Kard. Turkson, przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” gościł na spotkaniu „Sprawiedliwość, pokój, rozwój – globalne partnerstwo w służbie światowego dobra wspólnego” w Monachium.

Kard. Turkson nawiązał do symbolicznych gestów i profetycznych wypowiedzi Papieża Franciszka. Przypomniał, że za cel swej pierwszej podróży wybrał on przed rokiem włoską wyspę Lampedusę, miejsce tragedii afrykańskich uchodźców. Niedawno zaś wystosował zaskakujące zaproszenie do prezydentów Izraela i Palestyny na modlitwę o pokój. Często mówi o potrzebie wyjścia na peryferie i stawiania w centrum człowieka, a nie pieniądz.

Kardynał przypomniał też o znaczeniu katolickiej nauki społecznej, która pomaga w budowie cywilizacji godnej człowieka. „Dzięki proponowanemu zbiorowi zasad nauka ta przyczynia się do stworzenia trwałych podstaw życia społecznego na miarę człowieka, w sprawiedliwości, prawdzie, wolności i solidarności” – powiedział szef „Iustitia et Pax”. Dodał, cytując Jana Pawła II, że katolicka nauka społeczna jest „ukierunkowana na obronę i promocję godności osoby”. Stanowi ona „podstawę nie tylko życia gospodarczego i politycznego, ale również sprawiedliwości społecznej i pokoju”.

Kard. Turkson nawiązał też do słów Pawła VI z Populorum progressio, gdzie napisano: „rozwój jest nowym imieniem pokoju”. W tym kontekście purpurat z Ghany zwrócił uwagę na następujące stwierdzenie Benedykta XVI z Caritas in veritate: „Rozwój narodów jest uzależniony przede wszystkim od uznania przez nie, że stanowią jedną rodzinę”.

pac/radio watykańskie