13.03.13, 11:11Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski/fot. W. Borowik

Ks. Isakowicz-Zaleski o saunie gejowskiej: Z jednej strony Kościół jest niesłychanie radykalny w kwestii homoseksualizmu. Z drugiej - nie radzi sobie z tym problemem we własnych szeregach

Marta Brzezińska: W mediach aż huczy od informacji o tym, że Stolica Apostolska zakupiła apartamentowiec z sauną gejowską. Pomijając fakt, jak absurdalnie to brzmi, czy to kolejny dowód na to, że homolobby w Watykanie, o którym mówi zarówno Ksiądz, jak i ks. Dariusz Oko ma się świetnie i nie powinniśmy lekceważyć tego typu doniesień?

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Kiedy napisałem książkę „Chodzi mi tylko o prawdę”, w której dosłownie dwie (sic!) strony poświęcone są homolobby, wywiązała się ogromna burza. Osobiście bardzo mnie to zdziwiło. Tym bardziej, że zaatakowało mnie wielu publicystów katolickich. Zaprzeczano, że takie zjawisko w ogóle istnieje. Najbardziej negowano użyte przeze mnie sformułowanie, które było pewną formą licentia poetica, że „im wyżej, tym gorzej”. Zarzucano mi, że uderzam w Watykan. A ja książkę napisałem na podstawie swoich kilkuletnich badań, także akt IPN, gdzie te zjawiska opisano. Służba Bezpieczeństwa, inwigilując środowisko polskie w Watykanie, opisywała te zjawiska. Po opublikowaniu książki dostałem także wiele listów od księży. Wynikało z nich, że jest o wiele gorzej, niż do tej pory mi się wydawało.

To znaczy jak?

Homolobby istnieje. Ma różne formy, kształty. Można się sprzeczać o jego charakter. Sprawdza się tu jednak stara zasada, w myśl której najciemniej jest pod latarnią. W Watykanie, urzędach i uczelniach watykańskich znajdują się osoby, które nie tylko mają skłonności homoseksualne, ale przede wszystkim wzajemnie się wspierają. Niektóre osoby zawdzięczają temu awanse na szczeblach hierarchii kościelnej. Te listy, które dostałem potwierdzały tylko to, o czym napisałem. Jest jednak pewien problem, bo na początku zaprzeczano wszystkiemu, a teraz, w ciągu roku ogromna ilość publikacji i świadectw różnych osób potwierdza istnienie zjawiska na dużą skalę.

Ale chyba nie wszystkie doniesienia medialne są potwierdzone? Czy media może wyolbrzymiają ten problem?

Ja oczywiście podchodzę do tego sceptycznie – nie wszystkie podawane przez media informacje są prawdziwe, wyolbrzymione Niemniej, suma tych informacji, ilość skandali, które wybuchają z tego powodu, pokazuje, że to jeden z poważniejszych problemów w Watykanie. Artykuł z „Wyborczej” o apartamencie z sauną gejowską to tylko jeden z wielu dowodów na to, że dzieje się źle. Dlaczego ludzie się na to tak mocno uwrażliwieni? Bo oficjalnie Kościół w sprawach homoseksualizmu jest niesłychanie radykalny. Jest przeciwny związkom gejowskim, partnerskim. A z drugiej strony jakby nie rozwiązuje tych problemów we własnych szeregach. To w tej chwili wywołuje chyba największe emocje. Ta niesamowita dysproporcja pomiędzy tym, co Kościół mówi, a co się w nim dzieje.

Nie tylko „Wyborcza” poinformowała o saunie, w zagranicznej prasie czytałam takie doniesienia już w okolicach weekendu. Ujawnienie tej informacji dziwnym trafem zbiegło się z rozpoczęciem konklawe Może to mieć jakiś wpływ na wybór nowego papieża? Może będzie forsowany kandydat, który ma bardzo radykalne poglądy w tej materii?

„Gazeta Wyborcza” podała według mnie prawdziwą informację, ale wycelowała z nią dokładnie w dzień rozpoczęcia konklawe. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli Kościół ukrywa pewne rzeczy, to wcześniej czy później, jego wrogowie wyciągną to w najmniej spodziewanym momencie. Tak samo było przecież z lustracją, pedofilią czy wieloma innymi problemami. Próbuje się nimi manipulować. Co nie zmienia faktu, że problemy te są prawdziwe.

Nie jest jednak tak, że Kościół nie robi zupełnie nic, by sobie z tym problemem poradzić?

