Bronisław Komorowski był gościem programu "Tomasz Lis na żywo". – Dla mnie ważniejsze jest pytanie, dlaczego Polacy ulegli mitowi nieszczęścia w Polsce, mitowi państwa w ruinie – zastanawiał się były prezydent.

Bronisław Komorowski mówił, że "ludzie mają prawo oczekiwać" zmian. Odniósł się także do swojej przegranej w wyborach.

– Polacy wysoko oceniają efekty tych 25 lat wolności, jeśli chodzi o własne życie. Myślą sobie: w moim życiu jest w porządku, w życiu rodziny jest znakomicie, w mojej gminie też sprawy idą w dobrą stronę, ale słyszałem, że gdzieś w Polsce są ruiny, katastrofy, kogoś zabili, kogoś zgwałcili, jest korupcja, inne nieszczęścia. Wtedy mówią, że w Polsce jest kiepsko – mówił.
Były prezydent przyznał również, że trzeba uważać na grzech pychy i zadufania w sobie. Odniósł się do dobrych sondażowych wyników Prawa i Sprawiedliwości przed październikowymi wyborami parlamentarnymi.

– Strasznie łatwo jest popełnić grzech pychy i takiego zadufania w sobie. Mówię to z własnego doświadczenia. Przegrałem kampanię wyborczą m.in. dlatego, że ogromna część środowisk mi życzliwych była przekonana, że wygram wybory w każdej sytuacji – mówił.

Skrytykował także projekt odwrócenia reformy emerytalnej, przedstawiony w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zakłada on powrót do wieku emerytalnego 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet.

– To jest pomysł katastrofalny. Jeśli się mówi „A”, że wrócimy do poprzedniego systemu, to trzeba też powiedzieć „B”, że to będzie wszystkich kosztowało pogorszeniem systemu emerytalnego. Niech się emeryci zastanowią, czy to jest dobry pomysł. I czy to nie oni mają zapłacić za swoistą polityczną fanaberię, jaką jest obsesja odwracania reform w Polsce – demonizował.

Jak przekonywał Komorowski, prezydent Duda powinien „codziennie sobie powtarzać, że wybory się skończyły”.

– Widać, że taka logika kampanijna dominuje nad logiką państwową. Prezydent już powinien pełnić rolę stabilizatora, a nie uczestnika kampanii wyborczej. To może nie służyć wyborom, ale będzie służyć Polsce – dodał.
Gość Tomasza Lisa odniósł się również do słów prezydenta Dudy, które wypowiedział podczas pierwszych wizyt zagranicznych.

– Ja nie chcę być krytykiem obecnego prezydenta, ale chcę być zwolennikiem pewnego sposobu uprawiania polityki przez prezydentów. Uważam, że prezydentowi jest do twarzy – i to wynika z jego ustrojowej roli – występować w roli piewcy państwa polskiego, dokonań tego państwa. Prezydent powinien być cały czas źródłem dobrej promocji Polski w świecie – podkreślił były prezydent, mówiący o bigosie.

Bronisław Komorowski odniósł siię także do rozpisanego przez siebie referendum.

– Ludzie zaoszczędzą na tym o wiele więcej. Przyjęcie zasady, ze wątpliwości w prawie podatkowym rozstrzyga się na korzyść podatnika, to wymierne korzyści dla wielu polskich podatników – przypominał.

Według Komorowskiego spór w sprawie uchodźców nie jest tak ważny.

– Istota problemu polega na tym, że tego zjawiska nie da się uniknąć. Polska – wbrew temu, co niektórzy twierdzą – nie jest w ruinie, tylko jest krajem rozwijającym się. I im będziemy bogatsi, tym szybciej tu się pojawią przybysze z zewnątrz – prognozował były prezydent.

– I teraz tą sprawą istotną, wymagającą działania władz, jest przygotowanie państwa do mądrej polityki imigracyjnej. Państwo polskie może ma nie najlepszą, ale ma koncepcję polityki imigracyjnej, czyli wie, jak przyjmować przybyszów. Ale nie ma polityki integracyjnej, czyli nie ma pomysłu, jak chcemy przybyszów integrować ze społeczeństwem, żebyśmy się ich nie bali – wskazywał.

Były prezydent przyznał, że nie rozumie, dlaczego w tak ważnej sprawie, jakim jest problem z uchodźcami, nie doszło dotąd do spotkania premiera i prezydenta.

– Nie ma wytłumaczenia, dlaczego nie doszło do spotkania prezydenta i premiera, tego się nie da zrozumieć nawet w logice kampanii wyborczej – mówił.

– Istotne jest to, aby sensowną miarą mierzyć sobie własne życie, własne dokonania, ale i własne plany. Były prezydent to także funkcja publiczna i będę z niej korzystać – podsumował Bronisław Komorowski.

KZ/Tvp.info