14.05.14, 14:50Euromajdan (fot. Wikimedia Commons)

Krwawiąca Ukraina potrzebuje polskiego wsparcia. Pomocna dłoń wyciągnięta do Ukrainy na nowo zbuduje nasze relacje

Nic nie wzbudziło ostatnio większych emocji po prawej stronie polskiego Internetu, niż kwestia kijowskiego Majdanu.  Ze strony Narodowców czy zwolenników Janusza Korwina-Mikke można często usłyszeć opinie daleko odbiegające od powszechnego obrazu ukraińskich wydarzeń. I w tym wypadku nie jest to wcale pozytywne zjawisko.

Goszcząc  w kwietniu w Kijowie, miałem okazje porozmawiać ze swoimi ukraińskimi znajomymi. Oczywiście tematem były wydarzenia na Ukrainie, które nie schodzą z głównych wydań programów informacyjnych przynajmniej od grudnia. Jak można było się spodziewać, ci młodzi Ukraińcy, jak większość swoich rówieśników, była na różne sposoby zaangażowana w „Euromajdan”, a opinie na temat Janukowycza, Putina czy ostatnich kilku miesięcy była jednoznaczna. Tym ciężej im było zrozumieć, że mimo iż generalnie w Polsce odbiór „majdanowej rewolucji” jest pozytywny, to pojawiają się w Polsce głosy mocno niechętne wobec protestujących na kijowskim Placu Niepodległości. I to naprawdę z zaskakującej strony.

Słuszny opór czy rządy ulicy?

Na wielu stronach czy blogach związanych z Ruchem Narodowym czy Nową Prawicą panuje swego rodzaju sceptycyzm wobec  „rewolucyjnej zmiany władzy” na Ukrainie. Pomijając już niepoważne głosy o rządach motłochu, sporo prawicowców podważa legalność nowej władzy i okazuje swoje zrozumienie dla polityki moskiewskiej wobec Ukrainy. Wielu zasłania się przy tym poglądami konserwatywnymi (legitymizm)czy wiarą w realizm polityczny zgodny z kanonem Romana Dmowskiego. Można toczyć spory natury prawnej na temat natury zmian politycznych w Kijowie, jednak dziwnym jest na zewnątrz głosić hasło przeciwko „siłowej” zmianie władzy a samu nawołując u siebie do „obalenia republiki okrągłego stołu” czy wywaleniu „bandy czworga”

Powstały już pierwsze badania socjologiczne na temat „Euromajdanu”. Jednak wystarczy samu spojrzeć na jego uczestników, porozmawiać z nimi, a wyłoni się nam jakże znajomy obraz. Przeciwko Janukowyczowi  protestowali młodzi ludzie mający dość wszechogarniającej korupcji, powszechnej biedy, braku perspektyw i bezczelności elit polityczno-biznesowych swojego kraju. Czy nie przypominają oni młodych ludzi w Polsce, którzy chodzą na Marsze Niepodległości czy popierają Janusza Korwina-Mikke? W dodatku kiedy ta bezczelna władza zaczęła do nich strzelać, oni nie przestraszyli się i nie uciekli. Uciekł za to prezydent, który okazał się nie tylko bandytą który kazał zabijać własnych obywateli, ale i złodziejem na skale spotykaną chyba tylko  w Afryce. I czy ci młodzi ludzie z Kijowa, Lwowa czy Charkowa nie powinni  budzi u polskich narodowców i wolnościowców szacunku i podziwu zamiast pogardy?

Putin czy Merkel

W dużą konfuzje wprawiło polską prawicę poparcie Ukraińców dla integracji z Unią Europejską. To co dla wielu Polaków jest dopustem Bożym, dla Ukraińców jest nadzieją na lepsze życie.  Postawę tą można zrozumieć, jeśli potraktuje się Ukraińców i Polaków symetrycznie. Tak jak wielu Polaków widzi problem w podporządkowaniu się naszej gospodarki Berlinowi, tak wielu Ukraińców widzi problem w podporządkowaniu się Moskwie. Nasi wschodni sąsiedzi widzą w Unii możliwość wyjścia z zaklętego kręgu korupcji i oligarchii. Problemem jest to, że Polsce wielu eurosceptyków sposób na wyjście z pod panowania brukselskiej biurokracji i ideowej dominacji lewicy widzi w Putinie. I często powtarza Putinowską propagandę.

[koniec_strony]

Jednym z elementów takiej propagandy jest mit o istnieniu dwóch narodów na Ukrainie. Rosyjskie władze twierdzą, że mieszkańcy południa i wschodu na Ukrainie to tak naprawdę Rosjanie, w dodatku brutalnie represjonowani przez nowe władze, czego dowodem ma być nowa ustawa językowa. Wystarczy jednak posłuchać osób pochodzących z Charkowa czy Odessy, żeby przekonać się, ile w tym prawdy. W najbardziej rosyjskim Regionie Donieckim przyłączenie do Rosji popiera może jakieś 15% obywateli, w pozostałych „niebieskich” regionach poparcie dla takiego rozwiązania nie przekracza 10%. A jeśli chodzi o język, to po ukraińsku potrafi mówić ponad 90% obywateli, a ponad ¾ posługuje się nim biegle. Co ciekawe, w przypadku języka rosyjskiego, proporcje są prawie dokładnie te same.

Nie zmienia to jednak faktu, że Ukraińcy są bardzo podzieleni.  Nie wszyscy popierają zachodni kierunek nowego rządu. Wielu mieszkańców wschodu i południa Ukrainy, zawiedzionych Janukowyczem, w Putinie widzi wzór do naśladowania. Jednak większość Ukraińców nie chce być częścią Rosji, i już na pewno nie będą umierać za Putina.

Stalin czy Bandera

Chyba najpoważniejszym zarzutem wobec „Euromajdanu” jest obecność na nim zwolenników Stepana Bandery. I trudno przejść nad tym do porządku dziennego, czerwono-czarne flagi UPA są na Majdanie Niepodległości wszechobecne. Z tym że wspomnienie o tym wywołuje w Ukraińcach zdziwienie i zakłopotanie. Owszem, wielu słyszało o Wołyniu, ale powoływanie się na Banderę nie ma dla nich wydźwięku antypolskiego. Bandera w historii i polityce ukraińskiej olbrzymim problemem. Jednak czynienie z niego głównego argumenty przeciwko uczestnikom kijowskich protestów czy nowej władzy jest mówiąc delikatnie, nieodpowiednie.

