Poniżej publikujemy treść interpelacji poselskiej złożonej przez Stanisława Piętę: 

"Jednym z elementów wystawy nowoczesnej „British British Polish Polish: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś″ trwającej w Centrum Sztuki Współczesnej, jest zapis filmowy Jacka Markiewicza, który nago ociera się o figurę Jezusa Chrystusa przybitego do krzyża. Mężczyzna eksponując genitalia, dotyka rękami ciało Jezusa i namiętnie przytula się do figury. Ponadto sfilmowany krucyfiks okazuje się być wielowiekowym zabytkiem, znajdującym się w zbiorach Muzeum Narodowego. Prezentowany projekt nosi tytuł „Adoracja Chrystusa”.    

Profanacja najświętszego dla chrześcijan symbolu stanowi naruszenie art. 196 Kodeksu Karnego, który mówi „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Intencje autora zostały przez niego jawnie wypowiedziane w jednym
z wywiadów: „Do pracy, w której pieszczę Chrystusa motywowała mnie chęć obrazy tego, co nie jest Bogiem”.

Sprawa zbulwersowała środowiska religijne w całym kraju. Jest ona skandaliczna także dlatego, że wystawa jest finansowana ze środków społeczeństwa, którego większość jest zadeklarowanymi katolikami. Dyrektor placówki, Fabio Cavallucci budzi zastrzeżenia nie tylko w związku z dopuszczaniem na ekspozycje kontrowersyjnych eksponatów, ale także
z powodów ekonomicznych. Pracownicy CSW oskarżają włoskiego dyrektora placówki o marnowanie publicznych pieniędzy, chaos organizacyjny i łamanie kodeksu pracy. W kolejno wystosowywanych pismach domagają się jego odwołania.

W związku z powyższym, proszę o odpowiedź:

- Jak to możliwe, że średniowieczny zabytek sztuki sakralnej został udostępniony człowiekowi, który pod pretekstem sztuki wykorzystał go do profanacji religijnej?

- Jakie konsekwencje wyciągnie Pan Minister wobec dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej, wobec jego konfliktu z pracownikami oraz jawnego dopuszczenia się do łamania prawa poprzez obrażanie uczuć religijnych?". 

MBW

*W związku z przedstawioną w interpelacji sprawą, poseł Stanisław Pięta złożył także zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez: autora ekspozycji – Jacka Markiewicza, kuratora wystawy – Marka Goździewski oraz dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej – Fabio Cavallucciego do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.