Jagły mają wiele cennych właściwości. Przyrządzana z prosa kasza jaglana jest jedną z niewielu kasz zasadotwórczych.
Kasza ta  świetnie komponuje się zarówno z daniami słonymi, jak i słodkimi. Przede wszystkim  warto ją jeść ze względu na wartości odżywcze, a nawet lecznicze.

Kaszę jaglaną otrzymuje się z nasion prosa, uprawianego już w epoce neolitu. Ma mało skrobi, ale  dużo łatwo przyswajalnego białka. Posiada najwyższą zawartość witamin z grupy B: B1, (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny) oraz żelaza i miedzi.
Jest lekkostrawna i nie uczula, ponieważ nie zawiera glutenu. Dlatego powinny ją spożywać osoby chorujące na celiakię stosujące dietę bezglutenową, a także cierpiące na niedokrwistość. Ma właściwości antywirusowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych (wysusza nadmiar wydzieliny), jest więc dobrym domowym lekarstwem na katar.

Krzemionka zawarta w kaszy posiada zbawienny wpływ na włosy, skórę i paznokcie. Krzem pełni też ważną rolę w mineralizacji kości, zapobiegając ich odwapnianiu.

Jagły dostarczają również dużych ilości witaminy E i lecytyny, która korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi. Kaszy ta powinna się więc znaleźć w diecie osób pracujących intensywnie umysłowo.

Jak wszystkie kasze, jaglanka jest dość kaloryczna - 100 g kaszy jaglanej to ok. 350 kalorii. Ma też wysoki, jak na mało przetworzone produkty zbożowe, indeks glikemiczny (71 - dla ugotowanej kaszy jaglanej, dla porównania: ryż brązowy i kasza gryczana mają indeks glikemiczny ok. 50), tzn. szybko podnosi poziom cukru we krwi i dlatego nie jest wskazana dla diabetyków i osób będących na diecie Montignaca. Warto jednak wiedzieć, że zawarty w niej krzem poprawia przemianę materii.

Kasza jaglana wraca powoli do łask, ale wciąż nie cieszy się taką popularnością, na jaką zasługuje.

Sab/Poradnikzdrowie.pl