Kurkuma może blokować wspomnienia traumatycznych zdarzeń. To kolejne odkrycie dotyczące dobroczynnych właściwości indyjskiej przyprawy.

Znanych jest wiele leczniczych właściwości kurkumy. Można ją stosować na bóle żołądka, pomaga w artretyzmie i cukrzycy. Ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Opóźnia też rozwój nowotworów.

Badania prowadzone na szczurach przez prof. Glenne Schafe z Hunter College and the Graduate Center at the City University of New York wykazały, że ma również właściwości psychologiczne. – U szczurów karmionych pożywieniem wzbogaconym o kurkuminę – substancję znajdującą się w kurkumie – zaobserwowano zaburzenia w procesie kodowania przykrych zdarzeń. Te, które miały już przykre wspomnienia i spożywały dodatkowe ilości kurkuminy, zapominały o nich szybciej – tłumaczy prof. Schafe. Kurkumina zdawała się utrudniać utrwalanie wspomnień i ich przypominanie.

Szczury w eksperymencie otrzymywały jeden gram kurkuminy na każdy kilogram masy ciała. To oznacza, że przeciętny człowiek musiałby spożyć ok. 68 gramów kurkuminy (stanowczo za dużo), by osiągnąć podobny efekt. Dodatkowo jest to substancja słabo przyswajalna, w kurkumie jest jej tylko 3 proc.

Przyszłe badania mają pokazać jak zwiększyć koncentrację i absorpcję kurkuminy. – Gdyby potwierdziły się nasze wyniki i faktycznie dieta wzbogacona o kurkumine utrudniałaby odpamiętywanie dramatycznych przeżyć, być może stałaby się ważną składową leczenia PTSD. W tym zaburzeniu charakterystyczne są nawracające, przykre wspomnienia traumy z przeszłości – tłumaczy Shafe.