„W Sercu Jezusa możemy znaleźć pokój i siłę potrzebną do tego, aby odpowiedzieć na Jego wezwanie, aby kroczyć za Nim” - powiedział kard. Raymond Leo Burke do duchowieństwa włocławskiego. W środę 30 maja br., o godz. 10.00 w kościele parafialnym w Ciechocinku ponad 300 kapłanów zgromadziło się na Eucharystii, której przewodniczył kard. Burke. Prezbiterium włocławskie wraz z Pasterzem Diecezji przybyło na pielgrzymkę w intencji przebłagania za grzechy, uświęcenia życia kapłańskiego oraz nowych i dobrych powołań.
 
Pasterz Diecezji skierował słowa powitania wobec Księdza Kardynała i kapłanów oraz przewodniczył nabożeństwu eucharystycznemu. „Ten dzień gromadzi nas na pielgrzymce w czasie której chcemy prosić Eucharystycznego Jezusa, żeby nie zabrakło robotników na niwie Pańskiej […] żebyśmy przepraszali Boga za nasze grzechy. Ten dzień jest dniem wdzięczności za Najświętszy Sakrament - Centrum naszego życia” - powiedział bp Mering. Podczas nabożeństwa eucharystycznego hierarcha przytoczył słowa św. Katarzyny ze Sieny, „[…] Jesteś ogniem, który swoim żarem spala wszelką miłość własną duszy. Jesteś ogniem, który usuwa wszelką oziębłość i który oświeca wszelki umysł swoim światłem. W tym świetle dałeś mi poznać Twoją prawdę” (Z Dialogu, O Bożej Opatrzności, rozdz. 167, Uwielbienie Trójcy Świętej). Następnie zgromadzeni odśpiewali wspólnie Psalm 51 (wezwanie i prośba pokutnika), „uznając prawdę o własnej grzeszności, która ma moc jednania z Bogiem”.
 
Konferencję formacyjną wygłosił kard. Raymond Leo Burke. Nawiązując do dewizy św. Piusa X - Instaurare omnia in Christo(„Odnowić wszystko w Chrystusie”) zaczerpniętej z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan wskazał na królowanie Chrystusa Króla poprzez Jego przebite chwalebne Serce. Amerykański duchowny przytoczył w swym wystąpieniu fragmenty encykliki papieża Piusa XI Quas primas, ustanawiającej święto Pana Jezusa Chrystusa - Króla, encyklikę Jana Pawła II Redemptor Hominisopisującą rzeczywistość królestwa Chrystusa w ludzkim sercu, soborowej Konstytucji Dogmatycznej Lumen Gentium (nr 26), oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego (nr 2105).
 
Ksiądz Kardynał wskazywał na posłuszeństwo, które jest bardzo ważne w życiu kapłana: „Liturgiczne obchody święta Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata dają łaskę doskonałego posłuszeństwa Temu, który jest naszym Zbawicielem, który jest «drogą, prawdą i życiem»”.  „[…] Chrystus tych, którzy Mu byli w Królestwie ziemskim wiernymi i posłusznymi poddanymi, nie przestaje powoływać do szczęścia w Królestwie niebieskim”, kontynuował hierarcha nawiązując do encykliki papieża Piusa XI - Quas primas oraz świadectwa świętych, ich posłuszeństwa przeżywanego w Chrystusie.
 
Mówiąc o powszechnej naturze Kościoła Ksiądz Kardynał przypomniał, że „chrześcijanie […] są wezwani do bohaterskiego publicznego świadectwa prawdy, świadectwa wierności prawu moralnemu, prawu Bożemu. […] są stróżami Jego boskiego prawa na mocy Jego łaski mieszkającej w ich sercach”.   
 
„Obyśmy, dzięki łasce Bożej i za wstawiennictwem Dziewicy, Matki Bożej, zawsze oddawali należną cześć Królewskiej godności Naszego Pana Jezusa Chrystusa i służyli Chrystusowi, naszemu Królowi w posłuszeństwie Jego panowaniu nad wszystkimi ludzkimi sercami przez Jego chwalebne przebite Najświętsze Serce” - zakończył konferencję purpurat.
 
Szczytowym momentem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił dostojny gość z Watykanu. W słowie skierowanym do zebranych kard. Raymond Leo Burke wskazywał na tytuł Chrystusa wyrażający misję uświęcania wszystkich ludzi: Najwyższy i Wieczny Kapłan. Hierarcha wezwał zebranych do składania dziękczynienia i czci za dar powołania: „Jakże właściwym jest to, abyśmy czcili i uwielbiali naszego Eucharystycznego Pana pod tytułem Najwyższego i Wiecznego Kapłana zwłaszcza dzisiaj, w dniu modlitw o uświęcenie kapłanów”. Pochylając się nad misterium powołania odkrywanego przez pryzmat Ofiary eucharystycznej, Ksiądz Kardynał podkreślił: „Wielki cud, jakim jest Eucharystia i Święte Kapłaństwo, objawiają Chrystusowe Kapłańskie Serce - kapłanom i wlewają do ich grzesznych, biednych, wątpiących kapłańskich serc niezmierzoną ufność do Chrystusowego chwalebnego, przebitego Serca, w którym doznają oczyszczenia z grzechów i doświadczają umocnienia, aby mogły poświęcić się pasterskiej miłości dla chwały Bożej i zbawienia dusz”.
 
W dalszej refleksji – za św. Janem Marią Vianney’em, proboszczem z Ars – hierarcha skonstatował, że „kapłaństwo jest miłością Serca Jezusowego”. „Umieszczając nasze serca w Jego Najświętszym Sercu, sprawiamy, że są bezpieczne. W Sercu Jezusa możemy znaleźć pokój i siłę potrzebną do tego, aby odpowiedzieć na Jego wezwanie, aby kroczyć za Nim” - zakończył homilię kard. Burke.
 
Podczas procesji wejścia Ksiądz Kardynał Burke złożył kwiaty pod figurą Świętego Józefa Wędrującego z Dzieciątkiem, który odbiera szczególne nabożeństwo w ciechocińskim kościele, będąc patronem diecezji włocławskiej.
 
Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Raymond Leo Burke jest patronem Suwerennego Zakonu Maltańskiego oraz członkiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, przed południem, o godz. 10.00 w bazylice katedralnej przewodniczył będzie Mszy św., poprowadzi procesję eucharystyczną ulicami miasta, na zakończenie której, przed kościołem św. Jana Chrzciciela, wygłosi do wiernych kazanie.

mod/Diecezja.wloclawek.pl