17 lutego, Środą Popielcową, rozpoczniemy w Kościele okres Wielkiego Postu. Ze względu na pandemię koronawirusa liturgia tego dnia będzie różnić się względem poprzednich lat. Specjalne zalecenia wydała Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Z powodu zagrożenia epidemicznego Kongregacja wprowadza zmiany w obrzędzie posypania głów popiołem. Wskazuje, że dokonujący go kapłan musi mieć nałożoną maseczkę i rękawiczki. Wcześniej ma też dokładnie zdezynfekować dłonie.

Formuła „Pamiętaj, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” nie będzie wygłaszana do każdej osoby pojedynczo w chwili posypania głowy popiołem, ale zostanie raz wypowiedziana przez celebransa do wszystkich uczestników liturgii.

W liturgii rozpoczynającej w Kościele czas Wielkiego Postu kapłani posypują wiernym głowy popiołem pochodzącym ze spalonych w roku poprzednim palm z Niedzieli Męki Pańskiej. Ten gest pokory ma być znakiem nawrócenia człowieka, który podejmuje to nawrócenie będąc świadomym przemijalności swojego ziemskiego życia.

Środa popielcowa jest dla katolików również dniem ścisłego postu. Wierzący ograniczają swoje posiłki do trzech, w tym jednego sytego i powstrzymują się od spożywania mięsa.

kak/PAP, DoRzeczy.pl