Do kolejnej profanacji doszło w Bydgoszczy. Tym razem tęczowi aktywiści sprofanowali pomniki. Poruszenie wywołała grafika z Marianem Rejewskim, urodzonym w Bydgoszczy wybitnym kryptologiem, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy.

Stowarzyszenie Stan Równości, które organizuje marsz równości w Bydgoszczy, do promocji tego wydarzenia użyło grafik, na których oplatają tęczą pomniki znanych osób.

- Tęcza nie obraża. Dzień po aresztowaniu Elżbiety Podleśnej w związku z obrazem Maryi w tęczowej aureoli trzeba to powiedzieć głośno - stwierdzają homoaktywiści

Marsz równości odbędzie się w sobotę. Stowarzyszenie Stan Równości promuje je m.in. na Facebooku, wykorzystując znane bydgoskie pomniki. Na ilustracjach z barwami tęczy przedstawiono m.in. Łuczniczkę, Przechodzącego przez rzekę oraz Kazimierza Wielkiego.

Największe oburzenie wywołuje grafika z Marianem Rejewskim, urodzonym w Bydgoszczy wybitnym kryptologiem. To właśnie Rajewski w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. To dzięki jego umiejętnościom możliwe było odczytanie zaszyfrowanej korespondencji niemieckiej, co w znaczący sposób przyczyniło się do wygrania II wojny światowej przez aliantów.

Krzysztof Drozdowski, lider Konfederacji w regionie, który jest autorem ksiązek o historii miasta i okolic, wyraził swój stanowczy sprzeciw wobec tej profanacji. 

Według niego, mamy do czynienia z homopropagandą, która sięga po skandaliczne metody promocji. 

- Tęcza nie obraża. Dzień po aresztowaniu Elżbiety Podleśnej w związku z obrazem Maryi w tęczowej aureoli trzeba to powiedzieć głośno. Ponadto Marian Rejewski jest ważną postacią, ale nie mieści się w kategorii symboli, które można bezcześcić. Marian Rejewski był Bydgoszczaninem. Jesteśmy z niego dumni, bo kochamy swoje miasto. Mamy prawo promować jego postać, by stała się szerzej znana. Dzięki nam memy z Rejewskim dotarły do tysięcy osób. Rejewski współpracował z gejem, Alanem Turingiem, którego homofobiczne prześladowania doprowadziły do samobójstwa - twierdzą aktywiści LGBT

tag/onet.pl