28.12.15, 12:00

Kto w Polsce może zakazać fajerwerków ?

Zakaz odpalania fajerwerków obowiązuje od małych cichych górskich kurortów w Alpach aż po dalekie południe Włoch. Wszystko przez protest obrońców zwierząt, którzy swoje NIE dla sztucznych ogni argumentują troską o zdrowie czworonogów. Uwaga: Kary za złamanie tych przepisów wahają się w całym kraju od 20 do 500 euro.

"Kiedy zaczynaliśmy naszą kampanię, brano nas za szaleńców, a jednak w ciągu kilku lat udało nam się coś zmienić" - powiedziała dziennikowi "La Repubblica" Piera Rosati z Krajowej Ligi Obrony Psów. Wnioskodawcy, apelując do burmistrzów miast i miasteczek, przytoczyli statystykę, według której co roku tysiące psów i kotów umiera ze strachu w noc sylwestrową.

Nie tylko troska o czworonogi, ale też o bezpieczeństwo najmłodszych przyświeca wszytkim przeciwnikom fajerwerków. Co roku mamy do czynienia z groźnymi wypadkami wśród dzieci, które odpalają sztuczne ognie. Również wzrasta ilość przypadków śmiertelnych. Niektóre miejscowości uchwaliły przepisy w trosce o bezpieczeństwo publiczne i w obawie przed pożarami.

Czy w Polsce istnieje szansa na podobne rozwiązanie? I kto mógłby zakazać w Polsce fajerwerków i czy to jest dobry pomysł?

maha

Komentarze

anonim2015.12.28 13:10
Zwierzęta bracia mniejsi - bez cudzysłowu? Frondo, opanuj się choć trochę w swojej poprawności politycznej!
anonim2015.12.28 15:00
Sole strontu i baru idące w kilogramach do wód gruntowych to jest dopiero zagrożenie od fajerwerków
anonim2015.12.28 20:13
W Polsce nie ma miejsca na lewackie śćierwo. Ekoterroryści won!
anonim2015.12.28 20:20
Uwazam, ze takie zabawy sa zle. Lepiej by młodzież postrzelala sobie petardami, niz by miala upijac sie alkoholem. Niestety jedno i drugie niestety nieraz idzie w parze co konczy sie nieraz tragicznie. Ale mimo to nie uwazam, aby zakaz fajerwerkow mial w czyms pomoc... Dla wielu ludzi to wlasnie zabawa na nowy rok i jesli sie madrze puszcza te petardy to z pewnoscia lepsza zabawa niz upicie sie alkoholem. Co do zwierzat, widze to po pupilach moich znajomych - fakt boja sie petard, ale nie mniej boja sie np burzy. Czy burzy tez nalezy zakazac? A ja mysle ze nalezy uzywac rozumu, nie puszczac petard w pobliżu domow, okien. W Sw Sylwestra sie nieraz boje bo ludzie puszczaja te petardy bez opamietania. ;/ A wystarczy odrobina ostroznosci i rozumu i moze byc swietna zabawa. Z Bogiem ; )