25.04.20, 11:15Fot. ilustracyjne, SPC Taryn Hagerman via Wikipedia, CC 0 / Pixabay - geralt

Koronawirus w RPA: Zamieszki, wojsko na ulicach

Od końca ubiegłego miesiąca w Południowej Afryce trwa pięciotygodniowy stan kwarantanny związany z epidemią koronawirusa w tym kraju. Sytuacja jest dramatyczna – dochodzi do zamieszek, ulice patroluje policja i wojsko.

Zamieszki wybuchły między innymi w jednym z największych kapsztadzkich osiedl biedoty Mitchells Plain. Ludzie, do których nie dotarła pomoc żywnościowa od rządu zaatakowali policję kamieniami, podpalono też barykady z opon. Funkcjonariusze byli zmuszeni użyć gazu łzawiącego, strzelano też gumowymi pociskami. Według komentatorów jednak to dopiero początek nadciągającej fali rozruchów.

W RPA potwierdzono do tej pory 4 tys. zakażeń, zmarło 75 osób. Wprowadzono jednak bardzo ostre restrykcje, które niełatwo jest egzekwować. Od niemal miesiąca pracują tylko te zawody, które są niezbędne dla prawidłowego działania kraju, a więc zatrudnieni w służbie zdrowia, handlu czy dziennikarze.

Przedsiębiorcy, którzy oferują konieczne usługi muszą występować do władz o specjalne przepustki umożliwiające im przemieszczanie się poza miejscami zamieszkania. Z domu nie można wychodzić aby pobiegać czy wyprowadzić psa, grozi za to wysoka grzywna lub kara więzienia. Zakazano też sprzedaży oraz transportu alkoholu i papierosów.

Sytuacja w kraju jednak już teraz wygląda bardzo źle. Wzrasta liczba popełnianych przestępstw – włamań, grabieży czy wandalizmu. Niepokoje wybuchają także w więzieniach, a ludzie do których nie dociera żywność, którą miał zapewnić rząd, podkreślają że prędzej zabije ich głód niż koronawirus.

W związku z pogarszającą się sytuacją w kraju prezydent Ramaphosa zmobilizował ponad 73 tysiące południowoafrykańskich żołnierzy. 3 tysiące spośród nich wspiera działania policji i służb medycznych.

Wyprowadzenie wojsk na ulice grozi jednak eskalacją przemocy. Żołnierze SANDF miel między innymi pobić czterdziestoletniego mieszkańca Alexandrii, który został oskarżony o spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. Mężczyzna po paru godzinach zmarł. To już dziewiąta ofiara sił policyjno-wojskowych.

dam/forsal.pl,Instytut Studiów Wschodnich

Komentarze

na co czekasz frajerze?2020.04.25 15:18
Chcesz wylądowac w kiciu za NIELEGALNE - PIRACKIE FILMY? Wejdź na tą stronę: filmvod.pl Chcesz żeby ci WYCZYŚCILI KACAPY KONTO? Wejdź na tą stronę: filmvod.pl Nie wystarczy ci AIDS, chcesz podłapać VIRUSY - MALWARE? Wejdź na tą stronę:filmvod.pl Chcesz być takim idiotą jak Leszek Keller-Krawczyk? Kopiuj jego "reklamy".
porucznik Waldemar Jaszczuk2020.04.25 13:22
RPA ma najlepszą drużynę rugby na świecie.
Hity kinowe online 2020.04.25 12:28
Hej hej Oglądaj 365 dni oraz inne hity kinowe w domu! https://filmvod.pl Świetna wyszukiwarka filmów oraz seriali online. Nie przegap dzisiejszego hity oglądaj online Na komputerze czy tablecie! Kosz do serwisu to 19,99 jednorazowo!
Ramirez2020.04.25 12:21
Cała nadzieja w tym, że Ludność wznieci powstanie przeciwko zbrodniom socjal-medycznej Junty. Kiedyś socjaliści popełniali zbrodnie pod hasłami "praw robotników", ale to już przeszłość. Dziś popełniają je pod hasłami "praw lgbt", "ochrony klimatu" albo "walki z epidemią". Pretekst jest dowolny.
AAAtomek2020.04.25 11:37
Opinia karnistów z KIPK/UJ w sprawie przekazywania spisów wyborców Poczcie Polskiej S.A. celem przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych: Polecenie przekazania Poczcie Polskiej S.A. spisu wyborców zawierających dane wszystkich wyborców, celem organizacji wyborów korespondencyjnych, w stanie prawnym na dzień 23 kwietnia 2020 r. nie posiada podstawy prawnej i może nosić znamiona przestępstwa. Przestępstwem może być także przekazanie spisu wyborców (informacji chronionych) podmiotowi nieuprawnionemu. https://kipk.pl/dokumenty/opiniaspiswyborcow.pdf
Gonitwa2020.04.25 13:02
Jak z UJ to nie karnistów tylko raczej komunistów.