Osoby oskarżające „Euromajdan” czy rząd Jaceniuka o faszyzm, obok tego że piszą głupoty, nieświadomie wpisują się w poetykę podobną do tej obecnej w Gazecie Wyborczej, dopatrującej się faszystów chociażby w Marszu Niepodległości. Ukraińcom jest tym trudniej, że nie mają wielu bohaterów w swojej historii, i tak nieciekawa postać jak Bandera jest jego namiastką. I wbrew alarmistycznemu tonowi  wielu prawicowych komentatorów, z faktu odwołania się przez część ukraińskiej młodzieży do ideologii UPA nie wynika wielkie zagrożenie dla Polaków. Tak jak i zresztą z faktu istnienia grup młodych Polaków  odwołujących się do ideologii ONR nie wynika wielkie zagrożenie dla Żydów.

Szczerze mówiąc już większe zagrożenie nostalgia za ZSRR obecna  we władzach w Moskwie i wśród jej zwolenników na Ukrainie. ZSRR czyli państwa odpowiedzialnego nie tylko za Katyń, ale i za pierwszą czystkę skierowaną przeciw Polakom z lat 1937-39. Hasła o odebraniu Polsce Przemyśla są równie poważne jak hasła odzyskaniu dla Polski Lwowa czy Wilna. Za to hasła o naprawieniu największego błędu w historii, jakim był upadek Związku Radzieckiego, brzmią groźnie, gdyż padają z ust nie liderów marginalnych partyjek, ale z ust przywódcy mocarstwa atomowego.

Porozumienie lepsze od wrogości

Ukraińcy są obecnie w naprawdę złej sytuacji. Co gorsza, wielu ludzi ma wrażenie, że Ukraina stała się ofiarą rozgrywki między mocarstwami. Nie zmienia to postaci rzeczy, że ludzie którzy walczyli ze Specnazem na ulicach Kijowa naprawdę chcieli wolności w swoim kraju, i gotowi byli za nią zginąć. Charakterystyczne jest to, że nasi sąsiedzi widzą właśnie w Polsce wzór do naśladowania. Polskiej młodzieży , nastawionej patriotycznie i wolnościowej, naprawdę blisko do młodzieży z Majdanu. Wielu jednak polityków i publicystów prawicowych swoimi opiniami stara się chyba poróżnić Polaków i Ukraińców. Nie zdają sobie sprawy, że nawet jeśli mają na uwadze prawdę historyczną czy polski interes narodowy, to odsądzając od czci i wiary niedawne przemiany na Ukrainie, mogą osiągnąć skutek przeciwny do zamierzonego. Widać, że zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie rodzą się silne ruchy patriotyczne, w dodatku z szerokim polem do współpracy. Skłócenie patriotów z Polski i Ukrainy leży w czyimś interesie, ale na pewno nie jest to interes polski. 