Trzeba zauważyć, że Benedykt XVI zaczął bardzo radykalne działanie, aby ten problem rozwiązać. Zaledwie parę miesięcy po objęciu urzędu, w sierpniu 2005 roku, czyli dokładnie cztery miesiące od rozpoczęcia pontyfikatu, Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego, którą do tej pory kierował kard. Zenon Grocholewski, z inicjatywy i z akceptacją papieża, wydała instrukcję zakazującą przyjmowania ludzi o skłonnościach homoseksualnych do seminariów duchownych. Trzy lata później, w 2008 roku, tę instrukcję zaostrzono jeszcze bardziej. Benedykt XVI podjął jednoznaczną próbę przeciwdziałania takim problemom. Co więcej, Ojciec Święty w ciągu ośmiu lat swojego pontyfikatu odwołał 80 biskupów. To jest liczba niespotykana do tej pory! Znaczną część z nich stanowili ludzie, którym zarzucano skłonności homoseksualne. To były bardzo konkretne działania.

Jak było przed podjęciem tych kroków?

Wcześniej w Kościele postawa wobec homoseksualizmu księży była w mojej ocenie „miękka”. Ja ten problem zauważałem już w czasach kleryckich, a później księżowskich. Kiedy ktoś pośród kleryków miał skłonności homoseksualne mówiono „trudno, najważniejsze aby zachowywał celibat”. Teraz okazuje się, że żadne skłonności nie powinny być tolerowane. Kandydat z takimi skłonnościami w ogóle nie może być przyjęty do seminarium. Kiedy w 2002 roku studiowałem w Watykanie, na temat lobby homoseksualnego aż dudniło. Głośna była wtedy sprawa abp Juliusza Paetza. Wszyscy o tym wcześniej wiedzieli, a dopiero „Rzeczpospolita” to ujawniła. Przeciwdziałania były niestety niewielkie. Za pontyfikatu Benedykta XVI ta sprawa była jasno postawiona.

