"Instytucje w Czechach, Polsce i Norwegii padły ofiarą ataku cyfrowego, za którym stali rosyjscy hakerzy z grup APT 28 i APT 29 związani z GRU i FSB. Ich powodem są najprawdopodobniej wspólne polsko-norwerskie i polsko-czeskie strategiczne projekty gazowe zagrażające Gazpromowi" - piszą na łamach portalu Cyberdefence24.pl Andrzej Kozłowski i Piotr Maciążek.

 

Pod koniec tygodnia miał miejsce atak rosyjskich hakerów na norweskie: MSZ, MON, kontrwywiad (PST), Partię Pracy i inne ważne instytucje. Został on wymierzony w dziewięć kont poczty elektronicznej osób pracujących we wspomnianych instytucjach i jednego pracownika uniwersyteckiego.

Norwegowie oskarżyli o atak jednostkę hakerów APT 29 związaną z rosyjskim FSB. W ostatnim czasie była ona niezwykle aktywna włamując się do wielu instytucji państw zachodnich. Wśród najbardziej znanych incydentów warto wymienić tu atak cyfrowy przypuszczony na serwery amerykańskiej Komitetu Partii Demokratycznej. 

Atak na Norwegię miał być wysoce zaawansowany, charakterystycznych dla wywiadów państw posiadających bardzo duże możliwości cybernetyczne. Użyto tzw. spear phishingu wysyłając wiadomości poczty elektronicznej ze skomplikowanym kodem. Norweski kontrwywiad nie ujawnił efektów ataku.

Premier Norwegii Erna Solberg w rozmowie z agencją prasową NTB powiedziała, że wrogie działania hakerskie uderzyły w „demokratyczne systemy zarządzania państwem”.  Niemniej rzecznik MSZ Frode Andersen stwierdził, iż atak nie naruszył systemów komputerowych ministerstwa.

To nie pierwszy tego typu incydent w Norwegii. W ubiegłym roku Rosjanie  próbowali wpłynąć na działalność Norweskiego Komitetu Noblowskiego, by zapobiec przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla ukraińskiemu prezydentowi Petro Poroszence.

Tymczasem kilka dni przed cyberatakiem dokonanym na Norwegię minister spraw zagranicznych Lubomir Zaoralek poinformował o podobnych działaniach podjętych przez hakerów w stosunku do Republiki Czeskiej. Chodzi o konta mailowe czeskiego MSZ – w tym należące do ministra i wiceministrów. Zdaniem polityka autorem ataków były służby wywiadowcze obcego państwa...

Czytaj całość na łamach portalu Cyberdefence24.pl