Bartosz Bartczak

Komentarze

anonim2014.05.14 15:02
Słabo mi jak się czyta taki artykuł. UPA nie jest zagrożeniem dla Polski tak samo jak AIDS lub cholera...
anonim2014.05.14 15:31
To wolno obalic sila legalna wladze, czy nie ? Ludnosc ma prawo wypowiedziec sie co do swojej przynaleznosci, czy nie ? Legalna wladza nie ma prawa rozpedzac sila demonstrantow a wladza, ktora jest nielegalna ma takie prawo ? Kosowo wolno sila oderwac od Serbii, a Krymu w wyniku pokojowego referendum od Ukrainy nie wolno ? Zyczliwie nastawionych zawsze do Polakow mieszkancow wschodniej Ukrainy mozna wyzywac od terrorystow, a mieszkancow zachodniej Ukrainy, wrogo nastawionych do Polakow okreslamy "aktywistami" i pomagamy na wszystkie sposoby ?
anonim2014.05.14 15:31
nareszcie cos rozsadnego w temacie. Tak naprawde pelna niepodleglosc Polski w obecnych warunkach daloby sie stowrzyc tylko w sojuszu z np. Ukraina. Moze kiedys najpotezniejszy kraj Europy? Nawte potraktowanie Ukrainy tylko jako antyrosyjskiego bufora ma sens i nalezy wspierac niepodleglosc tego kraju. Z ze to opca bliska tamtejszym narodowcom to inna sprawa. Jednak czy wnukowie odpowiadaja za dziadow? I czy w zmienionej konstelacji politycznej ma sens podtrzymywanie rywalizacji. Warto zwrocic uwage, ze w TV rosyjskiej nagle duzo mowi sie o mordach UPA na Polakach, odkrywa nagle rzez lwowska etc. Cel jest jasny.
anonim2014.05.14 15:48
„Skłócenie patriotów z Polski i Ukrainy leży w czyimś interesie,ale na pewno nie jest to interes polski” Głupszej tezy nie czytałem. Ukraińscy „patrioci” chętnie by znów wyrżnęli polskich. A co z zakazem wjazdu na Ukrainę dla autorów książek o banderowskich rzeziach? Co z wykrzykiwanymi ostatnio, banderowskimi hasłami na Nowym Świecie w Warszawie? A co z oświadczeniem Artema Luchaka w Warzszawie, cytuję: „na Wołyniu nie mordowano Polaków. Niech ktoś to najpierw udowodni”. Rzygać się chce jak się czyta takie zasrane teksty o patriotach ukraińskich i bratniej Ukrainie. Komu zależy na takiej propagandzie? Tylko banderowcom i V kolumnie Ukraińców w Polsce.
anonim2014.05.14 15:50
po owocach ich poznacie A jakie są owoce Majdanu? Krym w rękach Rosjan, kraj na krawędzi wojny domowej i widma rozbioru, żołnierze ukraińscy masowo przechodzą na stronę Putina (im wsio radno, po co dać się zabić a w Rosji wyższy żołd) nawet emeryci mają w Rosji wyższe świadczenia. Na Majdanie była taka walka buldogów pod dywanem, że tylko ruscy szachiści się w tym połapali. A nasi politycy, którzy wykrzykiwali na Majdanie banderowski hasła nie pamiętając o rzezi wołyńskiej ( a może nie chcieli pamiętać?) robili tam tylko za pożytecznych idiotów. "Przyjaźnie między narodami najlepiej buduje się poprzez wspólną modlitwę i liczenie pieniędzy." G. Braun Wspólne interesy i modlitwa a nie wtykanie palców między zamykające się drzwi w nadziei na poprawę wizerunku przed wyborami (vide Kaczyński)
anonim2014.05.14 16:14
A piszcie sobie piszcie zobaczymy za pół roku co zrobią ukrainscy patrioci dla polski:)
anonim2014.05.14 16:51
Gwoli polemicznej, piszacy redaktor myli się. Otóż podstawowa róznica miedzy rewolucja majdanowska, a nakłanianiem do obalenia republiki okragłego stołu, jest forma. RN nie nakłania do marszu na belweder i obalenia rzadzacych siła, lecz pokojowej "radykalnej" zmiany władzy poprzez wybory. Drugim falszem jest rzekomo szlachetna motywacja, która kazała młodym popierać majdan. W rzeczywistości chodzi - jak wszędzie - wyłacznie o kasę, ergo otwarcie na zachodni rynek pracy. W rzeczywistości rewolucja wymknęła się spod kontroli, a zyski z niej próbuja czerpać najbogatsi, Żydzi oraz ludzie, skupieni wokół ideologii NWO. Polska formalnie oczywiście stoi po stronie wichrzycieli, buntowników i karierowiczów, a także radykałów antypolskich, historycznie wywodzacych się z UPA. Przyczyna jest akt, iz polscy politycy postanowili wykorzystać Ukrainę do swoich, prywatnych celów (popularnie mówiac "lansowania się"), nie patrzac na polska rację stanu, a ponieważ konflikt wymknał się spod kontroli, musza rozwijać dalej swoje kłamstwa, aby nie stracić poparcia.
anonim2014.05.14 17:00
Żadnych faszystów z UPA nigdy nie poprę tak jak komunistów genderowców i innych zboczeńców. Zawsze będą działać przeciw Polsce i Polakom. To co oni uciekają oddają broń Rosjanom my mamy za nich walczyć??? Gdzie indziej frajera szukają. Najpierw niech za Wołyń i UPA przeproszą. To można rozmawiać ale z ruskimi niech sami walczą .
anonim2014.05.14 17:29
Okropnie tendencyjny artykuł, jakaś obłędna manipulacja...ohyda . Proszę napisać artkuł o sytuacji Polaków na Ukrainie...ale to tylko dla odważnych i szukających prawdy dziennikarzy...
anonim2014.05.14 17:32
Znowu te głupoty o Ukrainie... A Ukraińcy wykorzystują Polskę do sowich celów, to chyba niektórych głupich polskich polityków miłość bez wzajemności. Właśnie zobaczyłam na fb wpis z parezja.pl cyt. "Polacy nadskakują Ukraińcom jak mogą. Tymczasem członkowie ukraińskich faszystowskich organizacji wymuszają na polskich władzach demontaż pomnika upamiętniającego pomordowanych przez OUN - UPA Polaków." W Przemyślu zdemontowano pomnik ofiar UPA 1 Polska 13 maja 2014 Na przemyskim cmentarzu, znajduje się pomnik upamiętniający pomordowanych przez Ukraińców z OUN – UPA Polaków z Wołynia i Podola. Jednym z jego elementów była rzeźba przedstawiająca zamordowane dzieci. Przez 11 lat nikt nie artykuował pod jej adresem żadnych zastrzeżeń. Aż do maja 2014. Rzeźba przedstawiała pomordowane dzieci, przywiązane do drzewa drutem kolczastym. Cały pomnik, został uroczyście odsłonięty na cmentarzu w Przemyślu w roku 2003. Ale dopiero ostatnio ukraińcy ze Stowarzyszenia Ukraińców w Polsce, oddział w Przemyślu, zaczęli domagać się demontażu „niepoprawnego politycznie” monumentu. Andrzej Czorny, który jest zastępcą przewodniczącego koła „kombatantów” UPA w Przemyślu złożył doniesienie o rzekomej samowoli przy budowie pomnika. Zdemontowana rzeźba trafiła do magazynu a ukraińscy nacjonaliści i potomkowie morderców tryumfują dyktując władzom suwerennego teoretycznie kraju co mają robić i jak upamietniać swoich poległych bohaterów. Dla kontrastu warto przypomnieć, że Polacy nie są w stanie ostatecznie rozprawić się i usunąć pozostałych na naszym terenie pomników sowieckich katów, bojąc się gniewnych pomruków rosyjskich dyplomatów i obywateli. Osobną kwestią pozostaje fakt naszego zaangażowania na Ukrainie, machania szabelką w jej obronie i narażania się na przykre konsekwencje z tym związane. To jest właśnie wdzięczność po ukraińsku. Wdzięczność za nasze poświęcenie i narażanie się. http://parezja.pl/przemyslu-zdemontowano-pomnik-ofiar-upa/
