„L’Osservatore Romano” opublikował fragmenty książki kard. Waltera Kaspera poświęconej Ojcu Świętemu Franciszkowi. Według Kaspera papież to „radykał” w sensie podkreślania korzeni przesłania Ewangelicznego i radości, jakie ze sobą niesie. Papież Franciszek nie jest w ujęciu Niemca liberałem. „Nie popiera liberalnego stanowiska, ale stanowisko radykalne (…) Nie jest ani tradycjonalistą, ani progresistą” – pisze Kasper.

W swojej książce kardynał, cytując Nietzschego, Sartre’a czy Heideggera zwraca uwagę, że współczesnemu człowiekowi brakuje radości. Tymczasem to właśnie przesłanie Ewangelii przynosi radość i odrodzenie, jest źródłem, z którego wyrasta „wszelka chrześcijańska doktryna i dyscyplina moralna”. Kardynał Kasper kontynuuje, że tak jak Ewangelia jest źródłem doktryny, tak miłosierdzie jest źródłem życia moralnego. Niemiecki purpurat zaznacza jednak, że nacisk Ojca Świętego Franciszka na Ewangeliczne korzenie oraz na miłosierdzie nie oznacza „eliminowania tak zwanej drugorzędnej lub niewygodnej prawdy”; nie można też uważać, że takie prawdy są „mniej wiążące”.

Według Kaspera Franciszek, naciskając na głoszenie Ewangelii oraz na życie pełne miłosierdzia, sytuuje się w „wielkiej tradycji”. Należą do niej, na rozmaite sposoby, św. Augustyn, św. Franciszek, św. Dominik, św. Tomasz z Akwinu, Marcin Luter (sic) oraz II Sobór Watykański.

pac/catholic culture