują ciężko na PKB to nie trzeba zniżać VAT na paliwo bo ceny usług by tak nie zdrożały , kwota wola od podatku tak, ale nie podwyżka podatku dla klasy średniej bo nie dla bogatych oni maja inne dochody!
Anonim2022.01.8 20:22
Japonia wycofuje się z obowiązku szczepień, umieszczając na etykietach ostrzeżenie o zapaleniu mięśnia sercowego ........................................................................................ https://www.bibula.com/?p=130039
Trzeba o tym przypominać...2022.01.8 20:11
Budżet 2022 - Rząd wpisał do budżetu inflację 3,3%, a nie np. 5 czy 6%, bo gdyby wskaźnik wzrostu cen wyniósł >5 %, to rząd oprócz dwukrotnej w roku waloryzacja emerytur na mocy ustawy musiałby w '22 r. dwukrotnie podnosić płacę minimalną dla 2,2 mln Polaków (w styczniu i lipcu). Obecnie nie musi tego robić. Tacy oszuści... Każdy 1 % inflacji więcej ponad planowaną to dodatkowy wpływ do budżetu 5 mld zł. Czyli dodatkową forsa z nieba. Później Morawiecki będzie się chwalił nadwyżką w budżecie i jak to on uszczelniał luki vatowskie....I taką to sztuczką czarodziej wyciągnie kilkanaście mld z kapelusza...brawa niosą się od gór do morza...a on kłania się samozadowoleniem na mordce....
Obywatelu, nudziarzu, pierdoło!2022.01.8 20:25
Inflacja jest w całej Europie, a w USA najwyższą od czasów Cartera. Pewnie nie wiesz dlaczego, a to dlatego, że dosłownie setki milionów ludzi NIE pracowało przez niemal dwa lata, a rządy nic, tylko rozdawały pieniądze. Nie jest to klasyczna inflacja, że są pieniądze, a nie ma towarów, jest jedno i drugie, ale ludzie nie mają okazji ich wydawać.
Inflacja.....2022.01.9 6:16
"nudziarzu, pierdoło!" - Faktycznie inflacja jest średnio : w Europie 5% , w USA 6% Tylko dlaczego w Polsce rządzonej przez "fafowców" przekroczyła już 8,5% i nadal rośnie ? Czy to znowu wina (jak wszystko od 6-lat) Tuska ?
Panika w kaczniku...2022.01.8 20:07
Min. Finansów podpisał dzisiaj rozporządzenie, nakazujące pracodawcom zrobić ekstra przelewy tym, którzy stracili na nowym ładzie. I emerytom, którzy nie mieli stracić,a stracili też kazał zrobić dodatkowe przelewy. To wszystko wygląda jak sceny z filmu „Czy leci z nami pilot”.
Ha Ha Ha.........2022.01.8 20:14
A na jakiej podstawie mają im zrobić te przelewy? Z własnej kieszeni mają im dołożyć to co powinno dać państwo? Putin to tu na lekcje powinien przyjeżdżać na Nowogrodzką.
Foster2022.01.8 21:19
Może Mennica Państwowa została przeniesiona na Nowogrodzką ?
Jeszcze wszystko przed nami...2022.01.8 20:16
Widziałam kiedyś film dokumentalny, jak to Putin wezwał na dywanik przedsiębiorców oraz dyrektorów państwowych firm i rugał za wysokie ceny, bo lud na tym cierpi. Po czym nakazał w trybie natychmiastowym obniżenie tych cen. Nie pomogło tłumaczenie że to poniżej kosztów produkcji.
zaspał Glapiński i miśki z RPP2022.01.8 19:51
W Polsce zaczęto podnosić stopy procentowe, gdy inflacja zbliżyła się do 7%. W paru krajach UE zrobiono to znacznie wcześniej i teraz oni mają inflację poniżej średniej UE, a Polska ma o kilka p.p. powyżej.