Rozmawiała Marta Brzezińska

Komentarze

anonim2013.03.13 11:23
Czym różni się sauna gejowska od sauny niegejowskiej?
anonim2013.03.13 11:27
Co to znaczy łaźnia gejowska?!.Czy mozaika ją podkreśla?.Czy inne motyw.. A może jej tradycja?!.Mozna je zmienić ! Jezeli ja wykupie mieszkanie od zboka to będzie sie nazywało "mieszkanie pedalskie"?. Nadgorliwość dziennikarska może byc groźniejsza od komunizmu.
anonim2013.03.13 11:28
Ciesze sie, ze bp. Pieronek nie ma szans na papiestwo, a Sowa w koszuli flanelowej ale za to bez koloratki, na poszanowanie ze strony katolikow. Co ma jedno do drugiego? A to, ze zle by sie stalo gdyby Pieronek zostal papiezem a Sowa w koszuli flanelowej bez koloratki zaczal sie cieszyc poszanowaniem katolikow.
anonim2013.03.13 11:36
@czszcz27 Wyłącz kolorowe światła, wyrzuć "gejów" - zostanie po prostu SAUNA.
anonim2013.03.13 11:42
@Teofila_Bepko: Może tym samym się różni łaźnia/sauna gejowska od niegejowskiej, czym różni się zwykłe krzesło od krzesła elektrycznego lub też Milicja Obywatelska od Platformy Obywatelskiej.
anonim2013.03.13 11:43
@ Meef To prawda, piąty artykuł o homo dziś. Dowcip polega na tym, że księża i publicyści katoliccy zarzekają się w mediach, że homoseksualizm i pedofilia to jedne z wielu tematów (żeby nie powiedzieć: marginalne tematy) w Kościele. Okazuje się, że wcale nie tak bardzo.
anonim2013.03.13 11:45
Czytałem ten artykuł z "gazety koszernej" i śmiem twierdzic ze to kolejny celowy atak na KK.W tym "newsie" 1/8 to część to meritum a 7/8 to bzdury medialne!.
anonim2013.03.13 11:54
Zgadzam się za dużo jak na jeden dzień a że w z nad kaplicy sykstyjckiej wyłonił się czasrny dym to juz artykułu nie ma
anonim2013.03.13 12:30
mam takie przeczucie, że jeżeli wybrany zostanie papież z Europy to stosunek Kościoła do prezerwatyw i homoseksualistów i paru innych rzeczy się zmieni ciekawe czy doczekamy się wtedy kościoła narodowego...
anonim2013.03.13 12:32
a jeśli chodzi o dysproporcje pomiędzy tym co Kościół mówi a robi - ludzi pojedźcie na byle wiochę, zobaczcie jak żyją księża. nie bez powodu mawia się, że ksiądz to najlepsza fucha
anonim2013.03.13 12:36
@ jendrzej widocznie bywasz w jakichś dziwnych wioskach. Ja widziałem parafie wiejskie, gdzie ksiądz, podobnie jak mieszkańcy, ledwie wiąże koniec z końcem.
anonim2013.03.13 12:37
@Ondraszek1 - oczywiście, że to celowy atak ! przecież nie przypadkowy... problem w tym, że prawdziwy ! ta sauna naprawdę istnieje, wystarczy spojrzeć na link, nawet bez znajomości włoskiego, chyba nie ma wątpliwości, że to sauna gejowska powiedzmy sobie szczerze - w Watykanie sporo osób lubi te igraszki więc zafundowali sobie taką saunę dla mnie - nic w tym złego, szkoda tylko, że na zewnątrz kościół mówi i głosi co innego
anonim2013.03.13 13:04
módlcie się aby zwyciezyła a na konklawe Boża wola ..tam teraz jest walka Kosciół musi oczyścić się z wielu naleciałości ,które należa do tego świata a nie do Bożego Królestwa księdzu dziękuje za ten wywiad. KRÓLUJ NAM CHRYSTE
anonim2013.03.13 14:01
jendrzej widac ze masz problemy.Dlatego ze kupili jakies tam mieszkanie znaczy apartament w bloku w ktorym jest sauna do gejow ze niby celowo ,a ja bym powiedzial ze w tej chwili niektore srodowiska sa w stanie sie dowiedziec ze maja zamiar kupic taki apartament a nastepnie załozyc taka saune po czym pisac durne artykuly.I po tym wszystkim wnioskujesz ze sporo osob w Watykanie lubi igraszki,a ja bym powiedział ze moze kilka lubi igraszki a reszta tysiecy SERCEM KOCHA JEZUSA
anonim2013.03.13 14:10
Panie Marku22, rozumiem, że może się Pan nie zgadzać że pan Peatz nie jest homo, ale dlaczego Pan atakuje innych i nazywam Pan ich masonami czy komuchami... Sam Pan twierdzi, że nie wolno pomawiać, a sam Pan pomawia!
anonim2013.03.13 14:57
Taaa... W odróżnieniu od lewicy która słowa "faszysta" używa tylko i wyłącznie zgodnie z encykopedyczną definicją, przenigdy zaś jako generyczną obelgę na każdego kto się z nimi nie zgadza.
anonim2013.03.13 15:10
W JEZUSIE CHRYSTUSIE OCZYSZCZAMY SIE Z OBŁUDY, GRZECHU WSZELKIEGO tylko pamietajmy slowa Jezusa i ich nie lekceważmy jakie skierował do paralityka wez swoje łoze i idz i nie grzesz WiECEJ ABY NIE SPOTKAŁO CIEBIE COŚ GORSZEGO zbyt lekko wielu wierzacych dzisiaj traktuje wszelkie ostrzezenia naszego PANA JEZUSA CHRYSTUSA
anonim2013.03.13 15:20
Mam pytanie..dlaczego w Kosciele uzywa sie nazewnictwa ,które nalezy się Bogu Ocju czyli OJCIEC SWIĘTY. dlaczego tak naduzywane jest to imie wobec papieża..ucznia przede wszystkim Jezusa Chrysturza dlaczego w Kosciele do sług Bozych Biskupów ..uzywa się formy EKSCELENCJO...Kosciół w wielu przestrzeniach poszedł w ziemska pychę..szacunek owszem ale tak rowinieta tytuluarnośc jest dla mnie POMYŁKĄ KOŚCIOŁA SŁUZEBNOŚĆ <BRATERSTWO jest jakby zapomniane w całym pięknym tego pojecia znaczeniu poczawszy od hierarchów wielu
anonim2013.03.13 15:41
Słuzebnośc i Braterstwo jakby osłabło w relacjach między uczniami ..a dotyczy to kazdego -biskupów ,kapłanów całego ludu wiernego
anonim2013.03.13 16:34
A ja gdzieś czytałem, że kupili budynek, który jest OBOK tudzież w pobliżu rzeczonego przybytku. Tak więc plotkarze usłyszeli,że gdzieś "dzwonią", ale nie udało im się namierzyć, w którym "kościele". I co państwo na to?
anonim2013.03.13 16:52
@jendrzej Widze że nie czytasz wszystkiego !.Cofnij sie do mojego I-go wpisu ! .Czytałes art w GW/K/ ?.Zajmij sie swoimi igraszkami spod kołdry.!
anonim2013.03.14 0:26
a ten biedny pokręcony i sfrustrowany donosiciel, niedoszły hierarcha armeński znów najeżdża na księży katolickich !! widać, że ma kłopot ze sobą !!