W piątek 1 grudnia w Łagiewnikach rozpoczął się Kongres Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia pod hasłem "Perspektywy Kultu Bożego Miłosierdzia". Uczestnicy kongresu zebrali się wieczorem na wspólnej Eucharystii celebrowanej przez kard. Stanisława Dziwisza.

Zwracając się do uczestników kongresu, kardynał przypomniał słowa Jezusa Miłosiernego, który ponad 80 lat temu mówił do Siostry Faustyny, przekazując jej Orędzie Miłosierdzia.

Jest to proste orędzie wyrażające się w słowach: «Jezu, ufam Tobie!». Przybywamy tu z różnych stron świata. Wszyscy czujemy się pociągnięci tym jednym wezwaniem. Uświadamiamy sobie, że przyprowadził nas ten sam Jezus Miłosierny, który ukazywał się Siostrze Faustynie i przekazywał jej prawdę o miłosierdziu - o tym, że w Jego miłości miłosiernej nie ma granic, że jest ono nieskończone i nieodwołalne jak miłość Boga do człowieka mimo jego grzechów i słabości".

Następnie kardynał powiedział, że ten sam Jezus Miłosierny mówi dziś do nas i wzywa nas do odwagi, do tego, aby pójść do świata i nieść nadzieję, że istnieje dobro i miłość. Źródeł miłosierdzia rok temu w Łagiewnikach szukali młodzi uczestnicy Światowych Dni Młodzieży. „Modlili się w tym miejscu, skąd orędzie miłosierdzia wyszło na cały świat. Modlili się tu, gdzie przychodził młody Karol Wojtyła w czasie II wojny światowej, by napełniać swoje serce nadzieją, że miłość zwycięża zło. Potem przybywał jako kapłan i biskup. Orędzie miłosierdzia zawarte w prostym akcie: «Jezu ufam Tobie!» zabrał ze sobą na Stolicę Piotrową i zaniósł je aż na krańce świata".

Kardynał nawiązując do obrazu Jezusa Miłosiernego mówił, że dwa promienie światła wychodzące na cały świat, to Krew i Woda, które wypłynęły z boku Jezusa i które są znakiem nadziei dla świata.

Kontemplujemy tajemnicę Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, który objawia nam nieustannie tajemnicę Bożego Miłosierdzia. (...) Wierzymy, że Chrystus powierzył pokornej Siostrze swoje orędzie, aby ona przekazała je światu. Bóg dał to orędzie w bardzo trudnym momencie dziejów świata - między pierwszą a drugą wojną światową - w czasach strasznych doświadczeń ludzkości, których symbolem stały się obozy koncentracyjne i gułagi".

Św. siostra Faustyna i św. Jan Paweł II sprawili, że orędzie to stało się znakiem nadziei dla ludzkości. „Jan Paweł II stanął odważnie obok św. Siostry Faustyny i zaniósł orędzie miłosierdzia na krańce świata. Młody robotnik Solvayu Karol Wojtyła już w czasie II wojny światowej przychodził do kaplicy klasztornej w Łagiewnikach i modlił się przed obrazem Jezusa Miłosiernego. Jako arcybiskup krakowski rozpoczął proces beatyfikacyjny Siostry Faustyny. Jako Papież Jan Paweł II orędzie miłosierdzia uczynił centralnym punktem swojego nauczania".

Jak zaznaczył kardynał, dziś głoszenie orędzia Miłosierdzia Bożego, przypomnianego światu przez św. Faustynę i na nowo ukazanego w nauczaniu św. Jana Pawła II, kontynuuje papież Franciszek, który dwa lata temu ogłosił Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.

Ojciec Święty podkreślił, że Boże Miłosierdzie jest imieniem samego Boga. Jest obliczem, pod którym objawił się On w Starym Testamencie, a najpełniej w Jezusie Chrystusie. Dlatego Ojciec Święty zachęca nas, abyśmy to orędzie nieśli na krańce świata, szczególnie tam, gdzie człowiek cierpi z powodu biedy materialnej i duchowej".

Dodał, że wyobraźnia miłosierdzia, której można uczyć się m.in. w krakowskich Łagiewnikach, polega na umiejętności wczucia się w sytuację, w jakiej znajduje się potrzebujący człowiek.

Odnalezienie się w sytuacji człowieka potrzebującego pomocy sprawia, że spieszymy z nią do niego tak, jakbyśmy sami czekali na pomoc. Jest to zawarte w przykazaniu miłości bliźniego jak siebie samego. Kto nie umie odnaleźć się w sytuacji potrzebującego pomocy, nie jest w stanie mu pomóc. Zawsze będzie to czynił jakby od zewnątrz, a niejednokrotnie zrezygnuje z udzielenia tej pomocy".

Kongres Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia potrwa w Łagiewnikach do 3 grudnia. W tym czasie zaprezentowane zostaną ośrodki kultu Bożego Miłosierdzia działające w Polsce i zagranicą.

Paulina Smoroń | Archidiecezja Krakowska

dam