anonim2014.05.14 17:49
To, że tu enrque111 ( nawet nick z błędem - przypadkowo ?) spotkam, że swoje farmazony "wyrazi" niejaki leaf czy dajmy na to częstochowski Pe ( uchowaj Boże !) , makaronowy badziew pablo to SIĘ SPODZIEWAŁEM. Nooo, ale że ty Credo takie pierdoły wypisujesz to już nigdy bym nie przypuszczał.... Pytam konkretnie i po męsku : Był z was który na Ukrainie ???? ( Ruskich pytanie nie dotyczy) No pytam !!! Był ??? Żaden. To się zamknijcie !!!! Na miłość Boską Basta !!! Bo następnym razem taką wiązanę wam puszczę, że nie wiem. Basta trolle, basta bezmyślne prostaki !!!!!!
anonim2014.05.14 17:49
Panie autorze, skądeś się Pan urwałeś? Banderowce nie są antypolscy? UPA to pewnie wg Pana niezły mit założycielski dla narodu ukraińskiego? Jakie "dwa" "narody" na Ukrainie? To tygiel. I agresywny nacjonalizm w wydaniu spatkobierców OUN niebezpiecznie podgrzewa atmosferę. Na początku protestów na majdanie, b. prezydent Czech Vaclav Klaus dość przytomnie stwierdził, że Ukraina to twór sztuczny i dlatego najlepszym wyjściem będzie, jak się podzieli. Późniejsze wydarzenia zdają się potwierdzać ten osąd. Ludność Ukrainy nie ma żadnych tradycji państwowych, nie mają bohaterów i mitów założycielskich. Są słabi i biedni, a władzę tam dzierżą spatkobiercy ideowi ludobójców i oligarchowie. Nawet się z tym specjalnie nie kryją. Bunt na majdanie miał podłoże ekonomiczne. Niestety w jego wyniku ludność Ukrainy z deszczu wpadła pod rynnę. Jeśli dobrze im Pan życzysz, to życz im Pan jak najszybszego podziału, wówczas zakończy się rozlew krwi. A my powinniśmy stać z boku i wspomagać tamtejszą Polonię, dbać o jej interesy. Jeśli komuś pomagać, to tylko za pośrednictwem tamtejszej Polonii. Skąd u Pana taki pęd do wkładania palców między drzwi? Może to dlatego, że to nie Pańskie palce, a pieniądze na pomoc nie z Pańskiej kieszeni? Pan wierzysz w to co Pan piszesz? Czy tylko dobrze za to płacą?
anonim2014.05.14 18:01
@Mohero: ja byłem, i na zachodniej Ukrainie robiłem pod siebie ze strachu. Mój ojciec był w zeszłym roku na wyciecze objazdowej - moi dziadkowie stamtąd pochodzą. Babcia ledwie uciekła rezunom spod noża na Wołyniu. Uratowała ją koleżanka - Ukrainka. Rezuny od Bandery mordowały najpierw swoich, żeby ich sterroryzować, potem wzięły się za naszych rodaków i innych "obcoplemieńców". Wielu "komentatorów" twierdzi, ze jest ich niewielu. dr Motyka twierdzi, że na ponad milion Rusinów na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej UPA miała ok. 30 tyś członków u szczytu swojej potęgi w 1944. MNIEJ JAK 3%!!! Razem ze swoimi sympatykami szacuje się ich liczebność na 90 tyś. Mniej jak co dziesiąty Ukrainiec był sympatykiem lub członkiem UPA. I popatrz do czego doszło. Więcej pokory kolego.
anonim2014.05.14 18:57
Jaki Polska ma interes w popieraniu banderowców ? To prawda, że Ukraina jest sztucznym tworem, skonstruowanym przez komunistów (przed rewolucją bolszewicką takie państwo, jak Ukraina nigdy nie istniało). Ukraińcy wywodzą się ze zbiegłych polskich i rosyjskich chłopów, którzy na tzw. "kresach Rzeczypospolitej" cieszyli się osobistą wolnością, w zamian za obronę przed tatarskimi najazdami. Ich nienawiść do Polaków i Rosjan wynika właśnie z tego pochodzenia Polska nie ma najmniejszego interesu w popieraniu rezunów, bandytów i zwyrodnialców, którzy z niezwykłym okrucieństwem mordowali naszych rodaków na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, a teraz ich ideowi pogrobowcy palili żywcem ludzi, gwałcili kobiety (nawet w ciąży) i ucinali toporem głowy "separatystom" w Odessie: http://valya-11.livejournal.com/1692.html
anonim2014.05.14 19:02
Odezwa do Mieszkańców Ukrainy http://www.interklasa.pl/portal/dokumenty/r_mowa/strony_pol01/dokumenty_odezwa.htm W kwietniu 1920 r. zawarto umowę, na mocy której Polska zobowiązywała się oswobodzić spod okupacji sowieckiej Ukrainę na zachód od Dniepru i oddać ją pod władzę Petlury, Ukraińcy zaś zrzekali się wszelkich roszczeń do Małopolski Wschodniej i do części Wołynia, leżącej na zachód od Horynia. Dn. 25 kwietnia 1920 r. rozpoczęła się ofensywa polska na Ukrainie, prowadzona osobiście przez Piłsudskiego. Dn. 26 kwietnia Żytomierz był w naszych rękach. Tego samego dnia polskie ministerstwo spraw zagranicznych ogłosiło komunikat urzędowy, stwierdzający, że rząd polski, uznając prawo Ukrainy do niezależnego bytu państwowego, uznał dyrektoriat niepodległej Ukraińskiej Republiki Ludowej z głównym atamanem Semenem Petlurą na czele za zwierzchnią władzę Ukraińskiej Republiki Ludowej. Tego samego dnia Petlura wydał odezwę "Do narodu Ukrainy", która stanowiła odpowiednik niżej podanej odezwy Piłsudskiego. W odezwie tej Petlura stwierdził że Polska przychodzi Ukrainie z pomocą jako sojusznik w walce z "moskiewskimi bolszewikami-okupantami" i że "po skończonej walce z bolszewikami, wojska polskie wrócą do swej ojczyzny". Do wszystkich mieszkańców