28.01.20, 19:30

Ks. Andrzej Kobyliński: Św. Tomasza harmonia między wiarą a rozumem

W Polsce znamy dobrze pieśń o czerwonych makach na Monte Cassino. Myśląc o czerwonych makach, wspominamy bohaterstwo naszych żołnierzy. Monte Cassino kojarzy nam się także z niezwykłym geniuszem św. Tomasza z Akwinu, który właśnie w tym zakątku Włoch przyszedł na świat na początku XIII wieku.

 

Pomimo upływu czasu, ciągle zachwyca mądrość i głębia jego umysłu. Powiedziano o Akwinacie, że jego myśl osiągnęła szczyty, których ludzki rozum nigdy nie zdołałby sobie wyobrazić. Św. Tomasz przeszedł do historii myśli chrześcijańskiej jako mistrz sztuki myślenia i wzór właściwego uprawiania filozofii i teologii.

W naszych czasach szczególnie aktualne jest przekonanie Akwinaty, że między wiarą i rozumem istnieje harmonia. Skoro zarówno światło wiary, jak i światło rozumu pochodzą od Boga, to nie mogą sobie zaprzeczać. W tej perspektywie wiara nie lęka się rozumu, ale szuka jego pomocy i pokłada w nim ufność. Jak łaska opiera się na naturze i pozwala jej osiągnąć pełnię, tak wiara opiera się na rozumie i go doskonali. Żarliwa pobożność św. Tomasza i genialność jego myślenia potwierdzają słuszność przekonania, że wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji Prawdy.

Często zapomina się o tym, że Akwinata tworzył swoje dzieła z myślą o potrzebach współbraci dominikanów pracujących w duszpasterstwie. Książki pisane przez św. Tomasza miały pomagać głównie kaznodziejom i spowiednikom. W pracy duszpasterskiej wykorzystywano szczególnie drugą część „Sumy teologicznej” poświęconą problematyce moralnej.

Akwinatę nazywano „apostołem prawdy”. Jego filozofia i teologia wyrastały z głębi umysłu i zatopienia w Bogu, ale także z osobistych doświadczeń zdobywanych podczas rozmów z ludźmi, słuchania spowiedzi czy głoszenia rekolekcji wielkopostnych. W jednym ze swoich dzieł św. Tomasz napisał, że należy szukać nie tego, co „ludzie myślą, ale jaka jest obiektywna prawda”.

Ks. Andrzej Kobyliński

Niedziela Płocka (2004) nr 4, s.2

Komentarze

Mikołaj 2020.01.29 5:51
A ja bym te wszystkie dociekania uciął w kilku zdaniach : Harmonia między wiarą i rozumem będzie wtedy , gdy zabraknie pytań (pełnia poznania ) .A póki co , to Jezus dał nam radę jak do tego dojść ." Szukajcie(dociekajcie ) a znajdziecie(odpowiedź ) ."Kołaczcie(Domagajcie się wtajemniczenia ) , a będzie wam otworzone (otworzy czyli udostępni wam odźwierny - Duch Prawdy ) .Oraz : " Proście , a będzie wam dane " .Prosić trzeba w Imię Jezusa , co wielu czyni śmiesznie powołując się na Niego - i nie otrzymuje - tak nie należy . Prosić w Imię Jezusa , tzn.dopraszać się tego , co w oczach Jezusa byłoby słuszne w tej sytuacji .Aby jednak to człowiek mógł rozpoznać , musi zgłębić wolę Mistrza i Nauczyciela (być pilnym i prawdziwym Jego uczniem )- wtedy pozna prawdę która wyzwala . Od rozterek rozumu też ! .
prawda boli2020.01.29 13:26
Bóg ze swoim- a wiara jest Jego darem-może i robi to co chce i daje komu chce i ile chce bo patrzy w serce człowieka i wie co tam jest .Wszystkie formy prośby wymienione wyżej mogą okazać się nie skuteczne ze względu na serce które ma dwóch panów którym służy.
Mikołaj 2020.01.29 15:11
Nie umiesz nawet kojarzyć i czytać ze zrozumieniem , a polemizujesz ? .Prawdziwy uczeń Jezusa nie ma dwóch panów ! .
prawda boli2020.01.29 17:29
nie ma dwóch panów bo ma siebie samego
Mikołaj 2020.01.29 18:05
Zalecam powrót do kantyczki z pieśnią : " Jeden jest tylko Pan " .
dyzio752020.01.28 23:17
Czyniąc zadość prośbie Niewiernego Tomasza Pan Jezus powiedział: „Błogosławieni ci którzy nie widzieli a uwierzyli...” Zwrócę uwagę że jest to nic innego jak tylko promocja niewiedzy. Nie trzeba widzieć, nie trzeba wiedzieć – wystarczy wierzyć. Z taką wiarą byłbym ostrożny.
Beata Anna Maria2020.01.28 22:17
Wiara jest korną rozumu ,bez wątpienia są w harmonii i grają razem do momentu w którym kończy się rozum i zaczyna się wiara ,której nic nie jest w stanie objąć ,ogarnąć i wytłumaczyć rozumowo.
Szatan (pisane z wielkiej litery)2020.01.29 8:53
Czyli wiara to taka umysłowa proteza - jak ktoś jest zbyt głupi, żeby coś wytłumaczyć to umieszcza to w szufladce "wiara" albo "tajemnica wiary" i po kłopocie.
acotomadorzeczy2020.01.28 22:14
"Ludzie stanu dziewiczego otrzymają sto procent nagrody w niebiesiech, owdowiali — sześćdziesiąt procent, a żonaci — trzydzieści procent. (Summa Theologiae 2-2 q.152)" Logiczne? Logiczne!
prawda boli2020.01.28 22:21
Logiczne to nie znaczy mądre i prawdziwe