PASTRAMI (pastrama, pastrome, pastrima)

Kiedyś oznaczało to sposób przechowywania i konserwowania mięsa, z którego korzystano zanim wynaleziono lodówki. W owych czasach sól była głównym składnikiem zapewniającym bezpieczne przechowywania mięsa przez dłuższy czas. Zabezpieczano tak wołowinę, wieprzowinę, baraninę, drób, a nawet ryby.

Pastrami dotarło do Stanów Zjednoczonych razem z falą Żydowskiej imigracji z terenów m.in. Rumunii. Rumuńscy Żydzi przybyli do Nowego Jorku a początku robili pastrami z piersi gęsich, bo były tanie. Mostek wołowy okazał się jednak tańszy i z czasem wołowina zastąpiła gęsinę. W 1887 roku Nowojorski rzeźnik, imigrant z Litwy zaserwował pierwszą kanapkę z pastrami. Kanapka ta stała się tak popularna, że rzeźnię zamienił w restaurację, w której sprzedawał sandwicze z pastrami.

To tyle z historii. Z ciekawostek napiszę, że:

  • w legendarnym Katz`s Delicatessen klasyczna kanapka zawiera 45 dkg mięsa i ma wysokość 10 cm
  • w licznych rankingach kanapka z pastrami uznawana jest za najlepszą , bądź jedną z najlepszych kanapek na świecie
  • pastrami w Stanach Zjednoczonych jest również nazwą koloru
  • najlepsze pastrami w amerykańskim stylu, podawane na ciepło wymaga gotowania na parze przez 1-2 godziny przed serwowaniem
  • 14 stycznia Amerykanie obchodzą Dzień Pastrami
Właśnie w Stanach Zjednoczonych pastrami wytwarzane jest w największych ilościach. Jednym z legendarnych lokali, które serwuje największe kultowe kanapki jest Katz`s Delicatessen. 
 
PRZEPIS NA PASTRAMI
 
2,5 kg mostku wołowego (bez tłuszczu i kości)
4 litry wody 
625g soli
350g brązowego cukru
1 łyżeczka do herbaty zmiażdżony ziarenek pieprzu
1 łyżeczka do herbaty zmiażdżony kolendry
10 ziaren ziela angielskiego
1 główka czosnku (nie obrana, przecięta na pół)
4 liście laurowe
Kilka gałązek tymianku
1 jajko
 
Przygotowanie solanki:

Do dużego garnka wlej 4 litry wody, sól, cukier, liście laurowe, tymianek, pieprz, kolendrę, ziele angielskie i doprowadź do wrzenia. Kiedy się ugotuje, zdejmij z ognia i zostaw do ochłodzenia. Sprawdź czy jest odpowiednio słone: włóż jajko do garnka, jeśli pływa na powierzchni oznacza to, że jest odpowiednio słone. Jeśli nie pływ dosyp więcej soli. Wyjmij jajko.

Włóż mięso do plastikowego, zamykanego pojemnika dodaj czosnek i zalej je zimną solanką. Mięso będzie pływało na powierzchni ze względu na duża zawartość soli w zalewie dlatego trzeba na nim położyć coś co będzie trzymało mięso w całości zanurzone. Przykryj szczelnie pokrywką. Mięso powinno leżeć w lodówce przez co najmniej 5 dni aby uzyskać delikatniejszy i mniej słony smak. Po 2 tygodniach smak nabiera charakteru właściwego tej potrawie. Pamiętaj aby codziennie obracać mięso w pojemniku. Powinno się używać do tego widelca lub szczypiec (na rękach są bakterie które mogą zaszkodzić mięsu)

Po 2 tygodniach wyjmij mięso i opłucz dokładnie w zimnej wodzie. Włóż do garnka i zalej wodą. Gotuj na wolnym ogniu przez 3-4 godziny, zbierając szumowiny z powierzchni. Jeśli potrzeba dolewaj wody. Po ugotowaniu wyjmij mięso i podaj na ciepło lub zimno.
 
mod/blondynkagotujeblogspot.com,mniammniam.com,fronda.pl