Ukrainy! Wojska Rzeczypospolitej Polskiej na rozkaz mój ruszyły naprzód, wstępując głęboko na ziemie Ukrainy. Ludności ziem tych czynię wiadomem, że wojska polskie usuną z terenów, przez naród ukraiński zamieszkałych, obcych najeźdźców, przeciwko którym lud ukraiński powstawał z orężem w ręku, broniąc swych sadyb przed gwałtem, rozbojem i grabieżą. Wojska polskie pozostaną na Ukrainie przez czas potrzebny po to, by władze na ziemiach tych mógł objąć prawy rząd ukraiński. Z chwilą, gdy rząd narodowy Rzeczypospolitej Ukraińskiej powoła do życia władze państwowe, gdy na rubieży staną zastępy zbrojne ludu ukraińskiego, zdolne uchronić kraj ten przed nowym najazdem, a wolny naród sam o losach swoich stanowić będzie mocen - żołnierz polski powróci w granice Rzeczypospolitej Polskiej, spełniwszy szczytne zadanie walki o wolność ludów. Razem z wojskami polskiemi wracają na Ukrainę szeregi walecznych jej synów pod wodzą atamana głównego Semena Petlury, które w Rzeczypospolitej Polskiej znalazły schronienie i pomoc w najcięższych dniach próby dla ludu ukraińskiego. Wierzę, że naród ukraiński wytęży wszystkie siły, by z pomocą Rzeczypospolitej Polskiej wywalczyć wolność własną i zapewnić żyznym ziemiom swej ojczyzny szczęście i dobrobyt, któremi cieszyć się będzie po powrocie do pracy i pokoju. Wszystkim mieszkańcom Ukrainy bez różnicy stanu, pochodzenia i wyznania wojska Rzeczypospolitej Polskiej zapewniają obronę i opiekę. Wzywam naród ukraiński, i wszystkich mieszkańców tych ziem, aby niosąc cierpliwie ciężary, jakie trudny czas wojny nakłada, dopomagali w miarę sił swoich wojsku Rzeczypospolitej Polskiej w jego krwawej walce o ich własne życie i wolność. JÓZEF PIŁSUDSKI, Wódz Naczelny Wojsk Polskich. 26 kwietnia 1920 r., Kwatera Główna. Czy znów mamy odegrać rolę politycznego frajera?????????
anonim2014.05.14 20:23
Z jakiego powodu many popierać banderowców? Portal poświęcony pewnie robi to z powodu przykazania miłości do nieprzyjaciół. Tylko w takim razie należałoby po równo kochać również ruskich i Putina. Poza tym miłość do nieprzyjaciół oznacza raczej modlitwę, aby Pan Bóg nie poczytał im grzechów, które popełnili do tej pory, a nie umożliwianie im popełnienie grzechów w przyszłości, na przykład dzięki politycznemu poparciu.
anonim2014.05.14 20:38
"Z jakiego powodu many popierać banderowców?" według logiki Frondy wystarczającym powodem jest poparcie jakiego im udzielił J. Kaczyński wykrzykując "Sława Ukrainie!" Spójrzcie jaka partia się reklamuje na Frondzie w prawym górnym rogu I wszystko teraz jasne. Kto płaci - ten wymaga. Gdyby JK popierał tzw. "separatystów" to na tym portalu klecono by teksty o innym wydźwięku. Gdyby Ruch Naarodowy został spacyfikowany i przejęty przez PiS to nie powstałby pamiętny artykuł "ZOMOwskie gadżety w reku RN", który zresztą został pośpiesznie usunięty - chyba z obawy przed procesem w trybie wyborczym. Ale spokojnie. Po wyborach sytuacja się unormuje. Skończy się nagonka na KNP i RN. Do kolejnych wyborów oczywiście.
anonim2014.05.14 21:07
Uprasza się niejakiego enrque ( nick z błędem) oraz leaf (liść- więc zielony) o czytanie artykułów a potem komentowanie. Czytajcie bydlaki kto zginął na Ukrainie !!! Narodowcy, nigdy już więcej, nigdy i przenigdy was nie poprę w żadnej sprawie. Tyle macie z Endecją wspólnego co pchła z wielorybem.
anonim2014.05.14 21:49
@Mohero Biedny, nieszczęsny, naiwny i tępy intelektualnie "pożyteczny idioto" - nigdy chyba już nie zrozumiesz, że można tobą manipulować, jak spłuczką klozetową. To właśnie czynią nasi politycy oraz dziennikarze większości mediów. Głupoty, kłamstwa, półprawdy i insynuacje leją się szerokim ściekiem z telewizora, radia i gazet. Wystarczy jednak logicznie myśleć, analizować i konfrontować z faktami owe brednie, aby dotknąć prawdy, że sytuacja na Ukrainie jest identyczna, jak wcześniej podobne "rewolucje" w Tunezji, Libii, Egipcie, Syrii, gdzie również "aktywiści" obalili "krwawego tyrana". Scenariusz wszędzie był ten sam, reżyserowany przez USA. W Syrii od długiego czasu trwa wojna domowa, gdyż (z powodu interwencji Rosji) nie udało się "obalić tyrana", na Ukrainie wojna domowa dopiero się zaczyna. Polska nie ma najmniejszego interesu, aby być po którejkolwiek stronie tej wojny, ale idioci, którzy nami rządzą nie kierują się interesem Polski, tylko swoich mocodawców. Niestety.
anonim2014.05.14 22:25
To oczywiste, że niepodległa Ukraina potrzebuje polskiego wsparcia. Tylko idioci nie mający pojęcia o geopolityce i o tym, czym był sojuz sowiecki to kwestionują.
anonim2014.05.14 23:13
@Mohero, i ty po tym co tu napisałeś, śmiesz nazywać się katolikiem? Jeśli tobie bliżej do tej mordującej nas dziczy i kpiącej ze swoich ofiar, to z ciebie taki Polak i katolik jak z mysiej dupy wór na mąkę. A ze swoimi pogruszkami, to wiesz gdzie możesz mnie pocałować?
anonim2014.05.15 0:30
„z faktu odwołania się przez część ukraińskiej młodzieży do ideologii UPA nie wynika wielkie zagrożenie dla Polaków” Naturalnie szkoda tylko że Prezydent RP dostał jajkiem nie tak dawno bo w 2013 roku od obywatela Ukrainy który na plecaku miał napis "Swoboda" ”Hasła o odebraniu Polsce Przemyśla są równie poważne jak hasła odzyskaniu dla Polski Lwowa czy Wilna.” Kolejna naturalność Tylko że u nas to są hasła nie wiem czyje chyba autora tekstu a u sąsiadów no proszę np. „Według konsula honorowego Ukrainy Aleksandra Baczyka Przemyśl jest deklarowany jako atrakcyjne miejsce docelowe przez wielu Ukraińców. Jego słowa, jakie padły przed miesiącem na organizowanej przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą konferencji w Krasiczynie, wywołały na Podkarpaciu ożywioną dyskusję. Baczyk stwierdził, że „duża liczba osób [z Ukrainy] chce kupić mieszkania w Przemyślu i zakładać swój biznes”. Prezydent