To oczekiwanie jest sprzeczne z wypowiedzią prefekta Kongregacji Nauki i Wiary, abp Gerharda Ludwiga Müllera.

Kard. Kasper udzielił wywiadu niemieckiemu tygodnikowi Die Zeit. Powiedział : „Chrześcijanie, którzy chcą żyć zgodnie z wiarą w Kościele, którzy przyznają, że popełnili błąd, rozrywając swoje pierwsze małżeństwo, czego żałują... dla nich powinna istnieć droga powrotna do pełnego uczestnictwa w chrześcijańskim i kościelnym życiu. To, co jest możliwe u Boga – a mianowicie przebaczenie – powinno móc zrealizować się także w Kościele”.

Kardynał w podobny sposób wypowiadał się już wcześniej. W listopadzie powiedział na Uniwersytecie w Münster: „Odsuwać kogoś od Komunii... tego się nie robi”.

Stwierdzenia kardynała są całkowicie sprzeczne z nauką Kościoła, która bazuje na Ewangelii i Tradycji apostolskiej. Osoby, które rozwiodły się i żyją w nowych związkach, dopuszczają się grzechu zdrady i z tego względo nie mogą być dopuszczane do przyjmowania Komunii świętej.

W październiku archidiecezja Fryburga opublikowała dokument, w którym przedstawiała plany dopuszczania rozwodników w nowych związkach do Komunii, jeżeli ci obiecaliby, że „wstąpią na nową drogę moralną” ze swoim partnerem.

Przeciwko temu wypowiedział się prefekt Kongregacji Nauki Wiary, który na łamach L’Osservatore Romano napisał, że Kościół nie zmieni swojego stanowiska w sprawie Komunii dla rozwodników. Domagał się również od niemieckich biskupów zmiany ich szkicowego dokumentu.

Pac/lsn