Krakus2022.01.8 20:10
Wybacz, dla przeciętnego elektoratu PiS to zbyt skomplikowane. Ważne, że PiS "dał" :D :D :D
ObniżymyPodwyżkiCiemnocieWpatrzonejWKurwizję2022.01.8 19:28
Ręczne sterowanie gospodarką prowadzi do upadku kraju. PiSocjalizm katolicki to reżim malwersantów, kłamców i złodziei.
człowiek-ryba2022.01.8 19:12
Lepiej komentować bezpośrednio na blogu Kuźmiuka na portalu salon24.pl (skąd fronda robi przedruki). Nie odpowiada co prawda na komentarze, ale zapewne je czyta.
to prawdziwy skandal tak obniżyć VAT na benzymę !2022.01.8 18:52
Gdyby Premierem był Pan Donald Tusk to nigdy by na coś takiego nie pozwolił !
P2022.01.8 18:50
My tu o paliwie, a w Watykanie: papież przyjął marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego z małżonką oraz osobami towarzyszącymi. Grodzki uzyskał TOTALNE rozgrzeszenie (sam Jezus przyklepał z Nieba). I co teraz? Nie do ruszenia?
Anonim2022.01.8 20:11
Papież potrzebował receptę.
Po 11 ...2022.01.8 18:37
Problem z PiS jest taki, że oni tylko potrafią rozdawać, obniżać i budować propagandowe "inwestycje". To typowe dla komunistów. Zero inwestycji, zero oszczędności, zero reform. Precz z komuną!
sPOko2022.01.8 18:43
jak PO wygra wybory to wprowadzi VAT 25 % i zabierze co niecne pisiory dały
A tam pierdolisz2022.01.8 19:06
Póki co to przyjaciel PiS-u Viktor Orbán utrzymuje na Węgrzech VAT 27% i zerową kwotę wolną od podatku. I tak Węgry razem z Polską są od kwietnia 2021 w pierwszej trójce krajów UE o najwyższej inflacji.
W co ty wierzysz, chłopie!?2022.01.8 21:04
... Że niby PO wygra??? A znasz te słowa piosenki?...." ALE TO JUŻ BYŁO I NIE WRÓCI WIĘCEJ...!! Od powietrza, głodu, ognia, wojny ....i PO, zachowaj nas Pa nie!
A to dziwisz się?2022.01.8 19:14
PiS = Populizm i Socjalizm
Jaka cena, taki chleb2022.01.8 19:23
Nie dziwi nic.
Yaroslav Spasitiel2022.01.8 18:27
„Morawiecki jednak znalazł te guziki”. Czy naprawdę znalazł, to się okaże za pół roku. Bo może być tak, że te guziki nie są do niczego podłączone.
Tak było2022.01.8 18:24
„jesienią 2011 roku, kiedy inflacja sięgnęła 5%” ————————————————————————————————————————————————————————— Ale już w roku 2015 rząd PO-PSL zostawił deflację — ceny wynosiły 99,1% cen z roku poprzedniego.
"ceny wynosiły 99,1% cen z roku poprzedniego"2022.01.8 18:35
Każda deflacja JEST gorsza od inflacji, bo: powoduje bezrobocie, a co za tym idzie bardzo mała siła nabywcza. A to z kolei powoduje nadmiar na rynku towarów, przestoje zakładów produkcyjnych itp., itd. Nie podniecaj się deflacja, bo to jest prawdziwy kataklizm dla gospodarki. Bankrupcje właścicieli małych firm, sklepików itp.
Nie przesadzaj niuniek2022.01.8 18:53
Deflacja ok. 1% nie powoduje skutków ujemnych, podobnie jak inflacja 1-3%.
niunek2022.01.8 20:05
Nic o tym nie wiesz.
ty chyba w w 2015 to 10 lat miałeś :)2022.01.8 18:41
i ne pamiętasz jak wszystko po za elektroniką drożało i ludzie kpili z tej peowskiej deflacji
O, jej2022.01.8 18:56
Za pierwszych rządów PiS-u w 2006 za internet 256 kbps płaciłem 100 zł. W 2015 za rządów PO-PSL za tę samą cenę miałem pakiet: internet 20 Mbps, telewizja kablowa i telefon stacjonarny.