Przemyśla stwierdził, że „każda firma, która chce inwestować będzie u nas mile widziana”. Według informacji Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego można mówić raczej nagłym wzroście, w porównaniu do poprzedniego roku, liczby wniosków o status uchodźca kierowanych do tego urzędu.” A następnie w cytowanej wcześniej GW „Pytanie nawiązywało do wywiadu Andrija Trasnenko, który kilka dni miesięcy temu powiedział „Rzeczpospolitej”, że Przemyśl powinien stać się częściom Ukrainy.” Prosta sprawa zasiedlenie Przemyśla potem ciach referendum jak na Krymie i Ukraina. Kolejny Hit to: „Reakcje Anny Wiejak z prawy.pl sprowokował reprezentant Prawego Sektora, który „przywitał się słowami „Sława Ukrainie!” („Chwała Ukrainie”). - Jak panu nie wstyd używać tego banderowskiego pozdrowienia pod polską flagą? - oburzała się dziennikarka portalu Prawy.pl. Odpowiedź Łuczaka wyprzedził jeden z mieszkających w Polsce Ukraińców. - Proszę nie zadawać takich pytań, jeżeli pani nie zna historii. To hasło mieli na ustach także ukraińscy żołnierze, którzy walczyli i ginęli w obronie Rzeczypospolitej. Znajdzie to pani w każdym podręczniku historii - mówił podniesionym głosem.” Zastanawia mnie o których żołnierzach mowa i jakie Podręczniki??. Czy może mowa o tych którzy uciekli z całym rynsztunkiem na początku 39?? Czy tych którzy wysadzali tory sabotując Polskie działania w obronie przed Niemcami. Ale to nie wszystko Prawdziwa perełka przed nami: „Euromajdan Warszawa i fundacja Otwarty Dialog zaprosiły na niedzielę do Warszawy kilku kandydatów na prezydenta Ukrainy” Ale ich kochani Ukraińcy Zlali to i przysłali przedstawicieli. Ale to nie wszystko Hicior przed nami Zostali Zaproszeni Na Polską ziemię W Polski Dom, a od razu zaznaczają Pozycję Hasłem „Sława Ukrainie!” to tak jakby brzmi jak („Heil Hitler”) Niestety zabrakło przedstawiciela partii :Swoboda” Co osobiście mnie nie dziwi Bo po co mieliby się bratać z Lachami?? Dalej kolejny Hit same Hity normalnie Super. Następnie Łuczak deklaruje że: „Granice po II wojnie światowej są nienaruszalne. Nie podejmiemy żadnych kroków nastawionych na ich rewizję” Doprawdy panie Łuczak?? to co Krym robi w Rosyjskich Rękach ?? a co do działań Voila : „Iryna Farion, pani poseł nacjonalistycznej i faszyzującej "Swobody", twierdzi, że Rzeczpospolita Polska okupuje !!! 19,5 tys. kilometrów kwadratowych etnicznych ziem ukraińskich, i fakt ten stanowi wciąż nie zagojoną ranę na ukraińsko-narodowej duszy. Chce ona zapobiegać "opolaczeniu" Ukrainców. Ponadto pani poseł chwali się, iż w przemyskiej szkole (prowadzonej przez samorząd!!!!) znają jej dorobek naukowy (czyli promuje się tam myśl antypolską!!!). Ponadto na swoim blogu chwali się, iż szef partii „Swoboda” ufundował dla najlepszych uczniów szkoły nagrody. W swoim tekście mówi, iż należy przygotować w Przemyślu odpowiednią infrastrukturę pod przyszłą imigracje ukraińską, czyli należy domniemywać ukrainizację regionu aby w przyszłości „zjednoczyć się z ziemią matką”. „ No cóż może i młodzież Ukraińska chce tego o czym pisze autor tekstu powyżej Ale zaraz zaraz ale młodzi Ukraińcy nie sprawują rządów w swoim Państwie. Tylko Rewolucjoniści którzy nie tak dawno go obalili. Tak jak W naszym kraju wyborca jest tylko Wyborcom i niczym innym tak na UK „Swoboda" to „Swoboda" Onufry mówię jak jest.
anonim2014.05.15 3:15
Wsparcie dla krwawiacej Ukrainy? Tylko ze teraz krwawia tam przede wszystkim Rosjanie. Czemu ich nie wesprzec?
anonim2014.05.15 4:04
" Wielu zasłania się przy tym poglądami konserwatywnymi (legitymizm)czy wiarą w realizm polityczny zgodny z kanonem Romana Dmowskiego. " Problem jest głębszy - to są popłuczyny po Bolesławie Piaseckim, a nie spadkobiercy myśli Romana Dmowskiego. *** "W dużą konfuzje wprawiło polską prawicę poparcie Ukraińców dla integracji z Unią Europejską. To co dla wielu Polaków jest dopustem Bożym, " Jak by nie patrzeć, to jednak przeciwników przynależności Polski do UE jest zdecydowana mniejszość, a już przeciwnicy NATO, stanowią w Polsce margines. Smutnym jest to, iż "narodowcy" stanęli w jednym szeregu z lewicą spod egidy Jerzego Urbana.
anonim2014.05.15 4:04
Prof. CzęstochowskiPoeta napisał: "A co z embargo na polskie produkty i ograniczeniem praw do polskiego języka?" *** 1. Embargo nałożył Janukowycz i lada moment zostanie zniesione. 2. Ustawa o języku odnosiła się głównie do obywateli Ukrainy będących Rosjanami, w Polaków uderzyła rykoszetem. 3. Być może była zbyt pochopna, ale rząd Ukrainy chciał pozbyć się rosyjskich wpływów, wzorując się na Łotwie.
anonim2014.05.15 4:05
enrque111 napisał: "To wolno obalic sila legalna wladze, czy nie ?" Jeżeli ta władza pozbawia się legitymacji do rządzenia, przeradzając się w skorumpowany reżym - wolno. Na jakim podłożu ukonstytuował się Majdan wyraźnie powiedział w swoim wykładzie Andrej Fursow: http://marucha.wordpress.com/2014/05/11/ukrainskie-pole-bitwy-kompleksowe-podsumowanie/ "(...) rodzina Janukowycza. Kontrolują biura celne, rolnictwo i infrastrukturę. Ten klan jest stosunkowo nieco uboższy, ale za to zajmuje wiele wysokich stanowisk w administracji. „Osiągnięciem” Janukowycza jest to, że w czasie jego prezydentury ostatecznie skończył się dobrobyt na Ukrainie. A raczej to, co z niego zostało. (...) Reżim Janukowycza bardzo sprzyjał rozrostowi klasy milionerów. (...) wyszła na jaw chciwość i głupota mafiozów klanu Janukowycza, kiedy nałożyli swoje daniny nie tylko na średnie firmy, lecz wzięli się również za drobne interesy. Zasadniczo trzeba było tej rodzinie płacić 60%. Możecie więc zrozumieć tych, co wyszli na Majdan. Mieli dość tego klanu." *** " Kosowo wolno sila oderwac od Serbii, a Krymu w wyniku pokojowego referendum od Ukrainy nie wolno ? " Czy Kosowo zostało przyłączone do Albanii? Czy raczej znajduje sią pod międzynarodowym protektoratem?
