Warto wiedzieć, że ks. Sadłoń oprócz tego, że jest duchownym, jest również socjologiem, dyrektorem Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Pallotyn zauważa, że w przeciwieństwie do naszych zachodnich sąsiadów, w Polsce statystyki przystępowania do spowiedzi są wciąż wysokie. W kościołach w Niemczech czy Szwajcarii praktykowane są zbiorowe nabożeństwa pokutne i wszyscy obecni na mszy świętej przyjmują również Komunię Świętą. W Polsce wygląda to nieco inaczej.

Ksiądz Wojciech Sadłoń zauważa, że Kościół w Polsce nie musiał mierzyć się z reformacją, wojnami religijnymi czy rewolucją kulturową z 1968, dlatego wciąż widać u nas ciągłość wiary i tradycji. Wręcz rosną statystyki regularnego przystępowania do spowiedzi.

Według pallotyna spowiedź indywidualna stanowi osobiste doświadczenie, przeżycie czy wręcz uzdrowienie. Spowiedź pozwala na indywidualne, nawet emocjonalne przeżycie wiary i dogmatów. Pozwala doświadczyć osobiście Bożego miłosierdzia.

Duchowny i socjolog zauważa, że coraz chętniej spowiadają się w Polsce młodzi ludzie. Przyczyną nie jest strach ani wyrzuty sumienia, ale poczucie, że spowiedź czyni ich lepszymi.

Ks. Sadłoń zwrócił uwagę, że w Sakramencie Pojednania i Pokuty w polskim Kościele są jednak strony, które należałoby wzmocnić. Zachęca wiernych do poszukiwania stałego spowiednika. Zauważa, że również duchowni nie wygospodarowują na to dłuższego czasu, jakby obawiali się wejścia w głębszą relację z penitentem lub uważali, że "z kolejki" jest wygodniej.

JJ/źródło: ekai.pl