17.01.22, 12:37fot. Dennis Jarvis, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr, zdj. edyt.

Ks. Jacek Stefański: Tragiczny paradoks gorliwości Żydów

„Dostrzegamy tragiczny paradoks w tym, że gorliwa wierność Bogu prowadzi Izraelitów do odrzucenia tego samego Boga, gdy przychodzi On do nich jako Mesjasz. Bo przecież Pan Jezus jest ostateczną odpowiedzią na pragnienie Bożego miłosierdzia, które Bóg zaszczepił w sercu każdego człowieka, a zwłaszcza w sercu synów Narodu Wybranego. Oni wyrażają pragnienie Bożego miłosierdzia w psalmach dawidowych po dzień dzisiejszy. Ubolewamy więc nad tym, że nasza ewentualna próba ewangelizacji wyznawców judaizmu byłaby odbierana przez nich jako zagrożenie lub atak” – mówił 17 stycznia 2010 roku ks. Jacek Stefański, wygłaszając w kaliskiej katedrze homilię z okazji Dnia Judaizmu.

W swojej homilii duchowny wyszedł od perykopy opowiadającej o trędowatym, który prosił Chrystusa o uzdrowienie. Chrystus okazał mu miłosierdzie i uzdrowił go. Chciał jednak, aby po uzdrowieniu Izraelita ten zgodnie z Prawem Mojżeszowym udał się do Jerozolimy.

- „Chrystus wiedział, że dla Izraelity, aby przyjąć Jezusa jako Mesjasza było ważne, aby dostrzec ciągłość między Starym Przymierzem a Nowym Przymierzem uwidaczniającym się w osobie Pana Jezusa. Właściwie do dzisiejszego dnia możemy zauważyć, że jedna z najważniejszych cech, którą Bóg obdarował naród żydowski od samego początku jest wierność i lojalność wobec swojej starotestamentalnej tożsamości”

- mówił kaznodzieja.

Wskazał, że w całej swojej historii, nawet w czasie prześladowań, Żydzi nie próbowali upodobnić się do społeczeństw, w których żyli. Nie ukrywali swojej tożsamości i religijności. Ta lojalność charakteryzuje Żydów do dzisiaj. Stała się ona jednak, podkreślił duchowny, tragedią. Przez tę tożsamość Żydzi odrzucili Chrystusa uznając, że stawiając się ponad Prawem Mojżeszowym chce On ją zniszczyć.

- „Z tego powodu my dostrzegamy tragiczny paradoks w tym, że gorliwa wierność Bogu prowadzi Izraelitów do odrzucenia tego samego Boga, gdy przychodzi On do nich jako Mesjasz. Bo przecież Pan Jezus jest ostateczną odpowiedzią na pragnienie Bożego miłosierdzia, które Bóg zaszczepił w sercu każdego człowieka, a zwłaszcza w sercu synów Narodu Wybranego. Oni wyrażają pragnienie Bożego miłosierdzia w psalmach dawidowych po dzień dzisiejszy. Ubolewamy więc nad tym, że nasza ewentualna próba ewangelizacji wyznawców judaizmu byłaby odbierana przez nich jako zagrożenie lub atak”

- mówił ks. Stefański.

- „A nam wcale nie o to chodzi. Bardzo byśmy chcieli, aby nasi starsi bracia w wierze odkryli Pana Jezusa w Starym Testamencie i uznali Go za Mesjasza. Przeżywamy to wszystko dokładnie tak, jak Pan Jezus to przeżywał: Jeruzalem, Jeruzalem! Ty zabijasz proroków i kamienujesz tych, którzy do ciebie są posłani! Ile razy chciałem zgromadzić twoje dzieci, jak ptak swe pisklęta zbiera pod skrzydła, a nie chcieliście” (Mt 23,37)”

- dodawał.

Kaznodzieja przywołał przykład naczelnego rabina Rzymu Israela Zolliego. Jego nawrócenie na chrześcijaństwo wymagało ogromnej walki duchowej. W 1944 roku jednak przyjął chrzest. Na chrzcie przyjął imię Eugenio, chcąc w ten sposób wyrazić wdzięczność św. Piusowi XII - Eugenio Pacelliemu, za wszystko, co w czasie II wojny światowej zrobił dla Żydów. Zolli sam przeżył wojnę właśnie dzięki działaniom papieża.