anonim2014.05.15 4:13
Mohero napisał: "Czytajcie bydlaki kto zginął na Ukrainie !!! Narodowcy, nigdy już więcej, nigdy i przenigdy was nie poprę w żadnej sprawie. Tyle macie z Endecją wspólnego co pchła z wielorybem." Bingo :) Dobrze, że już teraz ujawniło się, kim tak naprawdę są polscy "narodowcy". Postawię tezę, że gdyby w roku 1989 i latach następnych (gdy Polska zabiegała o członkostwo w NATO) przy władzy był Putin, to nadal Polacy tkwili by w mocnym uścisku moskiewskiego niedźwiedzia, dzięki dużemu wsparciu ze strony "narodowców".
anonim2014.05.15 4:34
enrque111 napisał: " Głupoty, kłamstwa, półprawdy i insynuacje leją się szerokim ściekiem z telewizora, radia i gazet." Powyższe wystarczy skonfrontować z komentarzami na forum "Co tam panie na Wschodzie", będącym pod auspicjami Jerzego Urbana, aby samemu móc się przekonać, że akurat tym razem zdecydowana większość mediów w Polsce podaje prawdę. *** "sytuacja na Ukrainie jest identyczna, jak wcześniej podobne "rewolucje" w Tunezji, Libii, Egipcie, ..." Takie same teksty mieliśmy w Polsce, za czasów Solidarności, że agentura amerykańska, itd. itp.
anonim2014.05.15 4:35
Credo napisał: "@Mohero, i ty po tym co tu napisałeś, śmiesz nazywać się katolikiem? Jeśli tobie bliżej do tej mordującej nas dziczy i kpiącej ze swoich ofiar, to z ciebie taki Polak i katolik jak z mysiej dupy wór na mąkę." *** Z powyższego można wnosić, że katolik to już obowiązkowo MUSI opowiedzieć się po stronie moskiewskich zbrodniarzy. Bowiem nie negując tego, co uczynili banderowcy na Kresach, trudno zaprzeczyć, iż ze strony zaborcy prawosławnego, Polacy doświadczyli znacznie więcej nieprawości. Bez względu na to jaki tam był ustrój, carski, bolszewicki, czy sowiecki. Zresztą elita skupiona przy Putinie wcale nie ukrywa, iż dąży do wszechwładztwa Rusi i prawosławia. Proszę zapoznać się z publikacjami Dugina (program polityczny) i Prochanowa (manifest ideowy) - a później ewentualnie głos zabierać.
anonim2014.05.15 4:35
Onufry1610 napisał: " Prezydent RP dostał jajkiem nie tak dawno bo w 2013 roku od obywatela Ukrainy który na plecaku miał napis "Swoboda" " *** Bowiem to jest szczególny prezydent - jakoś śp. Lech Kaczyński jajkiem nie oberwał, gdy tam bywał; ba, nawet prezydent Kwaśniewski był entuzjastycznie przyjmowany.
anonim2014.05.15 4:36
Atlaulf napisał: Wsparcie dla krwawiacej Ukrainy? Tylko ze teraz krwawia tam przede wszystkim Rosjanie. Czemu ich nie wesprzec? *** Bowiem dla Polski zagrożeniem była i jest Moskwa - z olbrzymim trudem udało nam się wyrwać z ruskiej niewoli. Okrucieństwo banderowców na Kresach było straszne, lecz na tle tego co nam przez wieki ruscy czynili i tak ma mniejszą wagę. Na partnerstwo z Ukrainą Polska ma szanse, na partnerstwo z Rosją nie ma żadnych widoków. Najlepszym tegoż przykładem jest smoleńskie śledztwo, a nieco wcześniejszym, jak Rosjanie potraktowali zwłoki ofiar.
anonim2014.05.15 4:36
Jeden z wielu przykładów rosyjskiej propagandy. Co tak naprawdę w Krasnoarmejsku się wydarzyło. http://www.fronda.pl/blogi/bog-jest-miloscia/co-tak-naprawde-w-krasnoarmejsku-sie-wydarzylo,39016.html
anonim2014.05.15 6:15
Jeśli ktoś potrzebuje na Ukrainie jakiegoś wsparcia, to nasi żyjący tam rodacy. Wtrącanie się tam między wódkę i zakąskę dla swoich doraźnych interesów wyborczych przez naszych politykierów znad Wisełki uważam za niepoważne.
anonim2014.05.15 6:42
ja mogę im pomóc w ten sposób, że z chęcią mozemy się wybrać z bracią wojskową jako akcja humanitarna z pełnym uzbrojeniem i wyposażeniem które mamy na stanie. Odzyskać ziemie do Kołomyji włącznie. Wysiedlić w głąb Ukrainy tych którzy nie przyjmą obywatelstwa polskiego. tylko w taką pomoc możemy zaoferować. No i rzetelny program repolonizacji na tych obszarach
anonim2014.05.15 7:18
@Bartosz Bartczak jak to mów stare powiedzenie "nie żałuj dziada....", konkluzja majdaniarze chcieli, i dostali to co chcieli trzeba było się zastanowić jaka będzie odpowiedz ruskich niech teraz piją piwo które sami sobie nawarzyli.
anonim2014.05.15 8:18
Klara oporna uczennica Pańska) Polacy doznali krzywdy i od Niemców Rosjan Ukraińców moja rodzina akurat od Niemców ale to nie znaczy że mam nie rozumieć moich rodaków z Wołynia i Ukrainy doskonale ich rozumiem i popieram. Ani Putin ani Ukraina pod przywództwem prawego sektora odnoszącego się pozytywnie do UPA nam przyjacielem. Nie można popierać kogoś kto gloryfikuje ludobójstwo zabijanie i przemoc wobec innych czy to czerwone czy brunatne choćby nam wszyscy politycy mówili ze UPA to anioły z nieba .To to samo co jutro w Niemczech krzyczeli by Heil Hitler mówili ze trzecia rzesza była dobra a Polskę zaatakowali przez pomyłkę .Natomiast nasi politycy kazali nam ich kochać i mówili ze to już inni hitlerowcy cywilizowani europejscy przyjaźni Polsce. Tak naprawdę najbardziej Ukrainę upowską popiera Izrael z wzgląd na Syrię ,Gruzja i nasi politycy bez narodu który ma w pamięci zbrodnie bandytów ukraińskich oraz ludobójstwo Wołyńskie. Stąd biorą się głupawe artykuły które wybielają bandytów i karzą nam ich kochać a jak nie to cię zaliczają do agentów Putina . Na Ukrainie dalej tczą Bandere morderców zwyrodnialców UPA i SS Galizien. http://www.youtube.com/watch?v=nufs_6YT2Zc http://gosc.pl/doc/1831223.Ukraincy-uczcili-morderce-Polakow Mógłbym tu zalinkować wiec tylko dwa przykłady Czy to znaczy że ja mam nienawidzić zwykłego Ukraińca Rosjanina Niemca nie jeżeli jest zwykłym porządnym człowiekiem .Sam rozmawiam z Niemcami nie czuje nienawiści do zwykłego Niemca a mam powody, jedynie do genderowców atifowców partii zielonych pedofili nie toleruję u nich. Teraz trochę historii http://pl.wikipedia.org/wiki/14_Dywizja_Grenadier%C3%B3w_SS_(1_ukrai%C5%84ska) http://www.fakt.pl/jak-ukraincy-mordowali-polakow-lista-tortur-na-polakach-,artykuly,220178,1.html http://www.zbrodniawolynska.pl/swiadkowie-mowia Nie można popierać szatanistów, z UPA NKWD ,SS z jakiś tam względów czy geopolitycznych czy innych bo zło zawsze jest na krzywdzie ludzkiej i obraca się przeciw człowiekowi .Zło nigdy nie rodzi dobra
