W chwili, gdy za sprawą kard. Burke próbuje się podważać autorytet papieża i stawiać go w złym świetle, jakoby zmieniał doktrynę Kościoła, warto przypomnieć sobie stanowisko Prefekta Kongregacji Nauki Wiary na ten temat.

Zaraz po publikacji dokumentu kardynał wypowiedział się jednoznacznie na temat dokumentu, donosiło o tym Radio Watykańskie.

„Kard. Gerhard Müller przestrzega przed fałszywymi interpretacjami adhortacji Amoris laetitia, które popadają w sprzeczność z nauczaniem Kościoła. Prefekt Kongregacji Nauki (…) Podkreślił on, że „nie można żyć w stanie łaski, a zarazem być w stanie grzechu. Kościół nie może zmieniać prawa Bożego, nie ma takiej władzy, nie może zmieniać nierozerwalności małżeństwa. Nie można mówić Jezusowi «tak» w Eucharystii i «nie» w małżeństwie. Jest to obiektywna sprzeczność” – powiedział szef watykańskiej dykasterii” - czytamy w depeszy.

„Kard. Müller wyjaśnił, że każdy, kto znajduje się w stanie grzechu śmiertelnego, musi przystąpić do sakramentu spowiedzi, i tego nie może zmienić ani Papież, ani sobór powszechny. Zaznaczył on, że Papieżowi chodzi o coś innego, aby Kościół zastanowił się jak zintegrować osoby, które wiedzą, że żyją w sytuacji nieregularnej, lecz chcą zbliżyć się do Kościoła. Natomiast jeśli osoby rozwiedzione chcą przystąpić do komunii to muszą albo rozstać się z nieprawowitym małżonkiem, albo zachować czystość, bo jak zaznaczył kard. Müller, nie można usprawiedliwiać sytuacji, która jest sprzeczna z prawem Bożym” - informowali watykańscy dziennikarze.

Ponadto „Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zapewnił o swym oddaniu dla Papieża Franciszka, podkreślił, że ceni jego styl, osobisty i duszpasterski. Przestrzegł jednak przed złą interpretacją jego nauczania i przeciwstawianiem go poprzednim papieżom.

(…). Podkreślił on, że w Amoris laetitia Papież nie stwierdza, że rozwodnicy żyjący w nowym związku mogą przystępować do komunii. Gdyby Franciszek chciał zmienić tak ważną i głęboko zakorzenioną dyscyplinę, powiedziałby to jasno i podałby tego powody – podkreślił kard. Müller. Wyjaśnił on, że przypis n. 351, w którym jest mowa o „pomocy sakramentów”, odnosi się ogólnie do obiektywnych sytuacji grzechu, a nie do tego konkretnego przypadku rozwiedzionych w nowym związku” - napisano w informacji.

Warto zatem korzystać ze źródeł zbliżonych do watykańskich, w innym przypadku istnieje niebezpieczeństwo, że informacja będzie zmanipulowana, zgodnie z intencjami czy ideologią autorów takich przeinaczeń.

Kard. Gerhard Müller jest jedną z najważniejszych osób w otoczeniu Franciszka, a jego autorytet jest równie mocny, co jego poprzednika i późniejszego papieża Benedykta VXI - kard. Josepha Ratzingera.

 

Tomasz Teluk/Radio Watykańskie