Jutro będziemy przeżywać 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji swoimi refleksjami o polskim papieżu podzielił się w rozmowie z portalem wPolityce.pl ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz. W rozmowie wskazał, że dla niego osobiście najważniejszym zdaniem Jana Pawła II było to wypowiedziane w czasie Mszy św. inaugurującej jego pontyfikat w 1978 roku: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi”.

Ks. Bortkiewicza zapytano o to, co zrobić, aby jutrzejsza rocznica nie skończyła się jedynie na emocjach i sentymentach:

-„Ten problem rzeczywiście towarzyszy nam od lat. Już w czasie pontyfikatu Jana Pawła II mówiło się, że słuchamy papieża, ale go nie słyszymy, że oklaskujemy Jego słowa, ale ich nie realizujemy. Po śmierci Jana Pawła II przeżyliśmy etap „zagospodarowania” pamięci o Nim, były piękne hasła, ale nie zostały one do końca i należycie zrealizowane. Nie można jednak lekceważyć wielu ważnych podjętych inicjatyw. Emocje związane z pamięcią o Janie Pawle II już w nas wygasają i zaczyna coraz wyraźniej brakować przełożenia tej pamięci na czyny” - odpowiedział duchowny.

-„Najistotniejsze jest to, żebyśmy po prostu przyjęli słowa papieża i znajdowali w nich konkretne wskazania dla naszego życia. To brzmi prosto, ale wiemy, że mamy do czynienia z różnymi sferami bardzo aktualnych problemów. Jestem głęboko przekonany, że w nauczaniu Jana Pawła II możemy znaleźć bardzo konkretne wskazówki dotyczące spraw związanych z kryzysem małżeństwa, rodziny, kryzysem w kościele, z rozumieniem seksualności w naszej kulturze, czy z problemami uchodźców i sprawami politycznymi. Wszędzie tu mamy bardzo konkretne wskazówki, które trzeba tylko wydobyć i przełożyć na czyn”-dodał.

W rozmowie ks. profesor podkreślił, że ważnym aspektem nauki św. Jana Pawła II, który jest dziś szczególnie aktualny i potrzebny, jest papieska teologia ciała i jego przesłanie na temat rodziny:

-„W dobie gender-feminizmu warto przypomnieć, że Jan Paweł II poprzez chociażby teologię ciała, ukazał równość, godność, komplementarność i zróżnicowanie kobiety i mężczyzny. Jest to podstawą do zrozumienia ról kobiecych i męskich, macierzyńskich i ojcowskich w życiu rodzinnym oraz społecznym. Z drugiej strony, w obliczu szumu w Kościele, który się wytworzył w ostatnich latach, warto przypomnieć, że Jan Paweł II w sposób zdecydowany i kategoryczny stał na straży nierozerwalności małżeństwa, która wynika z jego struktury sakramentalnej. W nauczaniu Jana Pawła II znajdziemy wskazania dotyczące konfrontacji współczesnych trendów z tradycyjną nauką Kościoła” – mówił.

Ks. Paweł Bortkiewicz podzielił się również zdaniem, jakie dla niego osobiście jest najcenniejsze z przesłania Jana Pawła II:

-„Gdybym miał wydobyć jedno zdanie z nauczania Jana Pawła II, to sięgnąłbym po słowa z 22 października 1978 roku: Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi. Te słowa dużo znaczą w moim życiu i życzę sobie, by zawsze tak było. Mamy w nich, z jednej strony wezwanie do wyzwolenia z lęku, a drugiej strony, w równym stopniu, wezwanie do otwierania Chrystusowi na oścież drzwi własnego życia”.

kak/wPolityce.pl