anonim2014.05.15 8:36
@Klara (oporna uczennica Pańska) "Bowiem to jest szczególny prezydent - jakoś śp. Lech Kaczyński jajkiem nie oberwał, gdy tam bywał; ba, nawet prezydent Kwaśniewski był entuzjastycznie przyjmowany." ????????????????????????????????????????????????????????????????????????
anonim2014.05.15 9:47
No proszę, Credo dzielnie zastępuje Ondraszka tutaj. Ho.ho ! Credo, od zawsze dobry katolik wiedział że Moskala trza po dupie lać. Moskal nasz wróg i tyle.
anonim2014.05.15 9:57
@Klara Lepiej będzie jak zaczniesz pouczać swoich braci muslimów, żeby np. modlili się na stojąco, bo siedząc na chonikach tamują ruch uliczny, a od spraw polsko-katolickich to my mamy lepsze autorytety niż Klarę, ktora pisze dużo i głupio. A żeby zrozumieć moje słowa do @Mohero, to najpierw trzebe przeczytać wpis mohero (głęboko katolicki) do swoich braci katolików skierowany.
anonim2014.05.15 10:07
Mohero Credo Jako katolicy dzielmy ludzi na złych i dobrych czy to Rosjanin Ukrainiec Niemiec .Sam popadam w pułapkę że przypisuje całemu narodowi ideologię która kiedyś u nich dominowała . Pamiętajmy że tez Ukraińcy ratowali Polaków w czasie ludobójstwa wołyńskiego .Co innego osadzać ideologię co innego człowieka zwykłego.
anonim2014.05.15 11:38
neonen, nie życzę abyś zwracał się do mnie łącznie z Credo. Nasze poglądy są tu zupełnie inne. Credo, nie do ciebie należy ocena mojego katolicyzmu. Narodowcy jak zwykle traktują katolicyzm instrumentalnie.
anonim2014.05.15 12:09
Mohero pisz jak najwięcej! jesteś wspaniałą antyreklamą PiSu
anonim2014.05.15 13:23
K woli jasności: Moskal Moskalem, a Ukrainiec Ukraińcem. Nie zamierzam wybierać między dżumą i cholerą, bo nie wiem który z nich jest dla Polaka większym wrogiem. Z żadnym nie chcę mieć do czynienia, bo to dzikusy nie zasługujące na miano buszmenów, bo poziom ich barbarzyństwa jest dla buszmena nieosiągalny. Poziom okrucieństwa i zdziczenia Ukraińców, nie do osiągnięcia nawet dla ludożerców. @neonen, Zdarzały się nieliczne przypadki ratowania Polaków przez starych Rusinów. Nie-licz-ne! Wspaniała ukraińska młodzież prześcigała się między sobą w obmyślaniu najokrutniejszych tortur. I nie zgadzam się z księdzem Zaleski, że tylko 10% Ukraińców mordowała Polaków, bo te 10% to UPA. Jak szli mordować to najbliżsi sąsiedzi, chłopi, baby, dzieci, a nawet księża grekokatoliccy czyli pozostałe 80% przłączało się do tych mordów najokrutniejszych. 10% to może stanowili ci, co mordować nie chcieli.
anonim2014.05.15 13:23
@Mohero, to twoje słowa: „To się zamknijcie !!!! Na miłość Boską Basta !!! Bo następnym razem taką wiązanę wam puszczę, że nie wiem. Basta trolle, basta bezmyślne prostaki !!!!!!” „Czytajcie bydlaki kto zginął na Ukrainie !!!” „No proszę, Credo dzielnie zastępuje Ondraszka tutaj. Ho.ho !” Ocenianie, jakim jesteś katolikiem należy do każdego, kto cię czyta. Wobec powyższego, ja również nie życzę sobie, aby mnie z tobą kojarzono.
anonim2014.05.15 13:52
Klara ok!
anonim2014.05.15 18:10
Ukraińcy ze względu na zaszłości historyczne zasłużyli sobie na potępienie ,ale ze względów na dobro naszego Polskiego państwa na dzień dzisiejszy potrzebują naszego wsparcia . Tylko niepodległa i suwerenna Ukraina może stać się przedmurzem imperialnych zakusów Moskwy, a kto twierdzi inaczej dla mnie jest człowiekiem nierozsądnym albo wrogiem Polski. Z Banderowcami damy sobie rade, z Rosją próbującą odtworzyć ZSRR będziemy mieć większe kłopoty .
anonim2014.05.15 18:12
@ Klara Więcej rozwagi szanowna Pani. Popieranie Ukrainy w tej sytuacji przez Polskę jest nie na miejscu. Jaki zysk ma w tym Polska ? Czy tzw. Zachodnia Ukraina, która w dużej mierze jest probanderowska wyrzekła się Bandery, Szuchewycza, Doncowa i innych zbrodniarzy, których "złote myśli" spowodowały OKRUTNĄ śmierć ok. 150 000 Polaków? Zdecydowanie NIE. Mają oni być duchowymi założycielami panstwowości ukraińskiej, której de facto niegdy w historii nie było, poza kilkumiesięcznym okresem w latach 20 XX wieku. Proszę zrozumieć, że sprzeciw Polaków wobec postępowania Putina, NIE OZNACZA bezwarunkowego poparcia dla tego co dzieje się na tzw. Majdanie w Kijowie. Ja uważam, że Zachód ustami Polski narobił nadziei dla tzw. Majdanu, a jaki mamy skutek? Krym w rękach Rosjan, a kto wie czy kolejne miasta Ukrainy nie przejdą w ręce Putina. Mniejsza jednak o sam Krym. Niegdy nie był ukraiński, prędzej tatarski. Co jest jednak dla nas Polaków ważne. Jaki jest podejścei wyłaniających się liderów politycznych tzw. Majdanu względem kwestii wołyńskiej ? Mianowicie takie, że jeden z ich liderów miał czelność bezczelnie powiedzieć, że ludobójstwa wołyńskiego nie udowodniono!!! I gdzie to powiedział? W Warszawie. To tak jak by powiedzieć na środku Majdanu, że na Ukrainie nie było żadnego Wielkiego Głodu. Na kłamstwie nie zbuduje się pojednania między narodami. Może mi być żal Ukraińców, bo mają ciężką sytuację gospodarczą, ale to co możemy im ofiarować to modlitwę, o ich nawrócenie i troszczyć się o Polonię tam mieszkającą.
anonim2014.05.15 20:44
Credo, teraz wiem że masz nierówno pod sufitem bo czytać ze zrozumieniem to dla ciebie nieosiągalne (to samo enrque ) Ja też nie chcę aby mnie z tobą kojarzono wielkanocny katoliku ! Żal.
anonim2014.05.16 12:09
nie przesadzajmy z tym krwawieniem ukrainy, na Wołyniu było krwawo ale to polacy krwawili. Jeśli im zależy na niezależnosci to niech zabiegają o wsparcie a nie robią sobie jaja z polaków