- „Israel Eugenio Zolli, człowiek urodzony w Polsce, były ortodoksyjny rabin, naoczny świadek tamtych czasów jest głosem skierowanym dzisiaj do tych wszystkich, którzy usiłują albo przemilczeć te fakty, albo je zniekształcić. Naoczny świadek zagłady hitlerowskiej, urodzony w Polsce, były ortodoksyjny rabin, uniwersytecki profesor – zafascynował się Panem Jezusem, odkrył w Nim Mesjasza, odkrył Boże miłosierdzie właśnie w Kościele katolickim. Kościół stał się dla niego miłosierną matką poprzez tysiące kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich, którzy robili wszystko – nawet oddawali życie – aby ratować swoich starszych braci w wierze”

- mówił w 2010 roku ks. Jacek Stefański.

kak/rzymski-katolik.blogspot.com

Komentarze

Fałszywy Prorok2022.01.17 20:54
To normalne że jak się modlisz do prawdziwego boga o miłosierdzie to nie modlisz się o miłosierdzie dla swojej żony gdyby cię ewentualnie zdradziła - musiał być grzeszyć czystości. - Zarzucanie obłudy żydom że modlą się o miłosierdzie tylko dla siebie a nie dla wrogów - jest obłudą. Bo nie możesz chcieć miłosierdzia dla wroga - musiałbyś kłamać a robiłbyś to ze względu na strach.
prawda boli2022.01.17 20:53
Przez nadgorliwość talmudyczną Żydzi odrzucili Boga , a nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.
panie jezu czemu cię tak obrażam?2022.01.17 20:50
Przez swoją gorliwość nie odrzucili treści pism tylko dla tego że cuda zobaczyli - nie byli skorumpowani ze względu na władzę i siłę tak jak chrześcijanie. A jak zobaczyli że można to gówno zabić co się uważa za wszechmocnego - byli już pewni.
Anonim2022.01.17 20:47
Leszek Żebrowski. Dokumentowanie przewin żydowskich "bohaterów" ma sens. O Chilu Brawermanie "Bacy" ............................................................................................................ https://www.youtube.com/watch?v=-c6ykZz7gQY
Anonim2022.01.17 19:05
gów.no nas obchodzą te rzezane moski,co to w ogóle za gó..niany temat ? no ile q-rwa można o tej wojnie?
matis892022.01.17 17:44
Przypominam, szatanistyczny lewacki PIS prócz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta i masonerii oficjalnie wspiera i reklamuje cyfrowe państwo bezgotówkowe Antychrysta i Nowego Ładu NWO do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi. Szatanistyczny PIS wprowadza usługi, zapomogi dostępne tylko drogą cyfrową dążąc do cyfrowego zniewolenia Polaków, bezgotówkowego państwa Antychrysta i jego Znamienia Bestii.
matis892022.01.17 17:44
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Ale luja i do przodu2022.01.17 13:54
To przecież chrześcijanie wypaczyli Judaizm powołując się na jakiegoś heretyka z Nazaretu
wesoły tęczowy ormowiec2022.01.17 13:20
oni nic nie odrzucili, zawsze mieli boga w mamonie
Anonim2022.01.17 13:16
Jeżeli nie zobaczą to nie uwierzą.
Adeptus2022.01.17 14:44
I tak powinno być. Uznawanie ślepej wiary bez dowodów za cnotę to jeden z wielu absurdów religii. Mój blog: adeptusrpg.wordpress.com . Moja gra tekstowa nawiązująca do Biblii: https://adeptusrpg.wordpress.com/2021/11/26/ocalaly-gra-paragrafowa/
katolicka deratyzacja Polski2022.01.17 12:56
Co za idiotyczny BEL:KOT ! Kto odrzuca Boga,ten nie jest W OGOLE gorliwy ,bo jest Dzieckiem Szatana,jak ten anty-ksiadz Jacek Stefanski !
Grizzly2022.01.17 12:53
Fronda odgrzebała newsa sprzed 12 lat, co za żenada.
Grizzly2022.01.17 13:21
nic nie odgrzebała, żydku
Anonim2022.01.17 12:49
Buhahahahhahahahaaaaaaaa 😁😂🤣😂😁 Nadętemu jak barani pęcherz kleruchowi się wydaje, że może decydować, kto jest blisko boga a kto nie. Bujaj się, świński cycu! 😁😁😁
Anonim2022.01.17 12:45
Szczęśliwie to nie reprezentant pedofilnej czarnej kasty o tym decyduje. 😁😁😁