to się nazywa postęp technoliczny :)2022.01.8 19:09
i ma niewiele wspólnego z tym kto rządzi , w 1995 za pierwszych rządów SLD , ABS miały tylko mercedesy :))))))) a w 2015 za rządów PO-PSL ABS miała już każda byle renówka czy fiacik
„postęp technoliczny”2022.01.8 19:40
Jasne, że „technoliczny”. Ale nie tylko. Opłaty roamingowe to już nie „postęp technoliczny”, ale decyzja polityczna. ——————————————————————————————————————————————————— A wiesz, dlaczego cena oleju Kujawskiego, używanego do smażenia kotletów albo krokietów od 5-5,40 zł/litr w styczniu 2021 wzrosła do 10-12 zł w listopadzie tegoż roku?
literóki najważniejsze2022.01.8 19:54
bo olej rzepakowy jest używany do produkcji estrów metylowych czyli biodiesla , jak rośną ceny paliw kopalnych to rośnie cena olejów jadalnych z których produkuje się tak zwane biopaliwa , bo producent oleju sprzeda temu kto więcej zapłaci
Ty „postęp technoliczny”2022.01.8 20:27
Pi erdolisz w kółko to samo! NIC do ciebie nie trafia!
ty pewnie tak zwany rynkowiec jesteś :)2022.01.8 20:40
dlaczego w Kazachstanie doszło do buntu ? bo w kraju wielkim producencie i eksporterze gazu podwyższono cenę LPG , a podwyższono bo producenci woleli eksportować niż sprzedawać na rynku wewnętrznym , wydaje ci się ,że jakikolwiek rząd jest w stanie kontrolować ceny ? znajdź sobie info o inflacji w ościennych krajach
Weź się, dziubku, skup na lekcjach2022.01.8 18:59
bo od poniedziałku zaczyna się szkoła.
AAAtomek2022.01.8 18:17
Marzę o takiej inflacji jaka była za Tuska, czyli niska... PiS - idźcie won, za Don!
Foster2022.01.8 18:14
Zapomniał dodać jaka będzie inflacja ?. Typowy funkcjonariusz propagandzsta. Ruski na takich mówią "wańka-stańka". Wszystko się wali a on się ekscytuje, że ma więcej od innych.
Fatalny błąd!2022.01.8 18:13
Stracone miliardy dla skarbu państwa! I nie będzie to miało najmniejszego wpływu na obniżenie inflacji WRĘCZ odwrotnie! Żaden właściciel firmy transportowej nie obniży stawki na usługi, żaden taryfiarz nie obniży cen przewozu - jedynie zwiększą dochody. Po kilku m-cach czy może roku VAT powróci i dopiero będzie raban. Krótkowzroczna polityka.
Pan Premier Donald Tusk nigdy by nie pozwolił2022.01.8 19:26
na taka skandaliczną obniżkę VATu na benzynę !
Słusznie!2022.01.8 20:08
Największe podwyżki podatków to Tusk! Na polecenie. Przecież on nie ma pojęcia o gospodarce. Morawiecki to "bankster", wie o moniakach.
Ależ Tusk wiadomo, co powiedziałby...???2022.01.8 22:51
Piniędzy ni ma i nie będzie....! I miałby wsio w głębokim "niepoważaniu"!
duch azorka2022.01.8 18:12
Dla większości Polaków mimo że 10 lat temu zarabiali mniej żyło się lepiej bo stać ich było na więcej .
Nonsens "profesorze", liczby nie kłamią.2022.01.8 18:23
Obecnie Polacy, dosłownie, nie wiedza co pieniędzmi zrobić. Na kupno domów są kolejki, samochody, zakupy sprzętu domowego ... Jest segment, jak w każdym społeczeństwie z różnych powodów cierpi niedostatki. Ale pracy i to nieźle płatnej NIE BRAK. Koniowi na ucho, żydku!
duch azorka2022.01.8 18:39
ja też mam dylemat co z oszczędnościami robić skoro z każdym miesiącem topnieją mi jak bałwan na wiosne . A Rodzice i szkoła (SKO ) uczyli mnie roztropności czyli oszczędzania i dopiero PIS jak drzewiej bolszewicy dobralł się do mojej krwawicy .
W twoim wieku2022.01.8 20:09
nie kupowałbym nawet zielonych bananów!
Brawo PIS2022.01.8 18:09
Brawo Polski Ład! Jak tam pensje w nowym roku wyborcy PIS?
Darek2022.01.8 18:32
Przecież oni nie pracują, żyją z zasiłków, 500+ - czyli pieniędzy zrabowanym pracującym.